Sterowanie ploterem frezującym

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
rasgan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 10 lut 2016, 13:28
Lokalizacja: Kleszczów
Kontakt:

Sterowanie ploterem frezującym

#1

Post napisał: rasgan » 17 lut 2016, 12:52

Witam serdecznie,

Mój ojciec właśnie skończył budowę plotera frezującego od strony mechanicznej. Po mojej stronie leży teraz okablowanie i uruchomienie tego ustrojstwa jako, że byłem w stanie sobie poskładać reprapa :)

Niestety moja wiedza o takich maszynach jest zerowa i chciałem się popytać co i jak mam kupić, co polutować itd.

Rozumiem, że konieczny jest zasilacz. Czy zasilacz 12V/10A wystarczy? Silniki mam cztery - 1 na X, 1 na Y i 2 na Z. Z tego co wiem to mają max 4.2A. Jeśli to konieczne, dowiem się jakie to silniki konkretnie.

No, na tym moja wiedza na temat togo co będzie potrzebne się skończyła.

Czytałem trochę i wiem, że można jako elektronikę zastosować Arduino Uno + płytkę pod sterowniki silników + sterowniki silników. Pytanie tylko co kupić?

Wiem też o drugiej opcji czyli o gotowym sterowniku trzy osiowym podpiętym pod LPT np. coś takiego: http://allegro.pl/sterownik-silnikow-kr ... 84567.html lub http://allegro.pl/t3v2-3-osiowy-sterown ... 80769.html

Później jak rozumiem trzeba by było zakupić Mach3 i z niego na komputerze sterować maszyną tak? Poza tym nie trzebaby było do takiego sterownika już nic poza podłączeniem go do silników, endstopów i komputera?

Wydaje mi się, że to by było najlepsze/najprostsze rozwiązanie zgadza się?

Bardzo proszę o wyrozumiałość i pomoc w tym temacie.

P.S. Do laptopa chyba będę musiał też dokupić coś takiego: http://allegro.pl/adapter-przejsciowka- ... 59563.html by podłączyć się do sterownika zgadza się?



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 17 lut 2016, 14:10

No raczej na przejściówce mogą być problemy gdy nie masz fabrycznego portu LPT. Lepsze są porty na kartach pcmcia odpowiedniej do laptopa.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
rasgan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 10 lut 2016, 13:28
Lokalizacja: Kleszczów
Kontakt:

#3

Post napisał: rasgan » 17 lut 2016, 15:09

No właśnie problem w tym że nie mam ani LPT ani pcmia.

A co z pozostałymi kwestiami?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 17 lut 2016, 16:00

moze csmio po lanie ? no chyba ze karty sieciowej tez nie mas hehe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


TwinB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 170
Rejestracja: 02 sty 2016, 17:59
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: TwinB » 17 lut 2016, 16:06

laptopy nie za bardzo nadają sie do sterowania cnc przez LPT nawet jak im dołożysz kartę l, ze względu na zarządzanie energia w biosie czego tam nie da sie wyłączyć
odnośnie arduino to posiadam cos takiego u mnie we frezarce steruje to chłodzeniem, bardzo sprytne i w pełni konfigurowalne, ale jesli chcesz uzyc tego jako sterownik cnc to IHMO nadaje sie do małych ploterów grawerujących i tym podobnych zabawek jest do tego oprogramowanie GRBL i komunikuje sie z arduino za pomoca USB
mozesz kupic macha lub uzywac wersji demo w sumie 500 linijek kodu to nie tak mało, ja używam linuxa i jestem bardzo zadowolony a o wyższości programów nie bede sie tu wypowiadał
mam zamiar zbudować mała ostrzałkę do narzędzi cnc i tam bedzie sterowanie przez arduino


Autor tematu
rasgan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 10 lut 2016, 13:28
Lokalizacja: Kleszczów
Kontakt:

#6

Post napisał: rasgan » 17 lut 2016, 16:18

comic odpada ze względu na cenę. Zdecydowanie za drogo. W tej cenie mam wspomniany sterownik i kompa stacjonarnego do tego.

Jeśli zaś chodzi o arduino to poza tym musiałbym kupić inne rzeczy ale nie wiem jakie o co pytam właśnie. Zastanawiam się czy warto się bawić w arduino i lutowania to i kombinować skoro teoretycznie wystarczy sterownik pod LPT i komputer.

Wciąż jednak nie mam na te pytania odpowiedzi. Pytam bo chciałbym w przyszłym tygodniu zrobić zamówienie.


TwinB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 170
Rejestracja: 02 sty 2016, 17:59
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: TwinB » 17 lut 2016, 16:22

jesli wezmiesz kompa z lpt i dasz sterownik to bedzie to lepiej niz z arduino bez wzgledu jakie dasz oprogramowanie sterujace
jesli uzyjesz arduino i do tego dasz sterowniki tez bedzie to działac ale napewno z mniejszymi predkosciami i sam program ma pewne ograniczenie w porównaniu z machem czy liunuxem
lutowac nic nie musisz sa gotowe zestawy modułowe ale nie wiem czy na twoje zapotrzebowanie czyli na 4.5A bo to wcale nie jest mało


Autor tematu
rasgan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 10 lut 2016, 13:28
Lokalizacja: Kleszczów
Kontakt:

#8

Post napisał: rasgan » 17 lut 2016, 16:37

Czyli kupić ten sterownik co podałem link i spróbuję na początek z przejściówkę. Jak się nie uda będę kombinował kompa. Może coś starego znajdę w garażu. Demo mach3 na początek wystarczy. Będzie trzeba to się kupi.

Pytanie tylko czy to wszystko. Sterownik, przejściówka, zasilacz i program? Tyle wystarczy? Czyli bez kompa w okolo 1k się zamknę.

Czy ktoś jeszcze prócz kolegi może potwierdzić to co tutaj piszemy? Oczywiście nie umniejszajac wkładowi i wiedzy koledze Twins.

Czy do tego sterownika można użyć czegoś innego niż mach3? Bo jak się da to komp z Archem się znajdzie. A jaki soft wtedy do niego?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#9

Post napisał: adam Fx » 17 lut 2016, 16:58

Ja osobiście polecam LinuxCNC ...jest darmowy a jeśli jesteś z Kleszczowa koło Gliwic to nawet mogę fizycznie coś pomóc

[ Dodano: 2016-02-17, 17:01 ]
Aha przejściówki nie działają a laptop no nie specialnie trafny wybór chyba że np. Stosować PikoCNC lub inny bufor
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
rasgan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 15
Rejestracja: 10 lut 2016, 13:28
Lokalizacja: Kleszczów
Kontakt:

#10

Post napisał: rasgan » 17 lut 2016, 17:03

Aktualizacja. Sterownik z 2 linka obsłuży max 2.8NM na 3 osiach więc odpada.

Niestety jestem z Kleszczowa koło Bełchatowa, ale Ploter jest montowany w Mikołowie (koło Gliwic :P). Kolego adam FX, a co ty sądzisz o tym co tu wypisujemy? Chodzi o samą elektronikę, pomijam już kwestie programowe, bo to u mnie najmniejszy problem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”