Wyższe napięcie niż nominalne zasilacza

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
MModzel
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 16 wrz 2014, 17:20
Lokalizacja: Łódź

Wyższe napięcie niż nominalne zasilacza

#1

Post napisał: MModzel » 02 mar 2015, 19:26

Witam!

Złożyłem zasilacz do CNC z dwóch zasilaczy ATX wyjętych z serwera.

Znalazłem odpowiednie wyjścia i udało sie odpalić, potem odizolowalem zasilacze od siebie i połączyłem szeregowo, wszystko działa.

Mam dwa problemy, jak mierze wyjście zasilacza mam 18-20V zamiast podanych przez producenta 12V. Przy szeregowym połączeniu wychodzi 40V a to zdecydowanie za dużo. Czy to normalne przy pomiarze nie obciążonego zasilacza? Może dać stabilizator na 24V?

Inna sprawa to uziemienie. Czy połączyć minus całego układu z uziemieniem w gniazdku w ścianie?



Tagi:


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

Re: Wyższe napięcie niż nominalne zasilacza

#2

Post napisał: Hrumque » 11 mar 2015, 01:20

MModzel pisze:Witam!
Złożyłem zasilacz do CNC z dwóch zasilaczy ATX wyjętych z serwera.
Znalazłem odpowiednie wyjścia i udało sie odpalić, potem odizolowalem zasilacze od siebie i połączyłem szeregowo, wszystko działa.
Niezbyt dobrze, niezbyt elegancko, no ale skoro twierdzisz że działa...
Mam dwa problemy, jak mierze wyjście zasilacza mam 18-20V zamiast podanych przez producenta 12V. Przy szeregowym połączeniu wychodzi 40V a to zdecydowanie za dużo. Czy to normalne przy pomiarze nie obciążonego zasilacza? Może dać stabilizator na 24V?
Żadnych stabilizatorów.
Każdy z zasilaczy musisz obciążyć - daj im przynajmniej po żarówce 5W/12V.

Po drugie - piszesz że to ATX, i że wyciągnięte z serwera... Jaka to rewizja/wersja ATX, czy aby na pewno w miarę nowa z mocnym 12V, czy przypadkiem nie jakiś staroć z mocnym 5v, a 12v po macoszemu? Wtedy linia 12v jest zależna od obciążenia 5V, jak 5V nie obciążone kilkadziesiąt-set wat - to 12v lata sobie jak chce = taki zasilacz się nie nadaje zupełnie już do twoich celów.
Inna sprawa to uziemienie. Czy połączyć minus całego układu z uziemieniem w gniazdku w ścianie?
W żadnym wypadku.
Uziemienie z gniazdka ma iść na obudowę metalową, na maszynę itd. Ale zasilanie i sterowanie trzymaj odseparowane od tego, na ile tylko się da, bo zwarcie tu czy tam do uziemienia - powoduje powstawanie kolejnych pętli masy. Za chwilę okaże się, że podłączyłeś to wszystko do komputera, który też uziemiony, i nagle minus zasilania podłączony do uziemienia łączy ci się z komputerem po układach sterowania, oraz po uziemieniu z gniazdka do gniazdka, po drodze zbierając niewiadomo ile zakłóceń i prądów błądzących. A potem lament że fałszywe kroki maszyna łapie albo inne cuda się robią ;)
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”