STEP2CNC Player - sterownik 3-osiowy USB (motion controller)

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

STEP2CNC Player - sterownik 3-osiowy USB (motion controller)

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 19 paź 2010, 12:55

Witam Kolegów,

Pan Piotr (PiotrJub) pochwalił się swoim kontrolerem, więc postanowiłem pochwalić się naszym rozwiązaniem. Naszym, bo jest to wspólne dzieło kol. JarkaK (sterownik) i moje (oprogramowanie) - Tapper.

Całość nazwaliśmy sobie STEP2CNC Player, choć mamy wiele wersji, różniących się firmware'm i oprogramowaniem sterującym TAPPER (TAPPER Laser, TAPPER Plasma, TAPPER Tablecut itd.).

Cały sterownik oparty jest na układzie ARM 7 z 4 MB pamięci podręcznej. Jego "prędkość" maksymalna wynosi 37.5 kHz. Działa przez USB (FTDI), choć nowa wersja (4-osiowa) będzie pracowała po Ethernecie.

Sterownik ma wbudowaną pełną akcelerację i deakcelerację 3-osi. Osie są oczywiście interpolowane. Z suburbiów:

Obrazek

- obsługa krańcówek początkowych i końcowych każdej osi,
- 2x wejścia (open-kolektor),
- 3x wyjścia,
- 2x PWM,
- zespół wejść do manipulatora ręcznego, z obsługą:
* start,
* pauza/wznowienie,
* stop,
* ruchy ręczne +/- każdej osi (XYZ).

Kol. JarekK na moje zamówienie pracuje teraz nad sterownikiem 4-osiowym z maksymalną częstotliwością pracy do 75 kHz (może nawet 100 kHz), pełną akceleracją, wsparciem dla manipulatora i znacznie zwiększonej ilości wejść i wyjść. Co najważniejsze będzie działał po Ethernecie, co galwanicznie odseparuje go od komputera sterującego.

Obrazek

Na zdjęciu widoczny jest zestaw do sterowania laserem, ploterem tablicowym lub ploterem termicznym.

Pozdrawiam Kolegów.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#2

Post napisał: blue_17 » 19 paź 2010, 15:09

Gdzie można kupić takie fajne moduły :?: bo coś takiego by mi się przydało nie komicznie ARM :)
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: jarekk » 19 paź 2010, 16:00

Gdzie można kupić takie fajne moduły :?: bo coś takiego by mi się przydało nie komicznie ARM :)
Nie dało radę odczytać ze zdjęć ;-)? www.propox.com


gigipawel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 142
Rejestracja: 16 paź 2008, 13:51
Lokalizacja: KIELCE

#4

Post napisał: gigipawel » 19 paź 2010, 18:06

Fajnie że będzie konkurencja :)
Może spadną ceny i produkty się dopracują.

A będzie jakaś wersja pod Macha ?

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#5

Post napisał: blue_17 » 19 paź 2010, 19:11

jarekk pisze:
Nie dało radę odczytać ze zdjęć ;-)? www.propox.com
No tak kiedyś już przeglądałem ich ofertę, ale konkretnie chodzi mi o ta płytkę ze złączkami śrubowymi bo nie mogę teraz znaleźć w ich ofercie.
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post napisał: jarekk » 19 paź 2010, 19:50

gigipawel pisze:Fajnie że będzie konkurencja :)
Może spadną ceny i produkty się dopracują.

A będzie jakaś wersja pod Macha ?
Dla tego nowego sterownika będzie - choć nie w pierwszej kolejności.
Tyle że Step2Cnc będzie w stanie wyciągnąć więcej - bo wszystko buforuje w pamieci sterownika ( Mach max 2 sekundy) oraz wspiera wektory przyspieszenia ( Mach operuje krótkimi odcinkami o stałej prędkości).

Przy Step2Cnc po wystartowaniu programy kabel USB/Ethernet można odłączyć :-). W Machu tego nie ma i nie będzie.

[ Dodano: 2010-10-19, 19:52 ]
blue_17 pisze:ta płytkę ze złączkami śrubowymi bo nie mogę teraz znaleźć w ich ofercie.
Ta jest moja :-).

