Problem ze spawarką minimag 163

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

Problem ze spawarką minimag 163

#1

Post napisał: b_j » 18 wrz 2007, 00:00

Witam,

nie wiem za bardzo czy w dobrym miejscu pytam o radę - dlatego wrazie czego prosze o przeniesienie.

Posiadam spawarkę MINIMAG 163 ELEKTRONIC firmy OZAS , jednak od pewnego czasu nie działa prawidłowo . Niestedy nie jestem fachwcem w tej dziedzienie wiec moze łopatologicznie wyjasnie co sie dzieje: podczas spawanie spoiwo strasznie strzela nie dając równomiernej spoiny. Czy jest to jakas standardowa usterka z która mozna sobie poradzic ?Zastanawiem sie nad np. uszkodzeniem prostowinika -jakie obiawy powinn byc przy takiej awari? czy niestety niezbędna jest wizyta w serwisie ? a moze po prostu nie swiadom coś pokręciłem w ustawieniach ? Byłbym wdzięczny za kazdą sugestie na ten temat.



Tagi:


mariuszmer
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 15 mar 2005, 00:25
Lokalizacja: Pi?a

#2

Post napisał: mariuszmer » 18 wrz 2007, 10:40

Pewnie to nie to forum.

Może gaz osłonowy nie dochodzi
mar

Awatar użytkownika

PiotrC
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2007, 15:17
Lokalizacja: Opole

#3

Post napisał: PiotrC » 18 wrz 2007, 12:52

Dzień dobry.

Sprawdź czy masz gaz w butli, sprawdź szczelność i drożność wszystkich przewodów gazowych, łącznie z tym w uchwycie spawalniczym. Sprawdź czy elektrozawór się otwiera. Sprawdź czy łuska uchwytu jest w środku czysta - może być "zasmarkana" odpryskami. Sprawdź czy drut jest podawany równomiernie - bez spawania naciśnij spust i słuchaj czy silnik podajnika drutu pracuje równomiernie. Jeśli masz tachometr to możesz oczywiście nie słuchać :wink:. Sprawdź rolki podające - może czas już wymienić. Jeśli to wszystko jest jak należy, to pobaw się delikatnie pokrętłem prędkości podawania drutu - niewielki obrót może mieć znaczenie.

Jeśli dalej kicha, to zapytaj mądrzejszych ode mnie.

pozdrawiam
--
Im mniej błędów tym lepiej.
PiotrC


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#4

Post napisał: rynio_di » 18 wrz 2007, 15:34

A ja od razu zaproponuję ci forum elektroda są tam fachowcy chętnie udzielą ci odpowiedzi sam korzystam z ich porad naprawdę warto.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#5

Post napisał: Leoo » 18 wrz 2007, 18:45

Kolega zwiększy posuw drutu o ile gaz i cała reszta jest sprawna. Kiedy posuw będzie za duży objaw może być podobny. Przydała by się fotka spawu.


Autor tematu
b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#6

Post napisał: b_j » 18 wrz 2007, 20:22

dziekuje za rady , jutro jak tylko znajde chwilkę sprawdze wszystkie punkty , butle mam nową , wiec raczej skonczenie sie gazu odpada, jedynie co to mozliwe ze gaz nie dochodzi. Na butli znajduje się reduktor, czy mozliwe ze mam ustawione zbyt niskie cisnienie ? tylko z tym nie kombinowalem , gdzies przeczytalem ze powinno być około 5 bar- i tak mam ustawione . Z posuwem tez juz kombinowałem ile sie dalo - niestety nie pomaga, cały układ posuwu drutu działa bez zarzutu równo i jak dusza zapragnie. Jutro postaram sie zrobić zdjęcie spawu.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#7

Post napisał: Leoo » 18 wrz 2007, 21:20

b_j pisze:czy mozliwe ze mam ustawione zbyt niskie cisnienie ?
Kolega przyłoży końcówkę uchwytu do lustra wody (w szklance) i przekona się czy mamy jakiekolwiek ciśnienie.


Autor tematu
b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#8

Post napisał: b_j » 18 wrz 2007, 22:19

a jakie powinno byc prawidłowe jesli juz mowa o cisnieniu ? 5 bar jest wystarczające ?

Awatar użytkownika

PiotrC
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2007, 15:17
Lokalizacja: Opole

#9

Post napisał: PiotrC » 19 wrz 2007, 10:08

Ciśnienie jest istotne, jeśli chcesz wiedzieć ile mniej więcej gazu masz w butli.
Dla procesu spawania jest ważny przepływ gazu osłonowego określany w l/min i dobrze mieć reduktor z dwoma wskaźnikami:
- bliżej butli manometr
- dalej od butli przepływomierz (okrągły "zegar" taki jak manometr, lub przezroczyste "cygaro" z kulką w środku).
Jeśli masz okrągły przepływomierz, pamiętaj, żeby przepływ ustawiać przy naciśniętym spuście (gaz musi płynąć), inaczej wskazanie przepływomierza nie będzie zgodne z prawdą.
Dla Minimaga 163 ustaw przepływ w granicach 10-12 l/min.

pozdrawiam
--
Im mniej błędów tym lepiej.
PiotrC


Autor tematu
b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#10

Post napisał: b_j » 19 wrz 2007, 21:05

witam , i własnie juz mój problem został rozwiązany , tzn w 80% , poniewaz faktycznie gaz dochodził w zbyt małej ilości , przepływomierz wskazywał tylko 3 l/min , po podkreceniu odrazu szło lepiej . Teraz juz próbuje jak idzie spawanie :p . Udaje mi sie osiagnąca poki co jakies 1 - 2 cm ładnego spawu pozniej znów cos strzeli - psuje sie spaw i znów idzie wszystko dalej dobrze. Teraz pozostaje chyba tyko ustawienie drutu posuwu, pradu , parametru nazywanego podajze wolny wysuw drutu... tzn to jest odległosc od powiuerzchni spawanej do dyszy uchwytu , moge to regulowac w zakresach 0- 10 mm jak dobrze pamietam - ale jeszcze nie wiem zabardzo to co daje, i jak by było lepiej ustaiwc. :p ... dopiero zapoznaje sie ze sprzetem :p wiec przepraszam za glupie pytania:-p.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”