jaka dokładność maszyn CTX 410 gildemeister DMU 80monoblock

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
Rancwacwanca
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 11 paź 2010, 21:06
Lokalizacja: ck

jaka dokładność maszyn CTX 410 gildemeister DMU 80monoblock

#1

Post napisał: Rancwacwanca » 30 sty 2013, 17:56

Witam mam pytanie dotyczące dokładności tych maszyn. Potrzebuje informacji dotyczących dokładności każdej z osi tych maszyn. W internecie znalazłem kilka źródeł na ten temat ale na każdej podawane są inne wartości, jest to różnica rzędu 0.020mm. Nie mam dostępu to książek serwisowych. Proszę o pomoc w znalezieniu informacji na temat dokładności pozycjonowania, dopuszczalnego błędu nawrotu i luzów każdej z osi które są potrzebne do zdiagnozowania stanu technicznego tych maszyn.



Tagi:

Awatar użytkownika

DRAGOO
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 168
Rejestracja: 17 wrz 2012, 08:59
Lokalizacja: POLSKA

#2

Post napisał: DRAGOO » 30 sty 2013, 22:24

Witam niewiem czy dobrze rozumie ale pytasz o śruby uzywane jaka maja miec tolerancję ?
TEORIA I PRAKTYKA NIE ZAWSZE IDĄ W PARZE


Autor tematu
Rancwacwanca
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 11 paź 2010, 21:06
Lokalizacja: ck

#3

Post napisał: Rancwacwanca » 30 sty 2013, 23:41

o to jaka jest granica dokładności dla każdej osi poniżej której producent stwierdza że maszyna nadaje się do pracy, jaki jest maksymalny dopuszczlany błąd/odchylenie dla danej osi, tego chyba raczej nie można sprecyzować konkretnie do śruby ale do pracy całej maszyny

Awatar użytkownika

DRAGOO
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 168
Rejestracja: 17 wrz 2012, 08:59
Lokalizacja: POLSKA

#4

Post napisał: DRAGOO » 31 sty 2013, 07:32

Są różne klasy dokładności śrub , kilka lat temu pracowałem w firmie gdzie zajmowałem się serwisowaniem maszyn CNC i niejednokrotnie wymieniałem śruby , dawaliśmy je do regeneracji w AVIA oni decydowali czy w ogóle da się zregenerować dopuszczali wtedy tolerancje 0.030 luzu, sterowniki owych maszyn nie miały możliwości kasowania luzów nawrotnych ale kasowało sie luz na obudowach łożyska, teraz w mojej obecnej maszynie Polskiej produkcji bo wyłączeniu BACKLASH obecnie jest 0.060 luzu na osi X poinformowałem serwis kiedyś o tym serwis stwierdzili że jest wszystko ok bo producent tych śrub w tej klasie dopuszcza na nowej nawet 0.080 luzu wiec nic nie dało sie zrobić skasowali luz nawrotny i pojechali , ale inna sprawa polega na liniowości gwintu powinna być zbadana i ustawiona w sterowniku czego z przyczyn konstrukcyjnych maszyny nie zrobili na osi X bo nie mogli założysz przyrządu a problem z tego taki że na wałku wielostopniowym przy pełnych wymiarach np: fi 50 fi 55 fi 60 fizycznie jest plus minus 0.06 różnicy , reasumując powinieneś się dowiedzieć jakiej klasy dokładności masz założone śruby w swojej maszynie i wtedy sprawdzić stan faktyczny , bo możesz usłyszeć że Tokarka to nie szlifierka albo jak Pan chce mieć bardzo dokładną maszynę to proszę sobie założyć liniały pomiarowe .Producenci przywiązują największą wagę do tego aby maszyna była powtarzalna nieważne jakie wymiary ....bo można je ustawić ale powtarzalność żeby były takie same .
TEORIA I PRAKTYKA NIE ZAWSZE IDĄ W PARZE


Autor tematu
Rancwacwanca
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 29
Rejestracja: 11 paź 2010, 21:06
Lokalizacja: ck

#5

Post napisał: Rancwacwanca » 02 lut 2013, 15:15

Znalazłem już te dokładności. Producent opiera się na normie VDI/DGQ 3441. Dla tych maszyn P (Positional Untertainty) wynosi: CTX 410 P(X,Z)=0,012-0,008, a dla DMU P (X,Y,Z)=0,008


bob35
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 417
Rejestracja: 05 maja 2007, 10:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#6

Post napisał: bob35 » 02 lut 2013, 18:58

Takiej informacji w książkach nie znajdziesz . Jest to suma wszystkich błędów to nie tylko śruba , ale pomiar , budowa maszyny , temperatura ,materiał , mocowanie i jeszcze parę innych czynników. To co podałeś to pewnie znalazłeś w starym poradniku gdzie kiedyś starano podać prawdę. Dziś to podają sprzedawcy że maszyna ma pomiar do 0.001 a nie że z taką toczy czy frezuje.
OGŁOSZENIE!!! Zamienię dobrą prace w dynamicznie rozwijającym się kraju na zasilek w krajach starej uni.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”