Generator

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
mtk61
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:58
Lokalizacja: Jaworzno

Generator

#1

Post napisał: mtk61 » 05 gru 2016, 12:20

Witam. Czy Szanowni Koledzy orientują się może, gdzie ( o ile w ogóle ) można kupić generator określonej ilości impulsów? Chodzi o generator, który podłączony do sterownika silnika krokowego, po każdym uruchomieniu powodowałby obrót silnika o określony kąt i oczekiwałby na kolejne wyzwolenie np. przyciskiem. Dobrze gdyby ilość impulsów dało się zmieniać przełącznikiem.



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 05 gru 2016, 12:53

hej.
jeżeli chodzi o fotografię obiektową to może to - http://www.elektronika.ba/832/turntable ... equipment/
a jeżeli o dokładniejsze sprawy to może to - http://www.worldofward.com/rotarycontroller/
a jeżeli o coś innego - to o co ?
pzd
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 05 gru 2016, 18:05

Nie watro dłubać elektroniki, kup Arduino i już. No upartego nawet sterownika nie potrzebujesz, przynajmniej dla małego silnika.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

#4

Post napisał: avatar » 05 gru 2016, 21:13

W idei to i może być jakieś tanie PLC z LCD ... proste
"Everything should be made as simple as possible, but not one bit simpler."
Albert Einstein


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#5

Post napisał: ma555rek » 05 gru 2016, 22:42

Taa, jasne, po prostu arduino albo jakiś wstępny projekt ma PCB, albo nastepna madra nazwa PLC albo banalne FPGA - przecież i proste i szybkie.
Nie przyjdzie wam do głowy że pytajacy o taką sprawę pyta dlatego że jest to dla niego rzecz nieznana? I gdyby mógł to arduino to by wtedy o nic nie pytał?
A może sami tylko tyle wiecie że jest arduino lub PLC ale co i jak to już nie teges.
Zupełnie jak z trudniejszym detalem - "Daj na CNC i bedzie dobrze"

Kol mtk61, zadzwoń do firmy Wobit (albo innej o której się dowiesz zaraz z tego forum) i zapytaj o zadajnik ruchu albo generator trajektorii - przypuszczam że taką aplikacją to nawet byś już dostał wgraną w kupowany sprzęt.
Ale gdy poczytasz instrukcję to też sam się będziesz umiał tym posłużyć. Cena niewysoka a rzecz kompletna i skończona, żadne pająki arduinowe czy inne garażowe dzieła trawione na transferze.
Np http://www.wobit.com.pl/produkt/10265/k ... krokowych/
Pasjonat


avatar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 208
Rejestracja: 23 cze 2004, 09:44
Lokalizacja: Gdansk

#6

Post napisał: avatar » 06 gru 2016, 06:09

ma555rek pisze:Taa, jasne, po prostu arduino albo jakiś wstępny projekt ma PCB, albo nastepna madra nazwa PLC albo banalne FPGA - przecież i proste i szybkie.
Nie przyjdzie wam do głowy że pytajacy o taką sprawę pyta dlatego że jest to dla niego rzecz nieznana? I gdyby mógł to arduino to by wtedy o nic nie pytał?
A może sami tylko tyle wiecie że jest arduino lub PLC ale co i jak to już nie teges.
Zupełnie jak z trudniejszym detalem - "Daj na CNC i bedzie dobrze"
Kolego poco ta złość ? Pytanie szerokie to i odpowiedź szeroka. A każda daje rozwiązanie na zadane pytanie. Nie wiem też co może łączyć FPGA ze sterownikiem PLC który zazwyczaj w automatyce nie jest niczym nad zwyczajnym. Jest to gotowy moduł który może robić dokładnie to co podesłałeś z linka koszty zapewne podobne bo na rynku PLC z LCD od 300-400zl się już spotyka. A jak ktoś chce mieć ultra tanio to i arduino za 40zł spełni wymagania pytającego.
"Everything should be made as simple as possible, but not one bit simpler."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: clipper7 » 06 gru 2016, 08:52

