Silniki notorycznie gubią kroki

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
dawidoff82
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 16 mar 2014, 16:37
Lokalizacja: Kraków

Silniki notorycznie gubią kroki

#1

Post napisał: dawidoff82 » 07 lip 2015, 10:40

Witam wszystkich Forumowiczów,

na wstępie zaznaczę, że jestem początkującym użytkownikiem frezarki CNC, stąd też proszę o wyrozumiałość w wypadku zadawania przeze mnie pytań, które dla innych mogą wydawać się trywialne.

Piszę w tym miejscu gdyż, pomimo przeglądania tego forum nie udało mi się znaleźć rozwiązania. Dlatego też proszę Was bardziej doświadczonych użytkowników o pomoc i poradę w tej sprawie.

Problem polega na tym, że maszyna notorycznie gubi kroki na każdym silniku przypadkowo, raz już przy bazowaniu narzędzia innym razem gdzieś w trakcie wykonywania kodu. Po prostu nie da się na niej pracować. Jest to maszyna typu DIY, którą kupiłem rok temu od osoby, która ją sama wykonała. Mechanicznie maszyna jest bez zarzutu jednak elektronika nie działa jak należy, co objawia się problemem jaki opisałem powyżej.
Dodam, że jest to maszyna o konstrukcji stalowej z profili 100x100 mm ze stałą bramą i polem roboczym jakieś 550x700x250mm.
Walcząc z problemem, wymieniłem wszystkie kable na ekranowane, uziemiając ekran jednostronnie od strony źródła potencjalnych zakłóceń. Dodatkowo odseparowałem kable sygnałowe od zasilających, zgodnie z guidem Sanyo Denki, który właśnie znalazłem na forum. Niestety problem jak był tak jest. Odłączyłem wrzeciono wraz z chłodzeniem od zasilania i efekt był bez zmian.
Sprawdziłem czy dobrze dobrany jest transformator sterowniki i silniki krokowe i wszystko wygląda na to, że powinno być OK. Niestety, nie jest i w tym miejscu kończą mi się pomysły co można dalej zrobić. Stąd moja prośba o poradę która ożywi w końcu moją maszynkę.

Poniżej jeszcze parę parametrów maszyny:

- transformator: P=1000 VA; 52,5V AC

- sterowniki: od użytkownika markcomp77 - MDC879 ustawione na 7,9A; step/rev na 2000 (w załączniku pozostałe parametry tego sterownika)

- układ miękkiego startu i filtrujący na zdjęciu

Obrazek

- silniki krokowe: od użytkownika markcomp77 86H80-7808B u mnie pracują jako bipolarne, a cewki połączone są równolegle. Sprawdziłem ostatnio rezystancję uzwojeń A+/A- oraz B+/B- i wynosi ~0,3 ohma; czyli jest OK (pozostałe dane w załączniku).

- płyta główna LPT; no name, jeśli ktoś może ją rozpoznać co to jest to będę wdzięczny (zdjęcie poniżej). Niestety nie ma na niej żadnych oznaczeń. Płyta zachowuje się dziwnie to znaczy sygnał analogowy 0-10V który wykorzystuję do sterowania wrzecionem (mokry chińczyk 2,2 kW) jest niestabilny przy wysokich prędkościach obrotowych ok. 20 000 – 24 000 rpm gdyż w tym zakresie obroty wrzeciona falują od wartości zadanej do -3000 rpm. Dlatego przerzuciłem się na sterowanie wrzecionem przez RS i plugin w Machu.

Obrazek

- sterowanie MACH 3 (ostatnia wersja) (kabel LPT ekranowany ok 2,2 m długości uziemiony obustronnie, komputer z procesorem AMD Athlon XP 2,2 GHz, 1 GB RAM, karta graficzna Radeon 9600XT 256 MB + XBOX pad WiFi jako pilot do ustawiania maszyny. Komputer z systemem Win7 używany tylko do sterowania maszyny.

Gdyby ktoś miał pomysły co sprawdzić i jak to zrobić aby znaleźć przyczynę takiego zachowania to będę wdzięczny. W razie pytań udzielę dodatkowych niezbędnych informacji.

Z góry dziękuję za pomoc.
Załączniki
Sterownik MDC879 silnika krokowego 7,9A 80V CNC.pdf
(601.75 KiB) Pobrany 327 razy
86H80-7808Bn - silnik krokowy.pdf
(59.6 KiB) Pobrany 254 razy




mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#2

Post napisał: mc2kwacz » 07 lip 2015, 16:37

Może za ostro jeździsz, za duże przyspieszenia. Jeśli nie, to raczej wina sterownika.
Silniki dostają dobry prąd, czyli są dobrze ciepłe ale nie parzą?

Skoro maszyna to frezarka, decydowanie sugeruję odsprzedanie licencji macha z małą stratą i w to miejsce kupienie sobie Piko. Oszczędzisz czas, nerwy, stres.


Autor tematu
dawidoff82
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 16 mar 2014, 16:37
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: dawidoff82 » 08 lip 2015, 07:48

Wydaje mi się, że nie, sprawdzałem dla kilku ustawień i wygląda to tak samo.

Najczęściej miałem ustawione: 5000 mm/min i przyspieszenie 100 mm/s lub 6000 mm/min i przyspieszenia 150 mm/s, efekt ten sam. Myślę, że dla tych silników i sterowników nie są to wyśrubowane parametry, jak uważacie? Może to połączenie LPT robi kaszanę?

