Drukarka w technologi SLS

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D
Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

Drukarka w technologi SLS

#1

Post napisał: blue_17 » 10 mar 2015, 00:28

Witam

Ostatnio postanowiłem zapoznać się z innymi technikami druku 3D i bardzo mi się spodobało.

Niestety po zapoznaniu się z techniką polimerów i metali okazało się że większość rzeczy to raczej jakieś żarty lub mało konkretne palny na przyszłość. (patrząc na kickstatera i podobne portale)

Jakaś firma z Krakowa szumnie ogłaszała swego czasu, że biurkową maszynkę SLS będzie sprzedawać z 5k $ co ciekawe dowiedziałem się że ich konstrukcja ma laser diodowy małej mocy, a w założeniach projektu mają że można będzie drukować z proszku o dowolnym kolorze. Niby coś pokazują ale niema żadnego ujęcia ani filmu z pracy maszynki więc jak dla mnie nie są wiarygodni, a szkoda bo można by pogadać.

Niby proces dobrze udokumentowany bo w 1989 roku już go opracowano a monopol na tą technikę ma może 5 firm na świecie.

Jak myślicie czy to możliwe aby jakaś grupa osób lub firma konkurowała z potężnymi korporacjami a może znacie jakieś firmy na świecie planujące ekspansję na nisko budżetowy SLS/SLM "wolny" rynek na świecie a może na naszym polskim podwórku.

Pozdrawiam


"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D

Tagi:


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#2

Post napisał: Kazik_Wichura » 10 mar 2015, 07:40

Niestety po zapoznaniu się z techniką polimerów i metali okazało się że większość rzeczy to raczej jakieś żarty lub mało konkretne palny na przyszłość. (patrząc na kickstatera i podobne portale)
Masz na myśli amatorskie rozwiązania?
Mori Seki i Hermle już tworzą 5 osiowe obrabiarki CNC z możliwością tworzenia detali od zera za pomocą proszku nadmuchiwanego i spiekanego laserem.

Problem z SLSem jest podstawowy - materiał do budowania. Żywice polimerowe są drogie, proszki metali również. Wydawało by się, że plastykowe proszki powinny być tanie i dostępne. Niestety te co są sprawiają duże problemy w czasie spiekania. Najlepsze były by proszki oparte na bazie nylonu (nie pamiętam teraz dokładnie nazwy), ale one znów są opatentowane i produkowane przez jedną z firm zajmującymi się drukarkami SLS.

Dlatego uważam, że grupa osób lub firma pojedyncza ma średnie możliwości rywalizacji z korporacjami zajmującymi się drukiem SLS. Bez zaplecza finansowego i naukowego ciężko będzie walczyć z korporacją. A bazowanie na ich żywicach czy proszkach nie daje możliwości na zdobycie rynku.

Razem z kolegą próbowałem ogarnąć drukarkę SLS jakieś 4 late temu. Mieliśmy 20W laser światłowodowy 808 nm i testowaliśmy różne proszki plastykowe dostępne na rynku. Po półtora roku prac i testów zawiesiliśmy projekt. Rozbiło się właśnie o dobry materiał budulcowy.

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#3

Post napisał: blue_17 » 10 mar 2015, 10:05

Ciekawe a może masz jakiś filmik z taką frezarką ?

Myślisz że ktoś w Polsce jest coś takiego opracować do metalu lub plastiku, pomijając koszty proszków ?
poza tym nie widziałem w żadnej konstrukcji do spiekania lasera światłowodowego ?

Są jakieś zalety takiego lasera względem CO2 pomijając konstrukcje toru optycznego ?

Pozdrawiam
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#4

Post napisał: Kazik_Wichura » 10 mar 2015, 10:35

http://www.tctmagazine.com/3D-printing- ... ing-machi/ - Hermle
[youtube][/youtube] Mori Seiki

Co do samej drukarki SLS to konstrukcja nie jest problemem, można to w rozsądnym zakresie kosztów zrobić.

Co do tego jaki to jest laser określa bardziej co chcesz spiekać.
My mieliśmy akurat taki, bo dało się go zakupić w rozsądnej cenie. 808 nm do topienia plastyków było wystarczające. A do testów stworzyliśmy coś ala ploter na paskach, dlatego światłowodem doprowadzaliśmy wiązkę.

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#5

Post napisał: blue_17 » 10 mar 2015, 15:58

Udało się coś fajnego wypalić ?

Z jakiś fajnych materiałów próbowaliście ?

Pewnie mieliście deformacje :(

W przemysłowych systemach są głowice galvo więc niema problemu z ustaniem mocy dostarczanej do powierzchni bo jest duża dynamika wiązki.

Pozdrawiam
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

#6

Post napisał: laserki » 10 mar 2015, 23:08

Kazik_Wichura pisze:
Niestety po zapoznaniu się z techniką polimerów i metali okazało się że większość rzeczy to raczej jakieś żarty lub mało konkretne palny na przyszłość. (patrząc na kickstatera i podobne portale)
Masz na myśli amatorskie rozwiązania?
Mori Seki i Hermle już tworzą 5 osiowe obrabiarki CNC z możliwością tworzenia detali od zera za pomocą proszku nadmuchiwanego i spiekanego laserem.

Problem z SLSem jest podstawowy - materiał do budowania. Żywice polimerowe są drogie, proszki metali również. Wydawało by się, że plastykowe proszki powinny być tanie i dostępne. Niestety te co są sprawiają duże problemy w czasie spiekania. Najlepsze były by proszki oparte na bazie nylonu (nie pamiętam teraz dokładnie nazwy), ale one znów są opatentowane i produkowane przez jedną z firm zajmującymi się drukarkami SLS.

