Uruchomienie sterowników

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

Uruchomienie sterowników

#1

Post napisał: PETERS » 29 gru 2005, 18:19

A więc tak 3 sterowniki na L297/L298N + płyta główna. Zasilanie narazie do testów 18V, 8A + osobny zasilacz do logiki. Narazie mam WIN98, zmienię dopiero jak skonczę frezarkę, więc odpalenie macha odpada - zresztą po co i tak narazie niema maszyny. Więc uruchomiłem program kolegi https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=1023
ustawiłem odpowiednie piny, odłączyłem w sterowniku enable (bo ten program obsługuje tylko step, dir) a dlaczego odłączyłem o tym dalej.

I silniki mi tylko cały czas piszczą (ale trzymają moment i to całkiem nieźle), po zamianie kabli na jednym z uzwojeń to samo. Sprawdziłem .... i niewiem dlaczego na wszystkich pinach mam stan wysoki i niemogę tego stanu zmienić nawet programem do testowania LPT.
Sprawdzałem na 2komputerze i jest to samo. Kabel mam zwykły od skanera, niezkrosowany. A właśnie port w kompie jest na 100% sprawny, bo skaner działa poprawnie a jest na LPT, programowe czujniki otwarcia klapy w skanerze itp. powyłaczałem.

I teraz nasuwają się dwie kwestie:
- gdzie szukać awarii - najprawdopodobniej gdzieś w komputerze
- jak sprawdzić sterowniki bez komputera????
- chciałem użyć generatora, ale takowego niemam, więc sciągnąłem sobie program na PC i puściłem prostokąta 40Hz na wejście CLK - nic się nie działo. Chociaż to akurat nie miało prawa działać, bo na wyjściu liniowym max sygnał ma do 1V a sterowanie z LPT około 5V :?



Tagi:


lisow1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 295
Rejestracja: 02 gru 2004, 23:51
Lokalizacja: polska

#2

Post napisał: lisow1 » 29 gru 2005, 18:53

też miaŁem maŁy problem z uruchomieniem, bawiŁem sie ze 2 godziny,
na pewno z tych 3 sterowników jeden jest sprawny,
spróbuj innaczej podŁączyć przewody silnika do sterownika, jeżeli jest za mały prąd to silniki nie będą się kręciły, mogą tylko drgać. To że silniki trzymają nie znaczy że przewody dobrze są podŁączone.
Druga sprawa to konfiguracja w programie komputerowym w setup.
Musisz właściwie to ustawić bo nie będzie się kręcić.
pozdro
:lol:


Autor tematu
PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#3

Post napisał: PETERS » 29 gru 2005, 19:57

Tylko właśnie, wydaje mi się, że problem stoi po stronie programowej. Ale wolał bym się upewnić i przetestować to wszystko bez kompa....A na czym testowałeś, że tak spytam, pewnie ma machu??

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#4

Post napisał: markcomp77 » 29 gru 2005, 20:30

PETERS pisze: jak sprawdzić sterowniki bez komputera????
np. z pomocą układu step_dir:
Obrazek

dyskusja na jego temat:
http://*/viewtopic.php?t=29
PETERS pisze: gdzie szukać awarii - najprawdopodobniej gdzieś w komputerze
może trzeba zmienić tryb pracy portu w biosie na standart
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


lisow1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 295
Rejestracja: 02 gru 2004, 23:51
Lokalizacja: polska

#5

Post napisał: lisow1 » 29 gru 2005, 20:53

U mnie to byŁo w TurboCNC i KCam.
Od razu podŁączyŁem do kompa 3 sterowniki, niestety jeden nie dziaŁaŁ, po wymianie L297
jest ok.
Na mach-a za sŁaby komputerek, bo do maszynki mam oddzielny komp.
Przejrzyj tematy z konfiguracją programu który używasz, powinno pomóc
:lol:


Autor tematu
PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#6

Post napisał: PETERS » 29 gru 2005, 22:39

A co powinno się dziać jak się do sterownikiów podłączy tylko zasilanie, żadnych dodatkowych sygnałów?? Bo u mnie silniki piszczą- niewiem czy tak ma być czy nie??

A co do portów to mam coś nie tak, ustawiłem na standart w biosie. Na pinie 1szym mam cały czas stan wysoki, nie mogę tego zmienić. 2pin ma cały czas stan niski też nie mogę tego zmienić. A resztą pimów da się sterować tym programikiem do LPT, tylko że jakoś dziwnie, bo pin 1szy wogóle nie odpowiada, pin 2gi w rzeczywistości odpowiada pinowi 3mu (po kliknieciu "wyjście2" stan zmienia się na pinie 3m) itd, jakby wszystko było przesunięte. Albo mam coś z kablem nie tak (ale mierzyłem i wychodzi na to, że OK 1-1,2-2,3-3...)
No ale inne urządzenia podpięte do portu działają normalnie, czyżby jakoś konflikt...

