Zasilacz symetryczny NE069 / 069A - jak uzyskać 10A i 35V?

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#51

Post napisał: qqaz » 13 gru 2008, 20:13

Witam!, jakoś żwawo na forum :wink:
Ale tak poprawdzie to kol Pukury powinien wszystkich pogodzić tym bardziej że obaj koledzy mają racje, ( nie piją, bo wtedy wiedzieliby jak to jest przekonywać się wzajemnie o tym samym)
Po prostu trafo liczone jest jako urzadzenie o okreslonym bilansie cieplnym. I to jest podstawowy parametr dla dalszych obliczeń. Zakłada sie pewną gęstość prądu i skutkiem tego ilości ciepła która się wydzieli.
Więc 5A w uzwojeniu przy pełnookresie będzie tym samym co 10A w półokresie i trafo się nie uszkodzi - racja po stronie kol. Upadłego mnicha. A że w każdym uzwojeniu będzie płynąć impulsowo prąd 10A to racja kol Leoo
Ale jedno drugiego nie wyklucza!
Kol. Dibit - zrób prostownik na dwóch diodach i targaj smiało 10A, będzie dobrze.
:wink:
Jak dzieci. :wink:
Pozdrawiam zdrowy rozsądek kol. Pukury



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#52

Post napisał: pukury » 13 gru 2008, 20:37

witam.
mam niejakie podejrzenia że kol. dgbit pomyśli że jesteśmy szajką stetryczałych dziadków :lol:
może jakoś dało by się zrekompensować to wrażenie ?
mogę Ci wysłać dwie akuratne diody z radiatorami i wentylatorem na dodatek .
jak się zdecydujesz co będziesz robił to pisz - płytkę również mogę zrobić - ciągle coś projektuję i trawię ( w chlorku nie w brzuchu - chociaż tam też ) :lol: .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#53

Post napisał: qqaz » 13 gru 2008, 20:39

pukury pisze:szajką stetryczałych dziadków
załatwię pampersy, nie zostawimy śadów.


Autor tematu
djbit
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 13
Posty: 35
Rejestracja: 11 paź 2008, 12:36
Lokalizacja: Knurów

#54

Post napisał: djbit » 13 gru 2008, 21:23

trafo sprzedane - mój problem rozwiązany, ale będzie nowe trafo więc znów będę pytał:)

planuje zakup nowego trafo TST250W/24V

Ale wy możecie dalej dyskutować :wink:
Sam jestem ciekaw kto ma racje :grin:

Szczerze to nie trzeba nic rekompensować, wystarczy mi to, że są jeszcze tacy ludzie którzy chcą pomóc :wink:


Adalber
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 687
Rejestracja: 10 lip 2005, 15:13
Lokalizacja: Polska

#55

Post napisał: Adalber » 13 gru 2008, 22:20

Jeszcze dorzucę do pieca.
Kolego qqaz w każdym uzwojeniu będzie impulsowo ponad 10 A.
W czasie normalnej pracy zasilacza w zależności od "sztywności transformatora" pojemności kondensatora wygładzającego i typu diód impulsy prądowe mogą wynosić nawet kilkadziesiąt A. Jednakże "średni prąd" dalej będzie 5 A na każde uzwojenie.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#56

Post napisał: Leoo » 13 gru 2008, 23:04

qqaz pisze:Kol. Dibit - zrób prostownik na dwóch diodach i targaj smiało 10A, będzie dobrze.
No masz...
Znowu muszę pisać od nowa to samo.
Proszę usunąć jedno uzwojenie i jedną (np. dolną) diodę. Powstał prostownik półokresowy zasilany uzwojeniem 24V/5,2A. Łopatologicznie powiem, że taki prostownik "przepuszcza" tylko dodatnią część sinusoidy. Jeśli zastosujemy kondensator filtrujący na wyjściu prostownika, to będzie on doładowywany praktycznie tylko w pierwszej ćwiartce okresu. Przez kolejne 3/4 okresu kondensator nie jest doładowywany. Napięcie tętnień będzie miało częstotliwość 50Hz. Teraz prąd pobierany z zasilacza nigdy nie przekroczy 5,2A - mam nadzieję, że dla wszystkich jest to zrozumiałe.
Uzupełnijmy schemat o drugie uzwojenie i "dolną" diodę. Drugie uzwojenie włączone jest odwrotnie w stosunku do pierwszego (górnego), kiedy na górnym rozpoczyna się +, na dolnym rozpoczyna się - . Chodzi o uzyskanie prostowania obu połówek sinusoidy. Skoro obie diody włączone są katodami do wyjścia, to znaczy że pracują przeciwsobnie, kiedy górna dostarcza prąd 5,2A, dolna odpoczywa (jak i całe dolne uzwojenie). Następnie przebieg zmienia znak i górna dioda razem z uzwojeniem odpoczywa a dolna dostarcza 5,2A do kondensatora (ale tylko w 3-iej ćwiartce okresu). Taraz napięcie tętnień wynosi 100Hz.
Proszę zauważyć, że prąd płynie do obciążenia tylko w pierwszej i trzeciej ćwiartce okresu, w związku z czym niema możliwości jego sumowania. Każde z uzwojeń daje po 5,2A ale fazy tego prądu są odwrócone. Mając trafo z dwoma uzwojeniami 24V/5,2A i stosując prostownik pełnookresowy na dwóch diodach uzyskamy na wyjściu 5,2A i 24V a po filtrowaniu ok. 33V. Dokładnie tyle samo (minimalnie mniej, bo w obwodzie będzie dodatkowa dioda) otrzymamy stosując mostek Gretza i jedno uzwojenie. Kiedy w powyższym układzie dodamy drugie uzwojenie równolegle otrzymamy 10,4A na wyjściu.

