Sterownik USB do step2cnc

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

Sterownik USB do step2cnc

#1

Post napisał: jarekk » 17 cze 2007, 12:09

Razem kolegą Piotrem Rakowskim rozpoczęliśmy wspólny projekt budowy mikroprocesorowego sterownika dedykowanego jego programowi step2cnc.

Projekt ma następujące założenia:
- komunikacja po USB ze step2cnc
- możliwość pracy autonomicznej bez komputera i step2cnc (po wgraniu programu)
- obsługa kart SD/MMC
- możliwość zatrzymania programu w dowolnym miejscu, uruchomienia z dowolnego miejsca, uruchomienia programu "wstecz"
- obsługa krańcówek, przycisku STOP, czujnika długości narzędzia
- obsługa 3 przekaźników
- obsługa 4 osi
- możliwość zwalniania/przyspieszania pracy programu za pomocą potencjometru cyfrowego ( z poziomu panelu urządzenia)
- optoizolacja wyjść
- częstotliwość sygnałów sterujących - minimum 50kHz




Parę szczegółów technicznych:
- projekt będzie oparty o LPC2138 ( ARM7, 60MHz) i FT245R ( równoległy interfejs USB )
- urządzenie zawierać będzie mały wyświetlacz LCD, czytnik kart SD/MMC
- urządzenie będzie obsługiwać krańcówki programowe dla wszystkich osi
- dostępne będzie jedno wyjście analogowe raz wyjścia PWM


Uff, niestety projekt ten jest kosztem mojego sterownika serwo, który będzie musiał poczekać :-(

W tej chwili składam prototyp na eval bordzie, oprogramowanie do prototypu jest w końcowej fazie testów na PC ( potem przeniosę je na prototyp)



Wszelkie uwagi/sugestie mile widziane



Tagi:

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#2

Post napisał: kostner » 17 cze 2007, 13:03

Ambitne a jaka jest przewidywana cena tego urzadzenia ??
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#3

Post napisał: rockykon » 17 cze 2007, 13:46

Kod: Zaznacz cały

urządzenie zawierać będzie mały wyświetlacz LCD
hmm a jaki to będzie wyświetlaczu ?
rozumiem ze będzie można wgrać kilka programów na kartę, może da się jakieś bmp wkleić żeby kojarzy który to który program był, jak duża będzie mogła być karta? mam nadzieje ze nie będzie jakiś specjalnych ograniczeń
częstotliwość sygnałów sterujących - minimum 50kHz
a nieda się troszkę szybciej ? :/ wtedy nie trzeba by było robić mnożnika w enkoderach ( bo rozumiem ze sterowanie będzie krok - kierunek ..)

a może dało by się zmiescic jeszcze na wyświetlaczu "suwmiarkę" pokazującą aktualne położenie .. i wtedy można by było odliczyć jakieś enkodery ( na odwrót) i zrobić sterowanie ręczne

przewidujesz zrobić chociaż pasek pokazujący % wykonanej pracy ?

czy da się na PC'cie oglądać odchyłkę położenie silników ( ten oscyloskopik jak w UHU) ale wszystkich silników na raz ??

ehhh chyba sie trochę zagalopowałem ale pytałeś o sugestie :-)

i jeszcze moze by pomysleć nad wersją super hiper i ekonomiczną ?

PS. prośba do pana Piotra żeby dał Pan chwilkę wolnego Panu Jarkowi aby mógł ukończyć swój sterowniczek serwo :-)

[ Dodano: 2007-06-17, 13:56 ]
Ps 2. Może masz jeszcze do dyspozycji 4 piny i dało by sie dorobic obsługę hamulca ( blokowanie wału silnika) ewentualie luzownika. moze to byc przydatne jak śruby nie sa samohamowne

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 17 cze 2007, 21:23

rockykon pisze:hmm a jaki to będzie wyświetlaczu ?

Podręczny, 2x20.
rockykon pisze:rozumiem ze będzie można wgrać kilka programów na kartę, może da się jakieś bmp wkleić żeby kojarzy który to który program był, jak duża będzie mogła być karta? mam nadzieje ze nie będzie jakiś specjalnych ograniczeń
Chyba tak, ale to zobaczymy. Na razie chodzi o to, by móc wczytywać barrrrrrrdzo długie sekwencje kodów sterujących. Jak pisał kol. JarekK będzie to karta SD/MMC. Tak więc pewnie co najmniej 2 GB. Czy ten procesor ma obsługę większych - nie wiem. Ale żeby było jasne - wgrywany program to nie g-kod, a jego "skompilowana", specjalna wersja tablicowa.
rockykon pisze:a nieda się troszkę szybciej ? :/ wtedy nie trzeba by było robić mnożnika w enkoderach ( bo rozumiem ze sterowanie będzie krok - kierunek ..)
Kol. rockykon - minimalnie 50 KHz - MINIMALNIE! Ile da się wydusić z tego procesora - zobaczymy.
rockykon pisze:a może dało by się zmiescic jeszcze na wyświetlaczu "suwmiarkę" pokazującą aktualne położenie .. i wtedy można by było odliczyć jakieś enkodery ( na odwrót) i zrobić sterowanie ręczne
A może wodotrysk dodać?
rockykon pisze:przewidujesz zrobić chociaż pasek pokazujący % wykonanej pracy?
Na PC z pewnością, na LCD - być może.
rockykon pisze:czy da się na PC'cie oglądać odchyłkę położenie silników ( ten oscyloskopik jak w UHU) ale wszystkich silników na raz ?? [...]
ehhh chyba sie trochę zagalopowałem ale pytałeś o sugestie :-)
Chyba tak - :roll:
rockykon pisze:i jeszcze moze by pomysleć nad wersją super hiper i ekonomiczną?
Pomyślimy, ale czym miałyby się różnić?
rockykon pisze:PS. prośba do pana Piotra żeby dał Pan chwilkę wolnego Panu Jarkowi aby mógł ukończyć swój sterowniczek serwo :-)
NIGDY W ŻYCIU :lol: Jeśli o mnie chodzi ważniejsza jest na początek praca z krokowcami.

