PLC FBs-14MA opis programowania

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

PLC FBs-14MA opis programowania

#1

Post napisał: mitek » 24 kwie 2010, 13:25

Witam

Czy ktoś programował te sterowniki ma jakiś plik programu tak tylko do obejrzenia jak to działa?
albo jakieś polskie turtiale do tego sterownika?

WinProLadder może ma jakieś polskie pomoce?



Tagi:


Glus
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 13 kwie 2007, 10:14
Lokalizacja: Tychy

#2

Post napisał: Glus » 24 kwie 2010, 13:49

Zaprogramowałem kilka. Mam pliki przykładowe od sprzedawcy. Czy masz sterownik ? Bo bez sterownika podłączonego do komputera to nic się nie zasymuluje.
Załączniki
Step_Ladder_0_FBs.zip
Jeden z przykładów
(2.62 KiB) Pobrany 290 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#3

Post napisał: mitek » 25 kwie 2010, 21:38

nie mam jeszcze sterownik na razie zbieram informacje co i jak.
zastanawiam się na razie czy wybrać ten czy inny?

mam do wysterowania: silnik krokowy, elektro wrzeciono, silnik napędzający taśmę i siłownik pneumatyczny. nigdy czegoś takiego nie programowałem nie chciałbym by potem czegoś mi brakło podczas programowania.

jak będę już na bieżąco to pewnie podpytam coś.

na początek zastanawiam się czy sterownik może np zmierzyć ilość impulsów potrzebnych do przejazdu silnika krokowego i potem ponownie wykorzystać ten pomiar przy kolejnym przejeździe?

zastanawiam się jeszcze by zastosować taki wyświetlacz FBs-BPEP Tablica z prostym panelem LCD 128x64


Glus
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 13 kwie 2007, 10:14
Lokalizacja: Tychy

#4

Post napisał: Glus » 25 kwie 2010, 22:02

FATEK ma trzy rodziny sterowników FBs: MA (najprostsze,najwolniejsze), MC szybsze i NC - dedykowane do obsługi maszyn (najszybsze, różnicowa transmisja sygnałów).
Tak - sterownik może zapamiętać ilość impulsów.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#5

Post napisał: mitek » 25 kwie 2010, 22:17

czyli MA nie będzie maiło tych 10kHz na wyjściu? lepiej będzie zastosować szybszy do sterowania silnikiem?

sprzedawca ten zaproponował no ale nie wiem czy do końca wiedział o tym :)

powiem że nie mam na razie pojęcia jak się zabrać za to programowanie ale nie mogę znaleźć polskich podpowiedzi czy opisu samego programu.

gdybym nic nie wymyślił co do programowania mogę liczyć na program oczywiście dogadalibyśmy się jeśli chodzi o rekompensat, ale na razie to czysto hipotetycznie.


Seemann
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 277
Rejestracja: 21 lis 2006, 12:22
Lokalizacja: Polkowice

#6

Post napisał: Seemann » 25 kwie 2010, 22:42

Z tymi HZ to nie jest tak. Dużo też zależy od skomplikowania programu. Nie znam tych sterowników i nie wiem jaką mają podstawe czasu i jaki jest minimalny czas cyklu. W sterownikach modułowych można sie odwoływać bezpośrednio do peryferii, czyli np załączać i wyłączać dane wyjście kilka razy w ciągu jednego cyklu. Jeżeli napiszesz duży program, lub będzie zbytnio pokręcony to prędkość podawania impulsów może nie wystarczyć i będziesz miał prędkość 2mm/s. Najlepiej zastosować enkoder który będzie podawał impulsy na wejście sterownika. Jeżeli te sterowniki posiadają szybkie liczniki to to powinno się sprawdzić, zwykle któryś Xów jest przystosowany do szybkiego licznika.

Awatar użytkownika

Autor tematu
mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#7

Post napisał: mitek » 26 kwie 2010, 00:00

te maja być dobre no ale sprzedawcy czasami chcą wcisnąć dlatego pytam jeszcze zanim kupie :)


Seemann
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 277
Rejestracja: 21 lis 2006, 12:22
Lokalizacja: Polkowice

#8

Post napisał: Seemann » 26 kwie 2010, 05:24

MA są przekaźnikowe, MAT tranzystorowe. Podejrzewam że te pierwsze mają czas odpowiedzi około 10ms.


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#9

Post napisał: Mrozik » 27 kwie 2010, 23:44

Bez sensu do twojej maszyny stosować plc. Sekwencyjny układ sterowania tzn

posuw taśmy>przesuw suport>posuw taśmy.przesuw suportu można zrealizować na przekaźnikach i krańcówkach, trzeba sobie napisać funkcję, zminimalizować ją i zrobić z tego schemat. powyższe czynności także będziesz musiał zrobić przy programowaniu plc.

Zakres przesuwu zrób na krańcówkach i napęd silnikiem dc a przesuw taśmy na przekaźniku z podtrzymaniem czasowym.

Btw. uważam że z armatą na muchę idziesz. Nie tędy droga. Rozmawialiśmy na prv i mówiłeś że chcesz wydać jak najmniej a tymczasem chcesz zainwestować w drogie napędy i sterowanie. Czasami warto zainwestować w projekt aby jednak zaoszczędzić potem na podzespołach i rozwiązaniach. Posuw na taśmie uważam w twoim przypadku za conajmniej nietrafiony. Taśma jest droga, trzeba naciągać, łożyskować itp itd. Nie lepiej zrobić stół rolkowy i docisk przed i po szlifowaniu? Napęd na dociskach?

Awatar użytkownika

Autor tematu
mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#10

Post napisał: mitek » 28 kwie 2010, 18:33

silnik krokowy i plc chce zastosować bo maszyna ma być uniwersalna oddzielny program dla witryn oddzielny dla frontów z frezem w kolo odsuniętym od krawędzi o np 70mm i oddzielny program dla szlifowania frontów i tak dalej. PLC z oddzielnymi programami załatwi mi to wszystko.
pas transmisyjny chce wykorzystać bo jak jedna maszyna zadziała dobrze to będę robił drugą by postawić jedną za drugą i wykonać swego rodzaju linie pyzatym takie rozwiązanie widziałem i świetnie spełniało swoje zadanie. taśma nie jest tania koszt taśmy około 800zł do tego napęd z dwoma rolkami jedną napędową a drugą naciągową 1500zł do tego dwie rolki taśma przygotowana do pracy na blacie tylko z dwoma.

gdyby elementy słabo dolegały do taśmy zawsze można od dołu zastosować pompę. docisku nie da się zastosować bo element musi być cały równo wypolerowany czy wyszlifowany.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”