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#7

Post napisał: Piotrjub » 19 paź 2010, 20:45

jarekk pisze: Mach operuje krótkimi odcinkami o stałej prędkości
chyba nie do końca panie Jarku, nawet na stronie wiki mach-a są opisane zmienne do interpolacji prędkości podczas odcinków ruchu.
Jeśli chodzi o bufor macha w tym wypadku jest nie istotny bo w sterowniku można zbuforować sobie tyle punktów na ile wystarczy pamięci.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: jarekk » 19 paź 2010, 23:04

Piotrjub pisze:
jarekk pisze: Mach operuje krótkimi odcinkami o stałej prędkości
chyba nie do końca panie Jarku, nawet na stronie wiki mach-a są opisane zmienne do interpolacji prędkości podczas odcinków ruchu.
Jeśli chodzi o bufor macha w tym wypadku jest nie istotny bo w sterowniku można zbuforować sobie tyle punktów na ile wystarczy pamięci.
Mach jest o tyle paskudny, że dokumentacja do pluginów ruchu jest bardzo znikoma. A przykłady niekompletne. Ci co zrobili swoje pluginy spędzili nad tym sporo czasu i nie dziwię sie że nikt się wiedzą nie dzieli. Jest co prawda forum wspierające, ale kilkukrotne próby wyjaśnienia problemów trafiały w czarną dziurę. Mach'a pisali ludzie którzy wyrośli w srodowisku Windows i mieszali smietnisko systemowe wraz ze zmiennymi opisującymi sterowanie. Dziesiątki ( może nawet setki) zmiennych eksportowanych jest do pluginów. Niektóre można zgadnąć ale większości niestety nie.

Faktycznie są zmienne opisujące ruch jako równania wyższych rzędów, ale mój sterownik tego nie pociągnie ( nie wiem których zmiennych używa Pański - podejrzewam że też nie bezpośrednio tych krzywych Beziera).

Tego czego mi się nie udało wyjaśnić to buforowanie. Mach tworzy scieżkę 2..4 sekundy do przodu - co się stanie jak będziemy chcieli zbuforować 20s . Jak się zachowa Mach gdy tak go spróbujemy zgwałcić ? Co się będzie działo gdy będzie wtedy zatrzymywać i ponownie uruchamiać ruch ?

Udało mi się uruchomić mój testowy plugin ( wypluwa do pliku zamiast do urządzenia). Ale przeraża mnie to to jest w samym Machu - nawet jeżeli coś mi działa nie mam gwarancji że przestawienie czegoś w menu nie spowoduje że np. zmieni się format danych ( te same Wiki podaje jak możemy dostawać poszczególne wektory - zresztą Wiki tu jest nieaktualne, bo ja dostaję jeszcze coś innego. I jest to jedna z wielu opcji, nie wiadomo tylko dlaczeg akurat tak i jak długo to będzie trwać).

Nie wiem czy się zdecyduję na pełną integrację z Machem. Panu się udało - chylę czoła. W najgorszym scenariuszu zrobię po prostu "plugin-import" ścieżki z Mach'a i sam będę jeszcze raz budował trajektorię dlas wojego sterownika.

Wogóle to próbowałem zmusić Macha aby wygenerował całą ścieżkę na raz - co bym wgrał ją jako całość do pamięci sterownika i tylko podsyłał aktualną pozycję ruchu( tak jest zbudowany Step2Cnc). Niestety to nie wydaje się możliwe :-(

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 20 paź 2010, 08:51

Szkoda Panowie, że tak okropnie uparliście się na Macha. Piszę w końcu już od jakiegoś czasu oprogramowanie zarówno do generowania ścieżek, jak i g-kodu (oraz dowolnego innego pseudokodu) i pewnie zauważyliście, że trochę umiem w tym względzie. Tak więc zarówno eduCAD (obecnie cncCAD), jak i Tapper (wersja STEP2CNC do współpracy z omawianym sterownikiem) mogą dać Wam znacznie więcej, niż Mach. Dlaczego - bo właściwie wszystko da się napisać pod konkretne zastosowania. Chcecie krzywych w postaci wielomianowej - proszę bardzo, potrzeba jest generowania innych danych w zmienionym formacie pseudokodu - też nie ma spawy...

Co do tego sterownika - p. JarekK jest znakomitym fachowcem. WSZYSTKO, co zostało zaplanowane zostało zrealizowane i to w takiej wariantowości, że możecie mi wierzyć, że jestem w stanie obsłużyć nim każdą 3-osiową obrabiarkę.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#10

Post napisał: bartuss1 » 20 paź 2010, 17:37

a 5 osi ?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”