Jeśli nadal jest Ktoś, kto kwestionuje ten stan rzeczy, to proszę mi wytłumaczyć po co produkują mostki Gretza, skoro to samo można załatwić dwoma diodami robiąc jedynie odczep w połowie uzwojenia trafa?


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#57

Post napisał: qqaz » 13 gru 2008, 23:25

Adalber pisze:Jeszcze dorzucę do pieca.
Kolego qqaz w każdym uzwojeniu będzie impulsowo ponad 10 A.
no pisałem w uproszczeniu, bez uwzględniania chwilowych pulsacji, oczywiście że wiecej niż10 a średnia to 5. Ogólnie zgoda, przecież chwilowo z uzwojenia można szrpnąć praktycznie dowolną wartość prądu. ( no oczywiście granicznie do wyrównania SEM z IxRwew) byle krótko aby drut się zbytnio nie rozgrzał.
Kol Leoo, co jest, tyle wiedzy elektronicznej i taka kicha?
Po pierwsze prąd w uzwojeniu jest taki jaki się pobiera a nie jaki "daje" uzwojenie. Więc na dwóch diodach z uzwojeniem z odczepem możemy uzyskać / odebrać 10A - pytanie czy to nie zaszkodzi trafiakowi. No nie zaszkodzi właśnie ze względu na impulsowy 1/2 przepływ prądu dla jednej gałęzi.
A dlaczego robią mostki? Bo tańsze niż drut w trafiaku, mniej kabli na połączeniach, pewnie jeszcze kupa innych powodów - ale ja jestem ślusarzem, co ja o elektronice mam gadać. :wink:
:wink: :wink:

[ Dodano: 2008-12-13, 23:32 ]
też do pieca dorzucę.
Włożymy trafo z prostownikiem do garnka z olejem ( tylko chłodzonym w czasie pracy) i spokojnie mamy zasilacz na 20A.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#58

Post napisał: Leoo » 13 gru 2008, 23:42

qqaz pisze:Kol Leoo, co jest, tyle wiedzy elektronicznej i taka kicha?
Po pierwsze prąd w uzwojeniu jest taki jaki się pobiera a nie jaki "daje" uzwojenie.
Na taką argumentację to ja odpadam.
W końcu to lepiej kupić malucha (PF 126p), wcisnąć gaz do dechy i poczekać na 200 koni, bo tyle chcę z niego wyciągnąć????
Albo kupić trafo 50W i brać z niego 250W????
Sie narobiło :???:
Kolega qqaz też wisi mi lizaka :cool:


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#59

Post napisał: qqaz » 13 gru 2008, 23:47

Jaką argumentację? że można wiecej prądu niż uzwojenie daje? Koledze nigdy nie zrobiło się zwarcie? A skąd tyle prądu że bezpieczniki wyrzuca? I po co je wstawiać skoro z trafa dostanie się tylko 5A i więcej nie?
Z 50W można wziąć 250W, niestety krótko.
Sie rzeczywiście narobiło :wink: :wink: :wink:

[ Dodano: 2008-12-13, 23:54 ]
Leoo, Ja lizaka mogę dostarczyć, albo komplet elemntów do doświadczenia.
Poważnie , mam mierniki tablicowe trzy jednakowe, jakiś trafiak też jest , mogę wysłać.
Chociaż ja też lubię hazard.
Jak okaże się że nie mam racji ( i kol Adalber też, i Upadły mnich też ) to funduję komplet do napędu dwóch osi silniki z enkoderami i sterownik do nich i odpowiednie paski zębate - chyba razem 4mb ( rzecz wydłubana z dużego plotera - łatwo mi proponować bo ja nie użyję a może być pożytek )

[ Dodano: 2008-12-14, 00:06 ]
takie
Załączniki
DSC_9470.JPG
DSC_9470.JPG (68.11 KiB) Przejrzano 407 razy
DSC_9475.JPG
DSC_9475.JPG (84.7 KiB) Przejrzano 414 razy
DSC_9467.JPG
DSC_9467.JPG (58.29 KiB) Przejrzano 409 razy
DSC_9472.JPG
DSC_9472.JPG (94.38 KiB) Przejrzano 408 razy


Adalber
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 687
Rejestracja: 10 lip 2005, 15:13
Lokalizacja: Polska

#60

Post napisał: Adalber » 14 gru 2008, 00:11

Leoo nie przejmuj się, czasami tak bywa,że najprostsze rzeczy wydają się cholernie zawiłe i ciężkie do przejścia ,też tak mam.
Generalnie robisz na forum świetną robotę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”