Rapid Prototyping metalem.

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

Autor tematu
Arageus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2016, 03:47
Lokalizacja: W-WA

Rapid Prototyping metalem.

#1

Post napisał: Arageus » 02 lut 2017, 19:35

Witam, dostałem do opisania następujący temat:

Charakterystyka metod RP stosowanych w procesie regeneracji narzędzi i oprzyrządowania produkcyjnego (formy wtryskowe, wykrojniki, tłoczniki, stemple, matryce, itp.)

Znane mi są takie metody jak: SLS, DMLS, SLM.
Prosiłbym o wypowiedzenie się na ten temat, może ktoś zna inne metody?

Z góry dziękuję.



Tagi:

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

#2

Post napisał: bratanek65 » 03 lut 2017, 12:14



Autor tematu
Arageus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2016, 03:47
Lokalizacja: W-WA

#3

Post napisał: Arageus » 05 lut 2017, 11:03

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. W podesłanym pliku znajduje się wiele przydatnych informacji, niestety nie poruszają one tematu od strony metod rp dotyczących metalu.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Rapid Prototyping metalem.

#4

Post napisał: pitsa » 05 lut 2017, 13:34

RP = Rapid Prototyping = na szybko robisz jakiś konkretny detal i jest on niekiedy zdatny do zastosowania.
Jakoś mi to "RP" nie pasuje do regeneracji form gdy formę masz i musisz ją "naprawić" w miejscach gdzie się zużyła, na przykład za pomocą spawania mikroplazmą (PAW - Plasma Arc Welding).

[youtube][/youtube]
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#5

Post napisał: blue_17 » 10 mar 2017, 23:14

Może pokrótce metody ładnie ujmując "metody przyrostowe wykorzystujące selektywne spiekanie laserowe" rzadko są wykorzystywane do regeneracji w sumie nie spotkałem się.

Jeśli chodzi o terminologię SLS to termin najczęściej odnosi się w praktyce do spiekania proszków polimerowych szczegóły techniczne są nieco inne niż w przypadku proszków metalicznych bo materiał jest rozgrzewany poprzez grzałki najczęściej IR do temperatury zeszklenia a laser małej mocy gdzieś do max 70W CO2 doprowadza do topnienia materiału.

Jeśli chodzi o SLM i DMLS to zazwyczaj to samo zmiana w nazewnictwie wynika jedynie z roszczeń patentowych tutaj proszek metaliczny jest spiekany laserem włóknikowym o dużej mocy od 200 - 250W wzwyż, jeszcze w odróżnianiu od poprzedniego procesu zawsze modele są przymocowane do płyty podporami niezależnie od geometrii a we wcześniejszym procesie elementy rzeczywiste wiszą w powietrzu całkowicie bez podpór.

Nie spotkałem się aby regenerować SLS-em formy wtryskowe zazwyczaj wykonuje się napawanie na spawarce a później fachowiec szlifuje lub wykonuje inne operacje na napawanej powierzchni

Widziałem metodę regeneracji form gdzie proszek metaliczny pod wysokim ciśnieniem był podawany na powierzchnię formy gdzieś na YT znajdziesz albo zapytaj kolegę z postu powyżej bo On dawno temu gdzieś na forum zmieścił

Pozdrawiam
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: Steryd » 11 mar 2017, 16:11

Slm i dlms jeszcze tym się różni od sls, że materiał nie jest wstępnie podgrzewany (z wyjątkiem podgrzewania płyty roboczej) i cała energia jest dostarczana lokalnie przez laser, dlatego metody te nie nadają się do materiałów , które nie przewodza ciepła.
Przejrzyj sobie filmy DMG i Lasertech oni robią coś podobnego do tego o czym piszesz metodą DLMS
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”