Dlatego uważam, że grupa osób lub firma pojedyncza ma średnie możliwości rywalizacji z korporacjami zajmującymi się drukiem SLS. Bez zaplecza finansowego i naukowego ciężko będzie walczyć z korporacją. A bazowanie na ich żywicach czy proszkach nie daje możliwości na zdobycie rynku.

Razem z kolegą próbowałem ogarnąć drukarkę SLS jakieś 4 late temu. Mieliśmy 20W laser światłowodowy 808 nm i testowaliśmy różne proszki plastykowe dostępne na rynku. Po półtora roku prac i testów zawiesiliśmy projekt. Rozbiło się właśnie o dobry materiał budulcowy.
Kilka sprostowań.
Po pierwsze wysokie ceny to historia.
W tej chwili proszki metali produkuje przynajmniej kilkanaście firm o ile nie kilkadziesiąt z Chińczykami włącznie.
Ostatnio kupowałem po 45 Euro/kg.
Tak samo z proszkami nylonu. Sam znam 4 firmy je produkujące z czego 2 z Chin. Ceny są całkiem rozsądne i będą jeszcze spadać.

[ Dodano: 2015-03-10, 23:13 ]
blue_17 pisze:Ciekawe a może masz jakiś filmik z taką frezarką ?

Myślisz że ktoś w Polsce jest coś takiego opracować do metalu lub plastiku, pomijając koszty proszków ?
poza tym nie widziałem w żadnej konstrukcji do spiekania lasera światłowodowego ?

Są jakieś zalety takiego lasera względem CO2 pomijając konstrukcje toru optycznego ?

Pozdrawiam
Wszystkie współczesne urządzenia DMLS używają laserów światłowodowych.
CO2 w tej branży to historia.
Przykładowo EOS miał tylko jedną przemysłową maszynę na CO2 - EOSINT 250, która używała tylko proszków brązu i stali.
Już od następnego modelu EOSINT 270 używane są wyłącznie lasery światłowodowe i dzięki temu ilość rodzajów proszków wzrosła wielokrotnie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#7

Post napisał: blue_17 » 10 mar 2015, 23:26

Widzę że masz dogłębnie zbadany temat :)

A może się dowiem jaka jest tam wielkość plamki na materiale i długość fali w takim EOS-ie

Wracając do tematu jeśli do plastiku wystarczy tuba CO2 to dlaczego Chińczycy jeszcze nie atakują rynku ?

Bo w przypadku proszków metalicznych już wiadomo już cena lasera i wysoka wybuchowość niektórych pyłów :( Ciekawe w tej metodzie jest to że niektóre stopy aluminium otrzymane taką metodą są bardzo lekkie a mają właściwości mechaniczne podobne do kutej stali.

To mi bardzo się podoba :)
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

#8

Post napisał: laserki » 10 mar 2015, 23:58

blue_17 pisze:Widzę że masz dogłębnie zbadany temat :)

A może się dowiem jaka jest tam wielkość plamki na materiale i długość fali w takim EOS-ie

Wracając do tematu jeśli do plastiku wystarczy tuba CO2 to dlaczego Chińczycy jeszcze nie atakują rynku ?

Bo w przypadku proszków metalicznych już wiadomo już cena lasera i wysoka wybuchowość niektórych pyłów :( Ciekawe w tej metodzie jest to że niektóre stopy aluminium otrzymane taką metodą są bardzo lekkie a mają właściwości mechaniczne podobne do kutej stali.
Od 20 lat "robię" w laserach więc coś wiem.
Samo pytanie o wielkość plamki i długość fali świadczy o tym, że nie masz zielonego pojęcia o co chodzi.
Żeby uprzedzić "święte oburzenie" odpowiem pytaniem: jaka do ciężkiej ch...y może być długość fali lasera światłowodowego dużej mocy?
Przecież laser światłowodowy to nic innego jak rozwinięcie starego YAG-a.
I tu i tu masz medium "ytterbium doped".
Tylko w YAG-u był to kryształ + pompowanie diodami + AOM + ewentualne przejście na fiber a tu mamy bezpośrednio pompowany diodami fiber z domieszką Yb.
Dla ułatwienia podpowiem ci, że EOS używa laserów IPG.

A Chińczycy już w temacie drukarek SLS są od dawna.
I są o całe wieki przed nami.
Chińskie drukarki SLS w różnych wersjach i cenach miałem okazję oglądać ponad rok temu.
Największa miała pole robocze bodaj 160x90 cm. Wysokości nie pamiętam ale też coś około 80 cm.
DMLS też już na 99% mają.
Dawno tam nie byłem więc nie jestem całkiem na bieżąco.

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#9

Post napisał: blue_17 » 11 mar 2015, 00:13

Dziękuję za wyjaśnienie.

Nie mam co się oburzać :) nie boje się powiedzieć, że czegoś nie wiem,
nie moje tematy ale mam czas się dowiedzieć co nieco o laserach :)

Jeśli są one na prawdę takie tanie to chętnie zakupię sobie taką maszynkę do plastiku tylko powiedz pod jakim hasłem googlować lub jaki producent to robi/sprzedaje.

Bo zapewne pod złą frazą szukałem, a poza tym nazwa SLS jest opatentowana prze firmę DTM z Texasu więc muszą inaczej to nazywać.

Pozdrawiam
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


laserki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 327
Rejestracja: 09 mar 2009, 15:41
Lokalizacja: SpodSamiuśkichGórek

#10

Post napisał: laserki » 11 mar 2015, 00:26

blue_17 pisze:Jeśli są one na prawdę takie tanie to chętnie zakupię sobie taką maszynkę do plastiku
A kto powiedział że drukarki SLS są tanie?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”