Dwa proste pytania

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

Dwa proste pytania

#1

Post napisał: michalrem » 23 wrz 2013, 19:12

Witam. Udało mi się urochomić mojego drewniaka, ale nie do końca ogarniam jeszcze piko a w manualu tego nie znalazłem więc proszę o pomoc:

1. Jak ustawić żeby PIKO robiło np 3 przejścia z zagłębieniem 1mm? Ustawić zagłębienie wiem jak ale tylko robi jedno przejście...

2. Ściągnąłem kilka przykładów płaskorzeźb z internetu, ale przy każdej jak puszczam symulacje w PIKO wychodzi coś co ledwie zarysem przypomina to co chcę osiągnąć. Ustawiałem frez kulisty 2mm i zabłębienie 0,5mm. Co jeszczę muszę ustawić?



Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#2

Post napisał: mc2kwacz » 23 wrz 2013, 23:43

Masz opcję krok zagłębiania. Podajesz w milimetrach a po prawej program poda Ci ile będzie zagłębień i jaka głębokość ostatniego (planującego). Jeśli będzie bez rampy, wtedy wyjdzie skokowo. Jeśli podasz rampę wtedy zagłębianie będzie wg rampy.
To tyle w kwestii prostego frezowania 2,5D.
Frezowanie modelu 3D to oddzielna sprawa, jest dużo możliwości (strategii) wyboru trybu wycinania. Zwykle najpierw wycina się model zgrubnie z naddatkiem grubszym frezem, i dopiero taki półfabrykat obrabia się czasochłonnie dobranym optymalnym trybem, częściej więcej niż jednym, żeby nie było śladów obróbki a czas pracy sensowny. Ale przy płaskorzeźbie wystarczy zwykłe kreskowanie :mrgreen:
Pewnie ograniczyłeś głębokość obróbki do 0,5mm i dlatego dostałeś zarys tego co miało być.


Autor tematu
michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

#3

Post napisał: michalrem » 24 wrz 2013, 18:41

Ok dzieki za odpowiedz. Jutro bede probowal. Jakby kolega byl jeszcze tak laskaw i odpowiedzial mi w temacie odnosnie doboru freza w dziale obrobka drewna


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#4

Post napisał: mc2kwacz » 24 wrz 2013, 22:41

Nie rzeźbię w drewnie więc nie podpowiem. Poza tym drewno drewnu nie równe.


Autor tematu
michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

#5

Post napisał: michalrem » 30 wrz 2013, 21:29

Gdzie w PIKO wersja 2.0.7 ustawia się pozycję krańcówek HOME? Manuala do nowej wersji chyba nie ma a w tym co mam jest kilka różnic między manualem a programem.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#6

Post napisał: mc2kwacz » 01 paź 2013, 01:39

Maszyna 1/2 > Osie > Bazowanie osi. Dla każdej osi trzeba ustawić parametry osobno.


Autor tematu
michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

#7

Post napisał: michalrem » 12 paź 2013, 12:37

Witam ponownie. Mam problem ze zmianą narzędzia w PIKO. Otóż mam ustawione bazowanie na X -6, Y 22 bo w tej pozycji mam czujnik długości narzędzia (zaznaczyłem ptaszkiem w opcjach, i że jest na wysokości -3) a gdy przychodzi pora wymiany narzędzia program robi mi przejazd do pozycji X 25 Y 10 z wysokością nad materiałem 5 mimo że jest ustawiona bezpieczna na poziomie 25. Pozycji XY do której mi dojeżdża też nie mam w opcjach nigdzie ustawionej. Poza tym nie zjeżdża mi do czujnika długości tylko po wymianie od razu rusza do pracy dalej. Ostatnio nawet zdarzyło mu się nie pozwolić mi na zmianę narzędzia tylko od razu po skończeniu obróbki zgrubnej sam w programie przestawił frez na kulkę i zaczął jechać dalej.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#8

Post napisał: mc2kwacz » 12 paź 2013, 21:01

Zmiana narzędzia w piko oraz sam mechanizm kontroli położenia końcówki narzędzia jest średnio wygodne i średnio użyteczne.
Piko, ryzykując kolizję, jedzie tam gdzie jest zadeklarowany pomiar długości, tak jakby to miało mieć coś wspólnego z miejscem gdzie można wymienić narzędzie. Narzędzie wymienia się zwykle tam gdzie jest operator, czyli z przodu, czyli w obszarze stricte roboczym. A czujnik narzędzia, o ile w ogóle, umieszcza się zwykle w martwym z punktu widzenia obróbki punkcie maszyny. Żeby po prostu nie przeszkadzał.
Ja po prostu robię to ręcznie, bo nie mam zaufania do automatu. Przynajmniej nie na tym etapie rozwoju programu. Poza tym, zależnie od zamocowania wrzeciona, narzędzie po prostu potrafi nie sięgać czujnika. Zaczynając pracę wielonarzędziową trzeba sobie najpierw przygotować środowisko do pewnego pomiaru narzędzia i spisać na kartce liczby związane z długością w stosunku do materiału. Żeby móc później wklepać ręcznie korektę po zmianie frezu.
Narzędzie nie zjedzie do czujnika Z-ką, jeśli nie masz zaznaczonej obecności czujnika w opcjach. Tylko dojedzie do miejsca XY jego hipotetycznego położenia.


Autor tematu
michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

#9

Post napisał: michalrem » 06 gru 2013, 20:09

Jak ustawić żeby piko wycinał element dokładnie o takim wymiarze jaki jest wymiar?
Dzisiaj wycinałem karmnik i miałem porobione w dxf otwory 20x4mm i chciałem dokładnie taki prostokąt otrzymać (wiem krawędzie wyjdą jako ćwierćwałki) W pikocam ustawiłem frezowanie w środku elemętu (jak mam żółty ptaszek > i obok niego - to ta kreska była w środku) frez 3,175 mm i puściłem na maszynę. Wyszły za duże. nie mierzyłem dokładnie o ile ale tak na oko dwie frubości freza... ;/


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#10

Post napisał: mc2kwacz » 07 gru 2013, 00:39

Też nie rozumiem jak można się pomylić...
Program ma wszystko po polsku opisane. Tyle że bez błędów ortograficznych :wink:
Do tego w camie WIDAĆ uzyskaną ścieżkę narzędzia. I nawet można zrobić pomiary na ekranie przy pomocy myszy.

Po prostu nie da się spieprzyć roboty. Chyba że się wjedzie niechcący w uchwyt albo poza materiał. Albo zapomni wybrać narzędzia o wymiarach zgodnych z rzeczywistymi. Czyli z gapiostwa.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”