Aaa niewiem czy to ma jakieś znaczenie, ale w sterownikach zastosowałem te mocniejsze diody 1N5822

Chyba dam sobie spokój na kilka dni, a szkoda bo teraz mam czas :?

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#7

Post napisał: markcomp77 » 29 gru 2005, 22:49

PETERS pisze:A co powinno się dziać jak się do sterownikiów podłączy tylko zasilanie, żadnych dodatkowych sygnałów?? Bo u mnie silniki piszczą- niewiem czy tak ma być czy nie??
czoper l297.. tak ma - słychać go jak maszynę do szycia

PETERS pisze:A co do portów to mam coś nie tak, ustawiłem na standart w biosie. Na pinie 1szym mam cały czas stan wysoki, nie mogę tego zmienić. 2pin ma cały czas stan niski też nie mogę tego zmienić. A resztą pimów da się sterować tym programikiem do LPT, tylko że jakoś dziwnie, bo pin 1szy wogóle nie odpowiada, pin 2gi w rzeczywistości odpowiada pinowi 3mu (po kliknieciu "wyjście2" stan zmienia się na pinie 3m) itd, jakby wszystko było przesunięte. Albo mam coś z kablem nie tak (ale mierzyłem i wychodzi na to, że OK 1-1,2-2,3-3...)
No ale inne urządzenia podpięte do portu działają normalnie, czyżby jakoś konflikt...
luknij na znaczenie pinów w centroniksie:

Obrazek
z http://pminmo.com/pport/pport.htm

oraz rozważania o interfejsie lpt dla CNC:

BOB: rozwiązania i propozycje
http://*/viewtopic.php?t=30

oraz

LPT do różnych programów CNC
http://*/viewtopic.php?t=31
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#8

Post napisał: bogus105 » 29 gru 2005, 22:57

jakie masz silniki?? pytam bo ja bawilem sie z 4,6,8 przewodowymi jak podlaczalem pod 298, przy 8 przewodowych silnikach gdzie kazda cewka ma wyprowadzone przewody to dopiero po kilku(nastu) kombinacjach znalazlem te wlasciwa(jedna z mozliwych) bo nie mialem schematu silnika - ktory kabel to poczatek a ktory koniec cewki:/ miernikiem da sie zmierzyc tylko w mig ktore pary przewodow naleza do tej samej cewki...
silniki tez piszczaly przy "nietrafionych" kombinacjach
Ostatnio zmieniony 29 gru 2005, 22:58 przez bogus105, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#9

Post napisał: markcomp77 » 29 gru 2005, 22:58

PETERS pisze:Chyba dam sobie spokój na kilka dni, a szkoda bo teraz mam czas
nie poddawaj się chłopie :!:

sprawdź każdy sterownik za pomocą drutów

zwierasz DIR do plusa (np. przez rezystor 1k)
a STEP dajesz raz do plusa raz do minusa (przez rezystor 1k)

silnik powinien robić krokczek... łatwo wyczuwalny i słyszalny przy półkroku

a daj szansę na pracę przez właściwe ustawienie ENABLE ;)

[ Dodano: 2005-12-29, 23:00 ]
bogus105 pisze:silniki tez piszczaly przy "nietrafionych" kombinacjach
ale niema momentu trzymania
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#10

Post napisał: PETERS » 30 gru 2005, 08:17

Silniki mam bipolarne 4 przewodowe. A poddać się nie poddam, tylko jest taka zasada, że jak coś nie działa nienależy zbyt długo siedzieć nad uruchamianiem. Ale z tego co piszecie, to wnioskuję, że wszystko jest sprawne i że jestem coraz bliżej :D Teraz wiem jak "hardwarowo" sprawdzić sterowniki 8)

I z tym rezystorem działa, śilnik robi kroki (w sumie widać dpiero jak strasznie szybko się przełącza) ale rzeczywiście słychać, że wykonuje krok. Tylko z tym portem dalej nic. Próbowałem bawić się w Kcam4 wrzuciłem jakiś program, włączyłem to okienko, które pokazuje satny na portach i pokazuje mi, że na 2 i 3 zmieniają się stany(na 17 zresztą też, bo próbowałem podłaczyć enable, ale nic nie działa-wtedy silniki nawet nie piszczą)... więc niewiem, sterowniki raczej OK - z tego co wykazała ta próba z rezystorem, jak się kręciły to raczej też dobrze podłączone. Jeszcze spróbuje sobie postawić nowy system,,,,

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”