Spalony falownik.

Dyskusje dotyczące silników elektrycznych i falowników.

Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Spalony falownik.

#1

Post napisał: Mrozik » 12 sty 2009, 18:33

Wpadł mi w ręce spalony falownik lenze tmd flux vector, jego oznaczenie to etmd222l4txa, spaliło się w nim konkretnie takie ustrojstwo:
FP15R12KE3 firmy Eupec (po otwarciu obudowy tego modułu widać ślady po eksplozji 3 małych kwadratowych pól).
Pytanie co z tym zrobic? Kupić ten moduł i powinno działać czy raczej jest to wróżenie z fusów? Reszta elektroniki falownika wygląda na sprawną(nie widać śladów innych spaleń, zimnych lutów, spuchniętych obudów, nadtopień etc), nie wiem w jakich okolicznościach doszło do spalenia, nie mam urządzenia do którego był podłączony, a kostka z programem jest czysta bo z uszkodzonego wzieli program do nowego a tutaj wsadzili czystą. Ma ktoś o tym jakieś pojęcie?Jest ktoś z wrocławia kto mógłby mi pomóc to potem podłączyć do frezarki i zaprogramować?



Tagi:


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#2

Post napisał: skoczek » 12 sty 2009, 18:48

Witam serdecznie.
Poleciał Koledze tranzystor IGBT który akurat składa się z połączonych kilku mniejszych tranzystorów IGBT tworząc razem moduł IGBT o wyższych parametrach. Ja bym stawiał na to, że poleciało przed modułem jeszcze kilka innych elementów, np driver do tego modułu, jednak trudno to powiedzieć z pewnością stuprocentową. Szkoda że Kolega nie zna historii tego falownika. Wiedząc w jakich okolicznościach poleciał, możnaby coś więcej wywróżyć. Wszystko zależy od tego czy "piznął" w niego piorun, czy ktoś podłączył falownik bez obciążenia, itp... możliwości jest wiele. Prawdę mówiąc to nie chciało mi się zaglądać do noty tego modułu IGBT, więc nie wiem jakie ma parametry dokładnie - dostanie identycznego może być problematyczne poza kilkoma sklepami internetowymi, a te z kolei nie należą do najtańszych; z kolei znalezienie podobnego na allegro (choć ceny nie są kosmiczne; ja płaciłem średnio około 60zł za moduł używany, przetestowany) może być trudne. Jak kolega chce, to mogę podesłać wiadomość prywatną z danymi osoby która zajmuje się falownikami i posiada jakieś tam zapasy modułów IGBT - być może będzie posiadała identyczny. Tak czy inaczej, naprawienie tego falownika samemu może sprawić problem a w niesprzyjających warunkach, może mieć gorsze skutki...;) (nie wliczając dodatkowych poniesionych kosztów na części).
Moja wiadomość nie ma na celu zrażenie Kolegi do naprawy tego falownika, ale zgrubne naświetlenie tematu, z czym to się może wiązać.
Pozdrawiam, skoczek

P.S. Przypomniało mi się że jest również na forum Kolega który z tego co wiem zajmuje się falownikami i różnego rodzaju napędami. O ile coś nie pomyliłem to jest to Kolega Leszek W. Zagadaj do Niego, On pewnie Ci coś doradzi konkretniejszego.


Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#3

Post napisał: Mrozik » 12 sty 2009, 18:58

Dzięki za szybką odpowiedź, falownik na pewno nie spalił się od piorunu ani od tego że ktoś go źle podłączył, po prostu zakupiona maszyna przestała działać i szybko wymienili cały falownik, dane tej osoby proszę wyślij mi na maila [email protected], moze ona podejmie się naprawy. Pytanie następne, we frezarce swojej mam silnik 3fazowy 2kw i chciałem tego falownika użyć do sterowania obrotami tego silnika, jakie dane dot. samego silnika są jeszcze potrzebne do programowania kostki pamięci?

Ps. Nie chcę go naprawiać samemu a tylko zasięgam języka, licze się z możliwymi kosztami naprawy rzędu kilkuset zł, moduły takie są do kupienia w polskich firmach.
Jesli mógłbyś sobie dokładnie przypomniec nick tego kolegi co naprawia falowniki to był bym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2009-01-12, 19:03 ]
Znalazłem kolegę Leszek Wieczorek
który prowadzi zakład usług elektronicznych. O niego chodzi?


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#4

Post napisał: skoczek » 12 sty 2009, 19:12

Witam ponownie.
Tak o tego Kolegę z forum chodzi którego podałeś. Dodatkowo prześlę Ci na mejla dane osoby od której ja brałem moduły IGBT kiedyś. Tak w sumie zastanawiam się czy opłaca Ci się naprawiać ten falownik. Z tego co widzę jest to falownik 2.2 kW - taki falownik kupisz za 200-400zł, zależnie czy używany, czy nowy. Za sam moduł IGBT dasz kilkadziesiąt zł jak nie więcej, do tego jeszcze jakaś robocizna, trochę czasu poświęconego na to a wynik niekoniecznie pozytywny. No ale już sam uznasz czy warto się w to bawić, czy nie.
Wprowadzasz w ogólności do falownika - obroty nominalne, prąd znamionowy, napięcie, częstotliwość w tym maksymalną do jakiej może się rozkręcić, możesz wprowadzić krzywe rozpędzania i hamowania, jakiś miękki start.
Pozdrawiam, skoczek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Elektryczne / Falowniki”