[ Dodano: 2007-06-17, 21:25 ]
kostner pisze:Ambitne a jaka jest przewidywana cena tego urzadzenia ??
Gentelmeni nie mówią o pieniądzach (bo je mają). My także (bo na razie nie wiemy) :razz:
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#5

Post napisał: kostner » 17 cze 2007, 22:40

HAHAHA a Piotrajub'a sam pytales o cene jego sterownika hihihi. No ale jezeli projekt jest juz tak zaawansowany to pcozekamy i wtedy na pewno sie okreslisz :)
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#6

Post napisał: rockykon » 17 cze 2007, 23:40

rozumiem ze chcąc kupic ten "sterownik" będe musiał kupic tez licencje na "specjaną" wersje step2cnc. z innymi programami nie będzie działać ....

jesli chodzi o wersje ekonomiczna i all inclusive, to jedyne co przychodzi mi do głowy, to ograniczenia w sofcie ... wtedy może nawet studentów było by na to stac.

a moze jako wersje tańszą zrobic po prostu przejsciówke z USB ? bez zadnych wyśfietlaczy kart sd ...


moze nie jestem w temacie ale jak to jest z licencja na step2cnc ? ile to kosztuje ?

a nie ładniej by było zastosowac jakis graficzny wyśfietlacz ? te od komórek nie sa chyba tak drogie i moze te 20 zł by bylo warto ... kolorowo ..

i jak to będzie z hamulcem ?

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 18 cze 2007, 08:01

rockykon pisze:rozumiem ze chcąc kupic ten "sterownik" będe musiał kupic tez licencje na "specjaną" wersje step2cnc. z innymi programami nie będzie działać ....
Tak, sterownik będzie sprzedawany razem z oprogramowaniem.
rockykon pisze:jesli chodzi o wersje ekonomiczna i all inclusive, to jedyne co przychodzi mi do głowy, to ograniczenia w sofcie ... wtedy może nawet studentów było by na to stac.
Studentom? A po co im taki sterownik? Trzeba pomyśleć raczej o wersjach z większymi albo mniejszymi zabezpieczeniami, większą lub mniejszą ilością opcji dodatkowych. Np. właśnie do krokowców i serw oddzielnie.
rockykon pisze:a moze jako wersje tańszą zrobic po prostu przejsciówke z USB ? bez zadnych wyśfietlaczy kart sd ...
Nie, to nie są oszczędności, ale raczej działanie na krótką metę.
rockykon pisze:moze nie jestem w temacie ale jak to jest z licencja na step2cnc ? ile to kosztuje?
249 zł.
rockykon pisze:a nie ładniej by było zastosowac jakis graficzny wyśfietlacz ? te od komórek nie sa chyba tak drogie i moze te 20 zł by bylo warto ... kolorowo ..
W PC masz duży wyświetlacz. Ma być dobrze, czy z fajerwerkami? Wyświetlacz w sterowniku będzie właściwie głównie do pracy z menu sterownika i jego wewnętrznymi ustawieniami.
rockykon pisze:i jak to będzie z hamulcem ?
Jw. W wersji super-hiper, być może. Pan Jarek obiecuje, że nie poprzestanie na pierwszej wersji i będziemy ją rozwijać w jedynie słusznym kierunku...
kostner pisze:HAHAHA...
PiotrJub jest dużo bardziej zaawansowany. Sądzę, że na tym etapie wie już co i za ile. Ja jeszcze nie.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#8

Post napisał: skrzat » 23 cze 2007, 12:49

rockykon pisze:a nie ładniej by było zastosowac jakis graficzny wyśfietlacz ? te od komórek nie sa chyba tak drogie i moze te 20 zł by bylo warto ... kolorowo ..
moim zdaniem nie jest to kwestia wyswietlacza ale sterownika do niego...
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#9

Post napisał: rockykon » 23 cze 2007, 12:59

zdaje sie ze te od noki potrzebuja nawet mniej kabelków zeby podłączyc...

[ Dodano: 2007-07-04, 16:34 ]
I jak postępy ?

Założenia sie nie zmieniły ?

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post napisał: Piotr Rakowski » 08 lip 2007, 19:13

Obaj z kol. Jarkiem jesteśmy obecnie urlopowani. On do 15.07. Nic wcześniej się nie urodzi.

Co do wyświetlacza graficznego - po co? Jak pisałem funkcjonalność i stabilność pracy to nasze priorytety. Sterownik i tak będzie komunikował się z PC - po co więc wyświetlacz inny, niż ekran komputera?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”