Prośba o opinie - pomiarówka

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
afrykaner
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2007, 14:56
Lokalizacja: W-wa

Prośba o opinie - pomiarówka

#1

Post napisał: afrykaner » 02 gru 2016, 20:09

Witam Kolegów
Święta za pasem, więc pora sprawić sobie kilka nowych zabawek. Pierwszy to czujnik elektroniczny zegarowy. Do tej pory używałem czujnika firmy LIMIT. W zasadzie szwankował od początku ale powiedzmy, że dawał radę. Problemem był brak uszczelnienia a przy frezarce, wiadomo tu kapie tam kapie. Znalazłem coś takiego

http://www.sklep-arkom.net.pl/pl/p/SCHU ... rowym/2585

Nie znalazłem strony producenta, więc podejrzewam, że to jakiś chińczyk.

Druga sprawa to średnicówki. Dzięki waszym namową stałem się posiadaczem przybornika do płytek wzorcowych 60-250 FWP. Stara dobra produkcja sprawdza się dobrze ale potrzebuje czegoś co uzupełniło by moje zdolności pomiarowe. Głównie w kwestii przyśpieszenia samego procesu pomiarów. Myślę nad czymś takim.

http://sklep.cncprofi.com/zestaw-4-szt- ... 100mm.html

Produkt dość popularny, więc zakładam, że ktoś z forumowiczów miał z nim do czynienia.

Jak wspomniałem. Proszę o opinie.

Pozdrawiam
Marcin



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 02 gru 2016, 21:06

Jesli chodzi o czujnik zegarowy, to zalerzy do czego chcesz go używać, jeśli do pomiarów statycznych detali, różnic wymiarów, itp, to cyfrowy ma tu nad zegarowym przewagę, ale jesli do pomiarów dynamicznych np bicia wałów czy zamocowanych detali w czasie obrotów, to analogowy wskazówkowy ma tu przewagę, bo prędzej spostrzeżesz choćby najdrobniejszy kierunek ruchu wskazówki i jego zakres,
[youtube][/youtube]

niż zanalizujesz(policzysz) zakres i kierunek zmieniających się szybko wartości cyfrowych.
(znalazłem filmik, od 0:38')
[youtube][/youtube]

Dlatego dalej stosuje się zegary wskazówkowe w samochodach, samolotach, itd, a mierniki cyfrowe mają tzw "bargrafy"(ang. bar graph) czyli analogowa linijkę odczytu(jak w equalizerach). Bywa on jednak niezbyt czuły.
Obrazek [youtube][/youtube]
Obrazek
Poza tym mierniki cyfrowe mają pewien określony czas odświeżania wyniku odczytu (np 0,5s.) którego wartość może być większa niż czas skoku ("piku") wymiaru, i przez to w pewnych przypadkach może zostać nie "wyłapana"..
Ostatnio zmieniony 03 gru 2016, 00:10 przez RomanJ4, łącznie zmieniany 2 razy.
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
afrykaner
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2007, 14:56
Lokalizacja: W-wa

#3

Post napisał: afrykaner » 02 gru 2016, 21:24

Nie spodziewałem się takiej odpowiedzi ale dziękuję. Poszerzyłeś moje horyzonty w kwestii przydatności różnych typów czujników. Przy frezarce pomiary jak najbardziej statyczne. Miałem tego LIMIT'a cyfrowego ale jak padł wróciłem do wskazówek.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: CFA » 02 gru 2016, 23:23

afrykaner pisze:Nie spodziewałem się takiej odpowiedzi ale dziękuję.
W kwestii czujnika zegarowego- 100% zgodności z RomanJ4. Jeśli chodzi o średnicówki.
Nie używam takich, bo te akurat niepraktyczne. Pomiar otworu zawsze wymaga więcej od "operatora" i żeby wydobyć coś pewnego (w sensie wyniku) z tych narzędzi trzeba się sporo napracować. Kiedyś jak robiliśmy produkcję, która praktycznie nie mogła być odchyłkowa, to mierzyliśmy krytyczne wymiary różnymi sprzętami i te średnicówki miały najgorsze wyniki.
Ja ich nie polecam. (nie chodzi o producenta czy sprzedawcę tylko o sposób pomiaru)
A co do czujnika, to jest teraz promocja (tradycyjnie jesienna) u znanego producenta japońskiego na literę M i tam widziałem zegarówki zwykłe elektroniczne po ok 100euro.
bo taki z funkcją pomiaru odzerowego jaki ma ten czujnik z linku to już grubo ponad 1000zł,
ale to wszystko akurat lepiej realizuje analog :-)


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1245
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#5

Post napisał: rc666 » 03 gru 2016, 11:44

Taka drobna sprawa.
Takie czujniki cyfrowe to chyba sa drogie. Chyba ze MADE IN CHINA, ale jakosc jest....
Lepiej przelicz czy naprawde taki potrzebujesz.
Dokladniej co mierzysz?

