Jak podłączyc elementy układu do wzmacniacza ????

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
haito
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2008, 20:47
Lokalizacja: szcecin

Jak podłączyc elementy układu do wzmacniacza ????

#1

Post napisał: haito » 09 paź 2009, 19:38

Witam serdecznie.
Dostałem do złożenia do kup wzmacniacz od urządzenia zwanego spektrometr Spekol. Niestety moja wiedza jest w całkiem innym kierunku niż elektrotechnika.
Zatem prosiłbym znających się na temacie, o próbę połączenia mi tych przewodów od poszczególnych elementów do styków wzmacniacza.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
Oczywiście oddam punkty.
Załączniki
plytkaa.jpg
plytkaa.jpg (56.22 KiB) Przejrzano 634 razy



Tagi:


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: Andrzej 40 » 10 paź 2009, 00:10

To jest płytka od zabytkowego spektrometru Specol (lata 70 ubiegłego wieku) prod. NRD, używany w laboratoriach szpitalnych, obecnie chyba już nigdzie nie używany. Serwisowały Zakłady Techniki Medycznej w każdym mieście wojewódzkim i może tam ktoś jeszcze ma schemat. Do czego to ma służyć?


Autor tematu
haito
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2008, 20:47
Lokalizacja: szcecin

#3

Post napisał: haito » 10 paź 2009, 15:29

dokladnie to jest to urządzenie.
Dowiem się w tym miejscu co napisałęś, jednak prosiłbym po pomoc..
Pozdrawiam


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: Andrzej 40 » 10 paź 2009, 21:14

Witam
Próbowałem coś wyciągnąć od byłych serwisowców. Pamiętają tylko, że zewnętrzny zasilacz miał 6V prądu stałego i zasilał również żarówkę. Miernikiem był mikroamperomierz taśmowy o zakresie chyba 10 mikroamper (być może różnicowy, ale za to nikt nie da głowy). Wzmacniacz był na tranzystorach germanowych w układzie różnicowym. Potencjometry regulują "0" i wzmocnienie. Schemat jest prosty do odtworzenia dla elektronika i proponuję wykorzystać kogoś znajomego. Jeżeli chodzi o odtworzenie całego spektrometru, to ze względu na nietypową konstrukcję jest to raczej niewykonalne. Do czego to ma służyć, bo nie wiem, czy warto się tym jeszcze bawić. Prostszy i lepszy układ można zrobić na odpowiednim wzmacniaczu operacyjnym.
Pozdrawiam
Andrzej


Autor tematu
haito
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2008, 20:47
Lokalizacja: szcecin

#5

Post napisał: haito » 11 paź 2009, 09:09

Doczego ma służyc? Ma spełniac swoje oryginalne funkcje. Należy w tym celu połączyc ten układ.
NIe mam wśród znajomych elektroników. Sam tez nie kojarzę.
Kolego Andrzej dobrze opisałes to urządzenie.
Pozdrawiam


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: Andrzej 40 » 11 paź 2009, 17:42

Na płytce zostały końcówki przewodów. Jeśli na pozostałej części aparatu też zostały przewody, to można po kolorach ustalić połączenia. W podstawowej wersji aparat nie miał fotopowielacza tylko fotoelement ( chyba podwójny). Do kalibracji spektrometru niezbędna jest lampa sodowa. Zasilanie 6V na 2 przewodach po prawej stronie płytki - widok na elementy. Po lewej będą przewody do miernika i od fotoelementu. Przed uruchomieniem wymienił bym dwa kondensatory elektrolityczne (te aluminiowe walce po prawej ) , bo po tylu latach raczej już straciły parametry. Jeśli mi Kolega prześle dokładniejsze zdjęcia to postaram się zdjąć schemat. Proponuję przejść na Tlen, bo nie wiem, czy ten temat jeszcze kogoś interesuje ([email protected])
Pozdrawiam
Andrzej

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”