giętarka cnc

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
bednarzmac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2012, 21:46
Lokalizacja: Kraków

giętarka cnc

#1

Post napisał: bednarzmac » 26 sty 2012, 22:10

Witam. Zabieram sie do zbudowania giętarki cnc opartej po części na technologii MOS firmy Nissin. ( z tym ze Nissin robi 3d a ja chce tylko 2d) Jako ze nie chce kombinowac zbyt dużo z poprawianiam i przerabianiem, a mogę wiele rzeczy sobie zasymulowac, chce zacząć od strony teoretycznej ale nie mogę wpaść na pomysł jak wyznaczyć poszczególne siły potrzebne do gięcia. Oto schemat działania giętarki: Obrazek
Link do filmu pokazującego zasadę działania:


Zgodnie ze schematem moment gnący będzie wynosił M=Pu*v+Pl*u. Całkowity moment moge wyliczyc dla danego przekroju giętego, ale nie wiem jak policzyć zależność między Pl i Pu tzn. jak duża siła pchająca jest potrzebna do gięcia(zastanawiam sie czy liczyc to jakość z energii odkształcenia czy może jest jakiś lepszy sposób...) Bardzo prosze o konkretną pomoc:)

Z góry dzięki!!



Tagi:


stefan85
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 15 maja 2009, 13:40
Lokalizacja: PL

#2

Post napisał: stefan85 » 27 sty 2012, 14:50

Siłe przyjął bym z warunku wytrzymałości na zginanie rury o danym przekroju (punkt przyłożenia znasz tak samo punkt ustalenia), dodał bym jeszcze siłę tarcia przy docisku Pu (pamiętając o smarowaniu).

Możesz podejrzeć też jaki napęd ma oryginalna maszyna i na niej się wzorować.


Autor tematu
bednarzmac
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2012, 21:46
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: bednarzmac » 27 sty 2012, 18:49

Z warunku mogę wyliczyć ogólną siłe, dla danego ramienia ale jak rozdzielic to na pionową i poziomą? Chyba, ze założyć ze tylko pozioma z ramieniem 'u' gnie ale to chyba nie tak... A co do tarcia i smarowania to zamiast takiej "tulei" czy jak tam nazwać tę ruchomą głowicę z której wychodzi gięta rura u mnie ma być układ dwóch łożysk/kamieni coby nie rysować elementów (nierdzewka) więc tarcie myśle ze można pominąć.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”