Sterownik silnika krokowego

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
danrok
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 paź 2009, 01:24
Lokalizacja: Wrocław

Sterownik silnika krokowego

#1

Post napisał: danrok » 19 paź 2009, 01:27

Witam,
jako projekt mam wykonać sterownik do silnika krokowego + sterowanie mikrokrokowe.
Jest to mój pierwszy projekt z elektroniki, starałem się poczytać na ten temat i złożyłem taką
płytkę: ten układ CMPWR to ma być
driver docelowo, ale nie mogłem trafić biblioteki w eaglu. Silnik jest bipolarny i wydaje mi się,
że ten mostek H nie zda tutaj egzaminu? Dzięki za wszystkie porady.



Tagi:

Awatar użytkownika

szalonyelektron
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 114
Rejestracja: 04 paź 2004, 22:02
Lokalizacja: Kutno

#2

Post napisał: szalonyelektron » 19 paź 2009, 07:54

Witam
Temat sterowników mikrokrokowych był wiele razy wałkowany na forum poszukaj a na pewno znajdziesz masę użytechnych informacji. Jak na pierwszy projekt kolega rzuca się na bardzo głęboką wodę, i tu na pewno sporo osób to potwierdzi.
Co do mostka to na bank nie zadziała musisz na górnych tranzystorach zastosować "level-schifter" czyli zasilić bramki wyższym napięciem od napięcia zasilania są do tego gotowe rozwiązania (spójrz na schemat UHU). Na początek luknij na noty katalogowe gotowych driverow typu A3977. Sam DAC też jest lekko archaiczny polecam MCP4822 sterowanie jest po SPI masz 2 synchronizowane wyjścia i 12 bitów rozdzielczości. Przy okazji czy ma to byś sterowanie PWM? bo jakoś nie mogę rozgryźć zasady działania całości :)


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#3

Post napisał: Leoo » 19 paź 2009, 11:21

Na schemacie brakuje pomiaru prądu fazowego, w związku z czym użycie przetwornika nie ma sensu. Poza tym silnik dwufazowy wymaga odrębnych dwóch przetworników D/A, dwóch mostków i dwóch układów pomiaru prądu połączonych z przetwornikami za pomocą komparatorów.
Kolega w jakiej jest szkole?


Autor tematu
danrok
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 paź 2009, 01:24
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: danrok » 19 paź 2009, 19:33

Dzięki Wam za wszystkie uwagi. Dokładnie przeczytałem i mam zamiar je wprowadzić. Tylko, że jeśli chodzi o ten "driver" to wyczytałem tutaj, że przy zastosowaniu mostka H dużą rolę odgrywają już pojemności bramkowe, a driver je likwiduje, zwiększając wydajność wydajność prądową źródła.
Kolejną uwagą było zastosowanie dwóch mostków H, dwóch przetworników D/A i pomiaru prądu fazowego z komparatorem. Czy przy sterowaniu mikrokowym z podziałem 1/8 czy 1/16 złym rozwiązaniem byłoby dodanie kondensatora przed drugą fazą silnika, przesuwającego prąd o 90stopni?


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: Leoo » 19 paź 2009, 19:40

danrok pisze:Czy przy sterowaniu mikrokowym z podziałem 1/8 czy 1/16 złym rozwiązaniem byłoby dodanie kondensatora przed drugą fazą silnika, przesuwającego prąd o 90stopni
Tak, złym.
Przesuwnik fazowy na kondensatorze będzie działał ale tylko dla konkretnej częstotliwości (potrzebujemy napięcia a nie prądu). Od sterowników mikrokrokowych wymagamy, by sygnały sin i cos były dostępne dla każdej częstotliwości z zerem włącznie.
Nie bez powodu producenci stosują po dwa przetworniki.


Autor tematu
danrok
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 paź 2009, 01:24
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: danrok » 20 paź 2009, 17:53

Witam ponownie,

poprawiłem troszkę schemat, dodałem drugi przetwornik D/A i zmieniłem mosfety na L298.
Tam zamiast DAC0800N będzie układ MCP4822, jak kolega poradził, jednak nie mam biblioteki do Eagle z nim. Czy to ma szansę zadziałać? Silnikiem mam zamiar sterować za pomocą Atmegi i PWM. Wiem, że nie dałem pomiaru prądu fazowego, ale czy gdy generuję dwa przebiegi(sin,cos) to nie rozumiem dlaczego mam mierzyć prąd fazowy? Mógłbyś wyjaśnić? To jest silnik bipolarny z drukarki, nie będzie obciążony, służy do celów edukacyjnych :)



Dzięki z góry za odpowiedź,
pozdrawiam.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#7

Post napisał: Leoo » 20 paź 2009, 20:46

Kolega połączył wyjścia analogowe przetworników z wejściami TTL układu L298 a całość będzie sterował modulacją szerokości impulsu. Najwyraźniej powstaje COŚ nowego w dziedzinie sterowników silników krokowych, z czym nie miałem do czynienia.
Kolega pominął fundamentalne podstawy działania silnika krokowego, zasady tworzenia mikrokroku i przeszedł wprost do złożonego projektu łączącego układy procesorowe, cyfrowe i analogowe. Pomijam użycie generatora LC jako źródła częstotliwości taktowania procesora.
Publiczne forum nie jest dobrym miejscem do nauki podstaw.
W sieci znajdzie Kolega całą masę publikacji, prezentacji, animacji itd.
Schematy przykładowych aplikacji na procesorach są na naszym forum, trzeba tylko użyć opcji "szukaj".

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”