Podnośnik samochodowy - projekt pkm

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
karoluses
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2014, 22:15
Lokalizacja: Łódź

Podnośnik samochodowy - projekt pkm

#1

Post napisał: karoluses » 20 lis 2014, 22:36

Witam,
jako student drugiego roku na mojej uczelni mam do zrobienia projekt z pkm, przydzielono mi podnośnik śrubowy pionowy taki który mocuje się w aucie w specjalnej tulei. Znalazłem książkę w której projekt jest w sumie policzony od początku do końca jednak niektóre rzeczy chcę zrobić inaczej niż tam a niektórych nie rozumiem. Wrzucam zdjęcie tego co w książce jest. Tego co już zrobiłem w inventorze jako 3D gdzie widać jak chcę to zrobić chodzi mi tu o zmianę napędu na według mnie o wiele prostszy oraz obliczenia które poczyniłem. I tu mam następujące pytanie ponieważ w książce nie jest dla mnie jasne czy dół śruby jest jakkolwiek utwierdzony bo w tym co ja chcę zrobić będzie osadzony na podstawie i jak mi się zdaje wystąpi tarcie które zapewne trochę zmieni w moim projekcie jeśli mógłby ktoś zerknać i powiedzieć co powinienem z tym zrobić byłbym bardzo wdzięczny.
http://zapodaj.net/c65b540ec6077.jpg.html
http://zapodaj.net/c684b923e5ad5.png.html
PS. Nie zrażajcie się tymi obliczeniami to tylko tak robione dla siebie, wiem że mogą być mało czytelne dla kogoś kto to widzi tak z zewnątrz.
Załączniki
2.pdf
Obliczenia
(326.18 KiB) Pobrany 727 razy



Tagi:


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Podnośnik samochodowy - projekt pkm

#2

Post napisał: Duszczyk_K » 21 lis 2014, 07:14

karoluses pisze:Witam,
chodzi mi tu o zmianę napędu na według mnie o wiele prostszy
Prostszy to on będzie jedynie dla projektanta, bo raczej nie dla użytkownika. Jeśli dostawimy podnośnik do auta, to żeby nie porysować drzwi samochodu pokrętkę co pół obrotu trzeba będzie przekładać... Zauważ, że "oryginalny" podnośnik ma przekładnię, która nie tylko komplikuje budowę ale też zmienia siły jakie trzeba włożyć w kręcenie śrubą. )Więcej obrotów z mniejszą siłą.) Może się okazać, że do przekręcenia Twojego podnośnika będzie potrzebna metrowa rura na przedłużkę.
Tarcie na dole śruby... kolejne miejsce oporu które zwiększa siłę potrzebną do obrócenia śruby. Oryginał ma w górnej części łożysko wzdłużne które znacznie obniża opory obrotu (ha obniża... redukuje prawie do zera), na dole jest tylko prowadzenie śruby które prawie nie pracuje. Ty chcesz to na żywca ciągnąć stal po stali... niby można.... ale nie wiem czy spodoba się to prowadzącemu.


Autor tematu
karoluses
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 20 lis 2014, 22:15
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: karoluses » 21 lis 2014, 09:16

To znaczy wzoruję się tu na podnośniku od malucha który znalazłem gdzieś w garażu stary jak świat ale działał w tym podnośniku drążek do kręcenia jest po prostu zgięty bez możliwości przeciągania jego zaletą w porównaniu do mojego jest to że po prostu się całkowicie składa na dole natomiast śruba po prostu jest zaokrąglona i obraca się po takiej jakby miseczce i po prostu chciałem zrobić coś w ten sposób.


gagrom
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 03 maja 2016, 15:54
Lokalizacja: Radom

#4

Post napisał: gagrom » 03 maja 2016, 18:36

karoluses, czy mógłbyś przesłać swój projekt podnośnika na maila mojego


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#5

Post napisał: Areo84 » 03 maja 2016, 21:34

Ile to ma podnieść, że chcesz się obyć bez łożyska oporowego? Te łożysko , jak pisał kolega wyżej bardzo pomaga znacznie redukując moment tarcia. Jeśli zastąpisz je jakąś panewką-miseczką to licz się z tym że będzie on większy i wzrośnie siła potrzebna do kręcenia wajchą.

Poza tym sama koncepcja takiego pokrętła jest delikatnie mówiąc nie za bardzo wygodna
gagrom pisze:karoluses, czy mógłbyś przesłać swój projekt podnośnika na maila mojego
deja vu :mrgreen:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#6

Post napisał: InzSpawalnik » 04 maja 2016, 00:40

Karoluses :
Ja natomiast zadalbym pierwsze pytanie : czemu tego typu podnosniki ( srubowe pionowe w "w rurze" ) nie sa powszechnie stosowane, w przeciwienstwie do na przyklad podnosnikow hydraulicznych albo tez wykorzystujacych mechanizm sruby podnosnikow skladanych gdzie sruba jest w poprzek kierunku podnoszenia.
Bo maja pewne wady.
W nastepnym kroku dobrze byloby te wady zidentyfikowac.
1. Ciezka konstrukcja to po pierwsze bo sruba nie tylko jest zciskana ale przedewszystkim zginana.
2. Koniecznosc stosowania dwoch lozysk ( no chyba ze na upartego 1 ).
3. Konstrukcja wymaga dodatkowych prowadnic i przekladni ...

Jak dla mnie wystarczajaco duzo minusow. Zwlaszcza ze z drugiej strony masz prosty tloczek z pompka oleju w ktorej zawor zwrotny to kulka i sprezynka ... i podnosi nawet 20-30 ton.

A czy jest cos co moglbys zrobic z tym projektem zeby nie tylko bylo to kolejne zadanie domowe oparte na zasadzie a) znalezc przyklad w ksiazce, b) znalezc wzory policzyc, c) narysowac cos w 3d d) zaliczyc projekt ?

Moze taki przenosnik pionowy oparty na zamknietej srubie moglby na przyklad znalezc zastosowanie w miejscach gdzie hmm pomyslmy - potrzebny jest bardzo duzy skok ( a to bywa slaba strona podnosnikow hydraulicznych a tym bardziej tych srubowych skladancow ktore sa na wyposazeniu kazdego samochodu ) ? Masz opracowac podnosnik pionowy czy podnosnik pionowy do samochodu ? Moze taki pionowy podnosnik moglby miec inne zastosowanie niz podnoszenie auta - np system do ustawiania elementow w warsztacie gdzie liczy sie przenosnosc ( masa ) i duza mozliwosc regulacji ?
Wymysl cos czego nie ma na rynku i opracuj taki projekt.
Z zycia podpowiem ci pomysl : podnosnik pionowy ktory moznaby wykorzystac na budowie do instalowania ciezkich elementow pod sufitem - czyli a.) mozliwosc zlozenia podnosnika, b.) niska masa c.) duzy zakres podnoszenia d.) male gabaryty ktore umozliwia prace w malych pomieszczeniach e.)samochamownosc i pare innych cech.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”