Ile może udźwignąć lej wykonany z blach 5-6 mm

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
jimmx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 18 gru 2010, 11:25
Lokalizacja: Tychy

Ile może udźwignąć lej wykonany z blach 5-6 mm

#1

Post napisał: jimmx » 04 gru 2012, 15:49

Witam

Mam nietypowe pytanie... być może dla niektórych bardzo proste :)

Mam zaprojektowany lej z blachy. Kołnierze o gr. 15 mm (fi 521 i fi 360) a część boczna zwijana z blachy z 5 lub 6 mm... I tu jest własnie pytanie... Jakiej grubości blachy użyć ? Wysokość leja to 440 mm.
Lej jest podwieszony za górny kołnierz, a na dolnym kołnierzu znajdują się zawieszone jeszcze inne elementy które łącznie ważą ok. 500 kg.
Całość układu wisi w powietrzu zamocowane za górny kołnierz.
Jak policzyć jakiej grubości blachy użyć żeby to wszystko wytrzymało ? Chodzi mi głównie o tą zwijaną blachę z której wykonana jest ścianka. Bo kołnierze za pewno wytrzymają spore obciążenia :)
Ostatnio zmieniony 05 gru 2012, 18:45 przez jimmx, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


yacht
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 374
Rejestracja: 18 kwie 2012, 07:50

#2

Post napisał: yacht » 04 gru 2012, 16:30

Za mało danych aby obliczyć.
:?: Czy zbiornik ciśnieniowy, jakie medium w zbiorniku, jak wysoki słup medium nad lejem, jaki ciężar nasypowy medium(ciężar 1m³), z jakiej blachy lej( Rm=?), jaka średnica wewnętrzna leja (ta większa), czy lej narażony na uderzenia boczne, zamontowany na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczenia( zmienna temperatura)...


Autor tematu
jimmx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 18 gru 2010, 11:25
Lokalizacja: Tychy

#3

Post napisał: jimmx » 04 gru 2012, 18:10

yacht pisze:Za mało danych aby obliczyć.
:?: Czy zbiornik ciśnieniowy, jakie medium w zbiorniku, jak wysoki słup medium nad lejem, jaki ciężar nasypowy medium(ciężar 1m³), z jakiej blachy lej( Rm=?), jaka średnica wewnętrzna leja (ta większa), czy lej narażony na uderzenia boczne, zamontowany na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczenia( zmienna temperatura)...
Zbiornik nie jest ciśnieniowy (ciśnienie minimalne tam jest jak już... nieznaczne), medium - popiół lotny, słup medium nad lejem ok. 1 metra, ciężar nasypowy 150kg/m3, blacha np. S235JR (może być lepsza np. S355J2G3), śr. dolna leja fi 225, górna fi 370; uderzen bocznych nie będzie... jedynie zamontowany odbijak pneumatyczny - będzie pukał w celu odbijania resztek popiołu ze ścian; lej zamontowany na zewnątrz pomieszczenia takze narażony na zmiany temperatur. Jeśli jeszcze potrzeba jakiś danych to chętnie udzielę.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#4

Post napisał: pabloid » 04 gru 2012, 18:29

Przy takim obciążeniu, to głównie na rozciąganie to pracuje. Granica plastyczności stali popularna St3- 210 Mpa, czyli obrazowo - w przybliżeniu 2100Kg/cm². To 500kg przeniesie ci połcentymetrowy pasek takiej blachy (0,25cm²). Ty masz jej pi razy oko 66cm po obwodzie, czyli ponad 120 razy więcej. Bez zadnych obliczeń jesteś więc po zielonej stronie mocy nawet biorąc pod uwagę wszelkie dodatkowe nieprzyjemności :mrgreen: Uwaga! te rozważania są dla wytrz. stali w temp pokojowej.


Autor tematu
jimmx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 18 gru 2010, 11:25
Lokalizacja: Tychy

#5

Post napisał: jimmx » 04 gru 2012, 18:36

pabloid pisze:Przy takim obciążeniu, to głównie na rozciąganie to pracuje. Granica plastyczności stali popularna St3- 210 Mpa, czyli obrazowo - w przybliżeniu 2100Kg/cm². To 500kg przeniesie ci połcentymetrowy pasek takiej blachy (0,25cm²). Ty masz jej pi razy oko 66cm po obwodzie, czyli ponad 120 razy więcej. Bez zadnych obliczeń jesteś więc po zielonej stronie mocy nawet biorąc pod uwagę wszelkie dodatkowe nieprzyjemności :mrgreen:
Hmm.. ciekawi mnie bardzo jak to policzyłeś... Bo ja też to liczyłem ze wzorów na rozciąganie ale w przykładzie był pręt pełny. Nie wiem czy to właśnie ma znaczenie...

Bo mi rowniez wyszło że to spokojnie z 60 ton udźwignie... Co wydało mi się nieprawdopodobne.

Czy mógłbyś mi jakiś taki wzor obliczeń co wyliczałeś napisać i zrobić jakieś foto lub skan. Będe bardzo wdzięczny. Przyda mi sie na przyszłość :) Żeby nie przesadzać z grubością materiału :)


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#6

Post napisał: pabloid » 04 gru 2012, 18:56

Całe obliczenia masz powyżej :mrgreen: No może poza tym, że policzyłem obwód koła - Π x mniejsza średnica leja.
jimmx pisze:w przykładzie był pręt pełny. Nie wiem czy to właśnie ma znaczenie...
Przy rozciąganiu ma znaczenie tylko pole przekroju elementu. I rzeczywiście nośnośc tego wychodzi u mnie ok 60 ton (w moim poście to obrazowo 120 x 500 kg) Stal bowiem to wytrzymały materiał :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”