Przekaźnik a odbiornik Trójfazowy …

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
kamilszczepan
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 10 kwie 2011, 03:12
Lokalizacja: Warszawa

Przekaźnik a odbiornik Trójfazowy …

#1

Post napisał: kamilszczepan » 29 maja 2015, 21:58

Witam,

O ile przekaźniki, sterowanie ich - załączanie jakąś wielką tajemnica nie jest to zastanawiam się jak ugryźć urządzenia siłowe, trójfazowe .

Po prostu zwykłym przekaźnikiem odpinać "zero" ( intuicja podpowiada mi że nie koniecznie )

A może zastosować stycznik trójfazowy z cewką na 230 v i pojedynczym przekaźnikiem zapinać 230 na cewkę ??

A może znaleźć taki stycznik trójfazowy z cewką na 12 v o ile są takie i występują w normalnych cenach

Mają Państwo jakieś doświadczenie w temacie ?

Taka luźna dyskusja

Pozdrawiam



Tagi:


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Przekaźnik a odbiornik Trójfazowy …

#2

Post napisał: atom1477 » 30 maja 2015, 09:36

kamilszczepan pisze:Po prostu zwykłym przekaźnikiem odpinać "zero" ( intuicja podpowiada mi że nie koniecznie )
No oczywiście że nie. Odpinanie 0 nic nie da. Urządzenie wtedy pozostanie podłączone w gwiazdę bez przewodu środkowego. Co zwykle ma niewielki wpływ na działanie (po prostu urządzenie będzie działało dalej, tzn. nie wyłączy się).
kamilszczepan pisze:A może zastosować stycznik trójfazowy z cewką na 230 v i pojedynczym przekaźnikiem zapinać 230 na cewkę ??

A może znaleźć taki stycznik trójfazowy z cewką na 12 v o ile są takie i występują w normalnych cenach
No tak. Należy użyć stycznika. W każdym razie po prostu przekaźnika o 3 stykach. A czy cewka będzie na 230V czy na 12V to już inna sprawa. Pewnie też cenowa :D
Bo ja się nie spotkałem z takimi z cewką na 12V.
No ale wtedy wystarczy dać drugi mały do załączania cewki 230V w tym pierwszym.


kasjo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 323
Rejestracja: 23 lis 2005, 18:07
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: kasjo » 30 maja 2015, 14:15

Styczniki z cewką na 12V są dostępne jak najbardziej.
Dla odbiorników 3-fazowych częściej stosuje się styczniki ze względu na większą wytrzymałość prądową styków oraz większą odległość między stykami (mniejsza szansa na sklejenie lub upalanie w czasie rozłączania)
Mnie zastanawia tylko jedno? Co to za "zero" podłączacie do urządzenia skojarzonego w gwiazdę ;)
EDIT
Zapomniałem że czasami można grzałki tak podłączyć chociaż osobiście w żadnym urządzeniu się z czymś takim nie spotkałem :)


Autor tematu
kamilszczepan
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 10 kwie 2011, 03:12
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: kamilszczepan » 30 maja 2015, 15:13

A więc wybieram stycznik trójfazowy z cewką 230v bo tanie łatwo dostępne itp.

Moim przekaźnikiem w sskm02 zamknę cewkę i odciąg wióra ożyje razem ze startem programu w ten sposób zakańczając udrękę z włączaniem manualnym wyciąg.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: clipper7 » 30 maja 2015, 17:09

Daj "stycznik" półprzewodnikowy (SSR), łatwe sterowanie, brak el. mechanicznych, małe wymiary itp. Można śmiało kupić używkę.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”