Poza tym jak ci bateria padnie to jest bezuzyteczny i akurat nie masz na wymiane innej.
Jeszcze jedno, jezeli planujesz podlaczyc to do kompa aby rejestrowac pomiary to tak, jest potrzebny cyfrowy.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: clipper7 » 03 gru 2016, 20:02

Mam porządny cyfrowy czujnik zegarowy (wspomnianej przez kol.CFA firmy na M) i muszę powiedzieć, że wart jest swojej ceny. Używam go, kiedy muszę znać konkretny wymiar liczbowy wykonywanego pomiaru. Dla mnie, nie bardzo się nadaje do obserwowania np. odchyłek przy pozycjonowaniu detalu, ustawianiu/sprawdzaniu geometrii maszyn itp. Do tego celu stosuję czujniki analogowe (niemieckiej firmy na K) i jest super. W końcu analogowe czujniki zegarowe po coś mają ustawiane znaczniki zakresu, łatwo można zaobserwować, czy wynik pomiaru mieści się w zadanej tolerancji, czy nie. Wystarczy jeden rzut oka. Zgadzam się, że jeżeli wprowadzamy dane do komputera, to cyfrowy czujnik jest niezastąpiony.
Uwaga na stare, polskie, czujniki zegarowe, nawet leżaki magazynowe - niestety nie były one najlepsze. Mam trochę średnicówek z Milanówka, ale czujniki musiałem zmienić.
Polecałbym zacząć od porządnego czujnika analogowego, warto kupić od razu dobrej firmy i dbać o niego. Czujnik nie lubi wstrząsów, brudu, szybkiej zmiany położenia trzpienia pomiarowego, gwałtownego "puszczania luzem" do poz. zerowej, zbyt mocnego zaciskania w uchwycie i sił bocznych. Dobrze, delikatnie traktowany, służy latami. Warto też wspomnieć o wymiennych końcówka pomiarowych, często ułatwiają życie.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
afrykaner
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2007, 14:56
Lokalizacja: W-wa

#7

Post napisał: afrykaner » 03 gru 2016, 21:32

Firma M. Firma K. Klimat jak pewnego filmu Pana T ;)

CFA Nie sposób się z Tobą nie zgodzić. Sposób pomiaru ma kluczowe znaczenie. Przy dwupunktowych średnicówkach, takich jak z link'a który wkleiłem jest to skrajnie upierdliwe. Na poprawność pomiaru mają wpływ negatywne cechy wynikające z samej budowy narzędzia pomiarowego. Jego waga i fakt że wpływa ona na odchylenie osiowe od mierzonego otworu.

rc666 Czujnika używam do wszystkiego co trafia na stół frezarki. Głównie detale dla automatyki przemysłowej, więc różnorodność jest dość spora. Od mikro po płyty.

A bateria to nie problem jak masz kilka w zapasie ;)

Dzięki za cynk o promocji. Ale z tego co wyczytałem nie obejmuje ona czujników 0-25 mm


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#8

Post napisał: Duszczyk_K » 05 gru 2016, 09:04

"Nie znalazłem strony producenta, więc podejrzewam, że to jakiś chińczyk."
to słabo szukałeś, strona jest.
http://www.schut.com/
Jest też katalog na 545 stron w którym są różniaste fantazyjne suwmiarki, przyrządy z głowicami mikrometrycznymi, czujniki zegarowe (od str214)
Tylko firma ma w swoim katalogu również narzędzia na M, stąd sam nie wiem, czy to producent, czy tylko dobrze zaopatrzony dystrybutor.
Stronę znalazłem, ale zastrzegam, że ja nie miałem z tą firmą styczności, więc nie mogę powiedzieć nic o ich dobrej czy złej jakości.
Sam chętnie posłuchał bym opinii kolegów o tej firmie.


Autor tematu
afrykaner
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2007, 14:56
Lokalizacja: W-wa

#9

Post napisał: afrykaner » 07 gru 2016, 21:21

To idę na sapera. Zamawiam czujnik.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”