pwm z mach 3 do DC 14v

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
koras6666
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 04 kwie 2011, 19:57
Lokalizacja: eg

pwm z mach 3 do DC 14v

#1

Post napisał: koras6666 » 06 sty 2012, 16:07

Witam !

Chciałbym zastosować wyjście z LPT, jako generatora PWM, w celu regulacji obrotów silnika DC pochodzącego z wkrętarki 14,4v.

Macie może jakieś proste schematy aby to podłączyć? kiedyś zasilałem ten silnik prosto za atx'a bardzo starego z szyny 12v. Nowsze atx'y się wyłączają przy podłączeniu.

Potrzebuję prostego schematu wejście PWM, Zasilanie, wyjście Silnik. Ewentualnie z jakiego źródła proponujecie zasilić taki układ.

Pozdrawiam!



Tagi:


PK999
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 20 paź 2011, 19:04
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: PK999 » 07 sty 2012, 01:52

Mach3 ma w ustawieniach ports&pins>spindle setup możliwość ustawienia częstotliwości pwm i wypełnienia.
Później w motor outputs>spindle ustawiasz na którym porcie i pinie masz mieć wystawiony ten sygnał.
Nie testowałem tego w praktyce ale to dobra okazja żeby się tym pobawić.
Jeśli rozumiesz elektronikę jako tako wiesz już pewnie co zrobić z takim sygnałem.

A co tam:
Obrazek
Pierwszy obrazek z brzegu.
Układ 555 w Twoim przypadku niepotrzebny. Tam gdzie wyprowadzenie 3 podajesz sygnał z LPT. Lepiej jednak aby mosfetem sterował jakiś mały tranzystorek bipolarny.
Pozdrawiam.


poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#3

Post napisał: poorchava » 19 sty 2012, 16:39

Zalezy od częstotliwości i typu elementu kluczującego. Dla wyższych częstotliwości PWM (więcej niż pojedyncze kHz) należy używać drivera do sterowania tranzystorem MOSFET. Taki driver ma za zadanie przeładować bramke tranzystora (czyli załaczyć/wyłączyć) w jak najkrótszym czasie. Tranzystory MOSFET z reguły wykorzystuje się w trybie on-off. Przy załączeniu rezystancja kanału jest bardzo mała i straty mocy w tranzystorze sa minimalne, więc nie grzeje się. Straty występują podczas przełaczania kiedy tranzystor przechodzi od stanu wysokiej rezystancji do bardzo niskiej. W czasie przełaczania rezystancja jest średnia i przez chwile w tranzystorze wytraca się bardzo duża moc, dlatego dąży się do zminimalizowania czasu przełączania a tym samym strat mocy i grzania się tranzystora. Proste drivery firm IR, Fairchild czy Maxim-Dallas spojnie wystarczą.

Dobór mosfeta też jest ważny. Powinien on być typu tzw. "logicznego" czyli przystosowanego do przełaczania napięciem 5V. Normalne tranzystory MOSFET przy 5V nie są całkowicie otwarte i sa w nich bardzo duże straty mocy. Inna sprawa, że sporo driverów do mosfetów ma tzw. pompy ładunkowe podwyzszające napięcie i umozliwiajace sterowanie normalnymi mosfetami nawet w układach w standardzie LVTTL/LVCMOS (3.3V)

NE555 nie ma wydajności pradowej do odpowiedniego przełaczania MOSFETA. Zwłaszcza, że pobór pradu przez wkretarkę do małych nie należy (małe napięcie i spora moc = duży prąd) i mosfet musi mieć duzy przekrój kanału i sporkoncentrację nosników ładunku, a więc i dużą pojemność bramki. Wydajność prądowa NE555 w wersji bipolarnej to jest ze 100mA w najlepszym przypadku, natomiast nawet tanie drivery mosfetów (~2.50zł chyba?) zapewniaja szczytowy prad przeładowania rzędu 1-1.5A.

Można się pokusić o sterowanie tranzystorami bipolarnymi. Tutaj jest z kolei problem z prądem, ponieważ w tranzystorach bipolarnych prad obciażenia zależy od prądu sterującego, a nie od napięcia. Inna sprawa, że można użyć układu darlingtona, który jest w stanie wysterować dziesiatki amperów przy pradzie sterującym ~10mA.

Trzeba by zmierzyc maksymalny pobór prądu takiej wkretarki i wtedy można kombinować.


eroico
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 31 sie 2010, 02:58
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: eroico » 11 wrz 2013, 16:38

witam,

Wiem że temat stary jednak z racji, że również staram się wykorzystać pwm z mach3 do sterowania obrotami wrzeciona zasilanego napięciem 48vdc i mam z tym trudności zamieszczam schemat z prośbą o sprawdzenie i sugestie co jest źle...

zatem udało mi się już zepsuć mosfeta...i nie znam przyczyny...
w większości schematów jakie znalazłem, również w cyklu z elektroniki praktycznej, sygnał do mosfeta nie jest poprzedzony rezystorem, ja mam założony dość duży, mogło to powodować wolniejsze nasycanie się a przez to większe wydzielanie się ciepła, ale nie tłumaczy tego że tranzystor bc337 jest cały czas wysterowany, niezależnie od tego czy generuje pwm czy nie (nie mam niestety oscyloskopu ale średnie napięcie na wyjsciu lpt sie zmienia w zaleznosci od wypenienia pwm), 6n137 działa poprawnie, tzn nie jest uszkodzony, 7414n również...

schemat:
Obrazek

[ Dodano: 2013-09-11, 20:52 ]
nie ma nikogo kto byłby wstanie mi pomóc?...

na forum machsupport znalazłem projekt :link

może zamiast tranzystorów też należałoby zastosować driver...ale to obejście problemu, a ja chciałbym zrozumieć co jest nie tak z tym układem który uruchamiam...


micro
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 471
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: micro » 11 wrz 2013, 21:13

Przyczyną może być np. zbyt mała wydajność portu LPT.
Zamiast sterować PWM, uruchom mały programik do testu portu LPT np. monitor LPT, odłącz polowca i spokojnie miernikiem posprawdzaj jak to działa.


eroico
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 31 sie 2010, 02:58
Lokalizacja: Gliwice

#6

Post napisał: eroico » 12 wrz 2013, 21:57

micro dzięki za pomysł z monitor LPT, zakręciłem się z machem i nawet nie pomyślałem o takim rozwiązaniu,

jeden (czy jedyny to jeszcze nie wiem) błąd zlokalizowany i naprawiony... a mianowicie pomiędzy 8 nóżką 6n137 a rezytorem r20 brakuje podciągnięcia do Vcc...

[ Dodano: 2013-09-13, 21:07 ]
zrobiłem test samego mosfeta, i działa....z tym że operowałem tylko na jednym zasilaniu 12v tak jak w tych schematach z linku:
ja w swoim układzie mam fizycznie dwa zasilacze 12v i 48v, a ich masy nie są ze sobą połączone. Wnioski z dzisiejszego wieczoru są dla mnie takie, że muszą być połączone...( a skoro nie ma głupich pytań to.... w jaki sposób mogę te masy dla dwóch różnych zasilaczy podłączyć...zastosowanie 7812 na 48V jeśli w ogóle da radę to dużo ciepła dostarczy... )

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”