MendelMax 1.5 "poszerzony" - właściwe rozmiary, mo

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

MendelMax 1.5 "poszerzony" - właściwe rozmiary, mo

#1

Post napisał: Hrumque » 07 maja 2015, 15:45

Długa historia, w każdym razie jest taka sytuacja:

Mam "profile alu" 20x20 na mendelmaxa w wersji poszerzonej, tzn profile mają rozmiary
Obrazek
A = 460mm (2szt - górna belka)
B = C = 340mm (8szt)
D = 420mm (4sz)

Daje to szerokość dolnej podstawy (ramki prostokatnej) 340mm, oraz górnej belki - 460mm
I teraz powstaje problem - bo plastiki które dostałem powodują, że pręty osi Z (góra-dół) idą pod skosem \ /
Albo:
- dolne mocowania silników, do których są mocowane też te pręty, są za wąskie (od profilu aluminiowego (ramki prostokątnej dolnej), do środka pręta Z (8mm) jest równo 60mm, co daje 340mm + 60 + 60 = 460mm (i brzmi to dobrze)...
- górne mocowania prętów osi Z (które przykręca się na końcach tej belki 460mm) są do kitu, bo mocowanie pręta fi8 jest nie w linii zakończenia profilu, ale wysunięte o 4mm (krawędź końcowa profilu = krawędź pręta, a aby pasowało do mocowań silnika - powinno być krawędź końcowa profilu = środek pręta).

Nie wiem jaka wersja jest prawidłowa, ale muszę zmienić tak "wózki" osi Z. Więc powstaje dylemat co z mocowaniem silników osi Z, i mocowania górne osi Z - nie wiem, jakie są prawidłowe, czy dla "wersji poszerzonej" są jakieś inne wymiary, czy mam ciąć te górne profile 460mm > 460-4-4mm = 452mm (tak by dopasować się do dolnego mocowania)?

Przeglądając pliki STL http://www.thingiverse.com/thing:20355/#files (tutaj akurat dla prętów 10) i oglądając mocowania silników Z - widzę że środki prętów są w tych mocowaniach ustawione na 65mm od profilu alu. U mnie 60. A górne mocowania - są ułożone tak samo jak u mnie.


Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#2

Post napisał: Hrumque » 28 maja 2015, 22:03

Sam sobie odpowiem.
MendelMax występuje w różnych szerokościach, aczkolwiek na szerokość jest 100% skalowalny -
- belki B i D zostają zawsze takie same
- belki A muszą być o 2x (60mm) szersze niż belki C, wtedy wszystko się zgrywa


Oraz - typowe standardowe mocowania silnika i prowadnic (dolne) mają 65mm od profilu alu do osi prowadnicy pionowej, i do tego dopasowane są górne elementy na belce A (oś prowadnicy o 5mm od końca aluminium).


Obrazek
Jakby kogoś interesowało, to zrobiłem modele plastików górnych i dolnych, na 4 prowadnice pionowe zamiast 2

Obrazek
i gwarantujące skręcenie wszystkiego idealnie (np. górny plastik utrzymuje pionowe podpory tak, by były idealnie 60 od krawędzi belki A)
Załączniki
MendelMax2z.jpg
Z top mount motor.jpg
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"


baroslaw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 lut 2016, 19:51
Lokalizacja: P-wo

#3

Post napisał: baroslaw » 05 lut 2016, 19:52

Można prośić o stl tych plastików?


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: Hrumque » 05 lut 2016, 21:15

baroslaw pisze:Można prośić o stl tych plastików?
są na thingu http://www.thingiverse.com/thing:986794
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”