ma555rek pisze:Taa, jasne, po prostu arduino albo jakiś wstępny projekt ma PCB
Się kolega nie denerwuje, chodziło mi właśnie o to, żeby nie dłubać płytek a wziąć gotowca. Tani klon Arduino, ew. gotowa obudowa i już. Jeżeli pytający zainteresuje się takim rozwiązaniem, to prawdopodobnie zapyta o szczegóły, programik itp., zawsze ktoś odpowie i już. Tanim kosztem pytający ew. rozszerzy swoją wiedzę i zyska tani, uniwersalny modulik. Czy to nie jest dobra droga dla osoby z zainteresowaniami technicznymi ?
avatar pisze:Nie wiem też co może łączyć FPGA ze sterownikiem PLC
Ostatnio pobawiłem się trochę z FPGA korzystając z promocji modułu startowego w jednym ze sklepów internetowych i jestem zachwycony. Bez lutownicy, drutów, stosu części można prosto wykonać sobie potrzebny w danej chwili układ i go użyć. Na razie radzę sobie z prostymi układami, ale się "rozwijam" :grin: Łatwo robi się układy logiczne, timerki, generatory, układy z wejściami analogowymi itp. A wszystko na laptopie z podłączoną małą płytką. Dla mnie bomba !
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
mtk61
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:58
Lokalizacja: Jaworzno

#8

Post napisał: mtk61 » 08 gru 2016, 14:56

Dziękuję Kolegom za zainteresowanie tematem, faktycznie o FPGA, PLC nie mam pojęcia.Chciałbym zbudować sobie małą dłutownicę i myślałem o zastosowaniu silnika krokowego do przesuwania stołu by uprościć maszynę mechanicznie. Po prostu pod koniec ruchu jałowego suwaka krańcówka miałaby włączać silnik, a ten obracać śrubę stołu o określony kąt. Z drugiej strony, może nie ma co kombinować i zrobić posuw ręczny? Będzie prościej i niezawodnie. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: Yarec » 08 gru 2016, 17:05

a może prościej do dłutownicy zastosować algorytm:
start > przełącznik krańcowy kierunku > powrót i krańcowy stop (do momentu ponownego startu)


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#10

Post napisał: mc2kwacz » 08 gru 2016, 20:13

clipper7 pisze:Ostatnio pobawiłem się trochę z FPGA korzystając z promocji modułu startowego w jednym ze sklepów internetowych i jestem zachwycony. Bez lutownicy, drutów, stosu części można prosto wykonać sobie potrzebny w danej chwili układ i go użyć. Na razie radzę sobie z prostymi układami, ale się "rozwijam" :grin: Łatwo robi się układy logiczne, timerki, generatory, układy z wejściami analogowymi itp. A wszystko na laptopie z podłączoną małą płytką. Dla mnie bomba !
Uruchom na chwilę myślenie inne niż zamknięte w Twoim świecie i LOGICZNIE się zastanów, czy gdyby pytający miał w ogóle jakiekolwiek pojęcie o programowaniu czegokolwiek, a już w szczególności jakichś flako-kitów, to by na forum dla upaćkanych smarem o to pytał. Przecież to oczywiste jak dzień i noc, że on szuka gotowego urządzenia, bo chce rozwiązać problem, możliwie nie wnikając w niego.
clipper7 pisze:chodziło mi właśnie o to, żeby nie dłubać płytek a wziąć gotowca. Tani klon Arduino, ew. gotowa obudowa i już. Jeżeli pytający zainteresuje się takim rozwiązaniem, to prawdopodobnie zapyta o szczegóły, programik itp., zawsze ktoś odpowie i już. Tanim kosztem pytający ew. rozszerzy swoją wiedzę i zyska tani, uniwersalny modulik. Czy to nie jest dobra droga dla osoby z zainteresowaniami technicznymi ?
Jeśli uwzględnić, że roboczogodzina sprzątaczki kosztuje 20zł a jakiegokolwiek fachowca więcej, to pierniczenie się z nauką programowania czegokolwiek poprzedzoną w ogóle oswajaniem tematu, tylko po to żeby zrobić coś co kosztuje może 500zł ładne gotowe i zapakowane, jest stratą czasu w czystej formie. Chyba że ktoś ma go tyle, że chodzi z kąta w kąt z nudów.
Po prostu. "Rozwijanie się" tez musi mieć jakiś sens.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”