Ustawienie timera na podawanie oleju do smarowania.

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
azjamniejsza
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 02 maja 2010, 16:49
Lokalizacja: starachowice

Ustawienie timera na podawanie oleju do smarowania.

#1

Post napisał: azjamniejsza » 27 sie 2016, 10:00

Witam,
Pracuje na maszynie SORALUCE SL-4000 ze sterowaniem Heidenhain. Jak sie zatrudnilem pare lat temu maszyna brala okolo 3 litrow oleju wrzecionowego do smarowania tygodniowo. Teraz mi ja ulepszyli to przez 3 tygodnie nie brala wogole oleju, to znow "poprawili" ze bierze 7 litrow dziennie, jeszcze troche I mat bym nie zdazyl wymieniac na podlodze tak cieklo.
Do rzeczy. Postanowilem sam to zrobic i wyregulowac to ustrojstwo, jest tam regulator czasowy ABB E234 CT-TGD ot taki: http://new.abb.com/products/1SVR500160R ... c-24-48vdc
Moge wlaczenie I wylaczanie wyregulowac od 0.05s do 100h. Spojrzalem sobie tam I bylo ustawione wylaczenie na 6minut a pozniej pompowalo olej przez 5 minut i znow przerwa 6min.
Wtej chwili wyregulowalem ze przez godzine nie pompuje a po godzinie zalacza sie na 7 sekund I zuzycie oleju jest zadowalajace.

Pytanie dotyczy tego czy 1 godzina to nie czasem zbyt rzadko? Co ile czasu powinno podac olej? 10, 20, 30, 60min? Bo to ile czasu ma pompowac to sobie metoda prob zrobie.



Tagi:


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: 251mz » 27 sie 2016, 10:24

azjamniejsza pisze:Wtej chwili wyregulowalem ze przez godzine nie pompuje a po godzinie zalacza sie na 7 sekund I zuzycie oleju jest zadowalajace.
Skoro jest zadowalające 8 sekund w ciągu godziny to zmień sobie na 2sekundy do 15 minut...
Wtedy powinno też być ok i olej będzie płynniej dochodził...

To jest tylko smarowanie wrzeciona czy prowadnic?


Autor tematu
azjamniejsza
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 02 maja 2010, 16:49
Lokalizacja: starachowice

#3

Post napisał: azjamniejsza » 27 sie 2016, 10:35

Dzieki za odpowiedz. Jest to smarowanie prowadnic.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 27 sie 2016, 14:29

ja mam ustawione 20 sekund co 3 godziny, uważam to i tak za dobre a nawet przesadzone smarowanie, prowadnice "pływają" w oleju, z moich obserwacji i rozmowy z serwisantami wnioskuję że lepiej dłuższy czas "wtryskiwania" oleju a rzadziej niż częste wtryski po kilka sekund. Wszystko zależy też od długości prowadnic itd, u mnie 4m maszyna 6 osi także jest co smarować.
I don't like principles, I prefer prejudices


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#5

Post napisał: ma555rek » 27 sie 2016, 20:02

251mz pisze:to zmień sobie na 2sekundy
częsty ale krótki czas powoduje że impuls ciśnienia rozładowuje się w przewodach i nie doprowadza oleju do odbiornika.
Jeżeli dodatkowo są dwa lub wiecej przewodów to głównie leci tym który ma najmniejsze opory. Nawet i wtedy gdy stosuje się "dawkomierze" na rozdzielaczach.
Pasjonat


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#6

Post napisał: mc2kwacz » 27 sie 2016, 20:15

dance1 pisze:ja mam ustawione 20 sekund co 3 godziny, uważam to i tak za dobre a nawet przesadzone smarowanie, prowadnice "pływają" w oleju, z moich obserwacji i rozmowy z serwisantami wnioskuję że lepiej dłuższy czas "wtryskiwania" oleju a rzadziej niż częste wtryski po kilka sekund. Wszystko zależy też od długości prowadnic itd, u mnie 4m maszyna 6 osi także jest co smarować.
I zapewne mają rację, bo przy krótkich impulsach olej w niektóre miejsca po prostu może nie dojść (jeśli się cofnie w rurce) a nawet można zaryzykować stwierdzenie, że prawie na pewno nie dojdzie.
U mnie ustawione jest co 16 minut jakieś 15 sekund, oprócz tego za każdym włączeniem. Wióry są wyraźnie tłuste, łoże oczywiście też. Ale tylko tyle. Co 3 godziny bym się zdecydowanie nie odważył ustawić timera.
To zależy też od wydajności pompki i oporów na przewodach. Trzeba sprawdzić, nie ma co strzelać.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#7

Post napisał: dance1 » 27 sie 2016, 20:40

dokładnie pompka, przewody, ogólnie czasy zależne są od całego systemu smarowania, moja pompa osiąga jakieś 25 bar po 10 sekundach także wtrysk 20 sekundowy co 3h jest wystarczające w mojej maszynie, sprawdzone, nadzorowane przez lata, także już poprawiać nie będę. Fabryczne ustawienia to 5 sekund wtrysku co 15 minut owocowało to miejscowym zbieraniem i wyciekaniem oleju a także niedostatecznym smarowaniem prowadnic na całej ich długości.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
azjamniejsza
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 02 maja 2010, 16:49
Lokalizacja: starachowice

#8

Post napisał: azjamniejsza » 27 sie 2016, 21:29

ok, sprawdzilem u siebie. Musi byc minimum 10 sekund aby na cisnieniomierzu sieglo ponad 40 bar ( ile dokladnie wskakuje nie wiem bo zegar jest do 40 bar), przez pierwsze pare sekund jest okolo 10 bar a pozniej leci w gore na maxa. Loze ma 4 metry tak wiec tez jest co smarowac. u mnie jest kilka przewodow wiec chyba zwieksze czas dawkowania a wydluze czas czekania. Rano w poniedzialek ustawie 3h co 20 sekund i po 12h zobacze zuzycie oleju.

No i gra. Jest 20 sekund co 2h. prowadnice ladnie plywaja w oleju I zuzycie oleju zadowalajace.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”