Silniki są ciepłe nigdy nie były gorące temperatura to pewnie z 45 - 50 stC bo spokojnie można na nich rękę trzymać.

Myślałem już o PIKO szczególnie że:

- sterowanie jest na USB
- Polski produkt
- soft w cenie
- cena adekwatna do tego co otrzymujemy

W Machu jest jedna ciekawa opcja możliwość dodania plaginów, na których mam wpięty pilot (pad z XBOXa) do pozycjonowania maszyny i sterowanie wrzecionem na RSie.

Jest taka możliwość w Piko albo możliwość zrobienia własnego plaginu?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 08 lip 2015, 08:37

przyspieszenia są zdecydowanie za małe
zwykle ustawia sie charatkterystyke w zakresie 1:4 lub 1:3 lub coś kolo tego na wyczucie, przykładowo jesli mam predkośc 1000 to przyspieszenie np 300, przy 5000 dalbym około 800 lub 1000 i sprawdził czy maszyna szarpie czy miekko startuje - przy szarpaninie zmniejszam przyspiech, przy mułowatym ruszaniu zwiekszam.
poza tym orzdzielczośc programowa conajmniej 1/8i opoznienie sygnalu 5 ms
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
dawidoff82
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 16 mar 2014, 16:37
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: dawidoff82 » 08 lip 2015, 12:22

bartuss1, dzięki za odpowiedź.

Aby wszystko było jasne, zmieniam parametry dla wszytskich osi jak na zdjęciu:

Obrazek

Step per: teraz mam ustawione na 400. Jak powinna być ta wartości albo jak ją trzeba ustalić. Ewentualnie jak się ma ona w stosunku do mikrokroku ustawionego na sterowniku obecnie mam ustawioną na 2000 steps/rev

Velocity: mam na 5000
Acceleration: ustawię wg sugestii i będę się optymalizując to ustawienie
Step Pulse mam na 5 us podobnie jak Dir Pulse

Gdzie się ustawia w Machu to opóźnienie na 5 ms i rozdzielczość 1/8?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 08 lip 2015, 12:35

jeżeli to są krokowce
to krokowiec zwykle ma fabryczną wartość 200 krokow na obrót
sterownik ma podział albo 1;1 albo mikrokrok np 1:2, 1:4, 1:8 itd
więc jesli masz podzial kroku ustawiony np na 1:8 to mnozymy 200 krpokow silnika x podział 8 = 1600
mnozymy przez wszystkie reduktory jesli takie są, np jesli masz przekłądnie paskową 1:2 to 1600x2 = 3200 itd
dzielimy przez skok śruby/ albo średnicę podzialową dla listew zebatych lub napędu na paskach (albo liczba zebów x podzialka = droga przy jednym obrocie, śruba przy jednym obrocie ma jakis skok gwintu)
czyli jesli mam na wyjsciub bez reduktora 1600 kroków a śruba ma 5mm skoku to 1600/5=320 kroków na 1mm i tę wartośc wpisujesz w pierwsze okienko.

step pulse i dir pulse - to jest własnie opoznienie sygnału hehe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#7

Post napisał: mc2kwacz » 08 lip 2015, 13:12

Nie ma żadnej optymalnej proporcji między prędkością a przyspieszeniem! Przyspieszenie zależy od mocy napędu w stosunku do zapotrzebowania na moc, czyli bezwładności i oporów.
Ostatnio zmieniony 08 lip 2015, 15:43 przez mc2kwacz, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
dawidoff82
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 16 mar 2014, 16:37
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: dawidoff82 » 08 lip 2015, 13:18

... i nastała jasność. :smile:

Zatem, u mnie silnik jest bezpośredni spięty jest ze śrubą kulową czyli mam układ 1:1. Mam też typowy krokowiec o 200 stepach/rev i ustawieniu na sterowniku 2000 step/rev daje to podział 1/10 czyli jest OK.

Z kolei przy takim ustawieniu i śrubach jakie mam czyli o skoku 5 mm powinienem ustawić ustawić wartość step 400 czyli też jest OK.

Z tym step pulse to myślałem, że to szerokość impulsu 5 us, a jednak opóźnienie. :smile:

Czyli dzisiaj pobawię się z ustawieniem przyspieszenia i zobaczę co się będzie działo.

Tak czy inaczej Bartuss1, dzięki wielkie za wyjaśnienie.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 08 lip 2015, 15:12

mc2kwacz pisze:Nie ma żadnej optymalnej proporcji między prędkością a przyspieszeniem!
oczywiście że nie ma, ale to moje proporcje, ja tak ustawiam i zawsze mi działa z optymalnym przyspiechem bez cudowania - tyczy sie to tylko krokowców.
jesli widze ze sie silnik męczy i szarpie to obniżam najpierw prędkość a dopiero potem bawie sie przyspiechem - w koncu to tylko dwa parametry, wiec nie ma tu jakiegoś wielkiego cyrku.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#10

Post napisał: mc2kwacz » 08 lip 2015, 15:46

Prędkość wynika z przyspieszenia, nie przyspieszenie z prędkości. Dlatego reguluje się przyspieszenie a nie prędkość. Prędkość się tylko ogranicza.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”