Prosty i tani sterowniczek by soki

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
soki
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 22 paź 2009, 21:57
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Prosty i tani sterowniczek by soki

#1

Post napisał: soki » 20 maja 2011, 00:39

Witam wszystkich!
Planuję wykonać sobie styro-ciachajkę (2x osie XY), ale ma to być konstrukcja tania. Zacząłem wiec od przemyśleń na temat sterowników dla silników krokowych. O samej wycinarce będzie później i w innym dziale.

I tak oto postanowiłem poddać Waszej ocenie mój wynalazek. Tym razem wykonałem prosty sterowniczek dla silników unipolarnych, bazujący na układach TTL. W związku z faktem, iż dotychczas działałem na układach programowalnych, można powiedzieć, że cofnąłem mój sterownik w rozwoju, jednak wcale nie. Utrzymane zostały parametry dotychczasowych moich produkcji, a wyeliminowane problematyczne elementy (dla wielu ludzi programowanie mikrokontrolerów to duża przeszkoda). A jako, że udostępniam swoje prace na różnych forach wiązało się to z wieloma pytaniami i problemami.
Moje założenia:
- praca półkrokowa (sterowanie krok/kierunek z funkcją enable)
- stabilizacja prądu (ustawiana odgórnie rezystorami stratnymi)
- niewygórowana cena
- prostota konstrukcji

Co udało się osiągnąć? W zasadzie wszystko. Sterownik pracuje poprawnie i bez zgrzytów. Cena? Jak to się mówi cena czyni cuda, przekona to wielu - niecałe 20zł dla jednej osi. Najdroższe są mosfety. Sterownik oparty jest o dwukierunkowy licznik binarny (4516) oraz demultiplekser (74HCT238) pracujący w trybie trzybitowym. Dzięki tym dwóm układom otrzymujemy dwukierunkowy 8-bitowy licznik pierścieniowy. Poprzez połączenie diodami impulsowymi 1N4148 otrzymujemy pracę półkrokową. Stabilizatory prądowe są liniowe, a ich zasadę działania łatwo odgadnąć ze schematu.
Parametry:
- napięcie wejściowe max 24V (ale przy takim napięciu przydałoby się solidne chłodzenie)
- prąd na fazę max 1.5~2A (liniowe ograniczniki prądu dla każdej fazy oddzielnie, należy pilnować maksymalnej mocy rozpraszania dla mosfetów końcowych - ja zastosowałem BUZ11 oraz testowo IRFZ-44N). Bardzo ważne aby tranzystory miały wbudowaną diodę zwrotną.
- współpraca ze wszystkimi programami dającymi sygnały step / dir
- napięcia sterujące w standardzie TTL.
Parę fotek. Poniżej podczas testów:
Obrazek
Widok od strony druku (płytki frezowałem samodzielnie):
Obrazek
Schemat:
Obrazek
Płytka:
Obrazek

Podczas testów dałem przymaławy radiator i po 15 minutach było ciepło :)



Tagi:


snunit
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 73
Rejestracja: 16 sie 2010, 15:34
Lokalizacja: Katowice

#2

Post napisał: snunit » 20 maja 2011, 01:41

Ile hz? Jaka prędkość obrotowa? Jak robiłem na rejestrze przesuwnym to ledwo co miałem 1obr/s,. a taktowałem z ne555. Na tym forum to prędkość się liczy :D Jesteś pewny, że przy dużej częstotliwości tranzystory dadzą radę się otwierać? Ja się sparzyłem na irfach...

Z tą mocą BUZ11 to przesadzasz. Dopiero przy prądzie powyżej 4A przekroczysz 2W (rdson wystarczy policzyć).

Jak się bawiłem w podobnym sterownik, to jak kol wiek bym kombinował to taniej wychodziło kupić mikroprocek + L298 niż bawić się w układy logiczne ;d Zakładając, że silniki mamy poniżej 2A.


Ładnie Ci to wyszło :))) chociaż nie ekonomicznie, bo cena samych tranzystorów... no chyba, że rozszerzysz maxymalny prąd powyżej 3A to będzie ciekawy sterownik.

Awatar użytkownika

Autor tematu
soki
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 22 paź 2009, 21:57
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#3

Post napisał: soki » 20 maja 2011, 11:13

ile hz? No tak, tego nie napisałem. Podczas jazdy "testowej" przy zasilaniu z 12V silniczek gubił się przy 10obr/s. Stabilnie działa do 8 obr/s (paluchem osi się nie da zatrzymać). Gdybym zasilił wyższym napięciem myślę, że bezproblemowo osiągnąłbym pułap 15 obr/s. 8 obr/s w przełożeniu na częstotliwość pracy daje nam 3,2kHz. Ale jak już mówiłem nie logika tu ogranicza częstotliwość pracy, a napięcie zasilania. Poza tym przy założeniu że damy śrubę napędową 10x2 daje nam to posuw rzędu 960mm/min, a dla śruby 12x3 - 1440mm/min. Do takich prędkości to już musisz mieć konstrukcję niebagatelną i wrzeciono całkiem mocarne.
Poza tym proszę pamiętać, że docelowo sterowniki mają napędzać styro-ciachajkę która z natury rzeczy nie jest urządzeniem wysokich prędkości :)

Nie mogłem się powstrzymać i jeszcze przed okablowaniem musiałem złożyć sterownik do kupy :) oto jak się prezentuje gotowy 4 osiowy driver do styro-ciachajki :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

pozdrawiam!


snunit
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 73
Rejestracja: 16 sie 2010, 15:34
Lokalizacja: Katowice

#4

Post napisał: snunit » 21 maja 2011, 01:32

Prędkość naprawdę wystarczająca. W takim wypadku całkowicie to zmienia moją ocenę sterownika! Dobra robota :)

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#5

Post napisał: FDSA » 21 maja 2011, 15:29

Wszystko fajnie... ale kilka razy więcej mocy idzie w ciepło niż w pracę silników. Jeśli moc z 12V wpakujesz w silniki to znowu one szybko polegną bo przekroczysz maksymalny prąd i będzie to źle oddziaływać na całość termicznie i magnetycznie. Moim zdaniem mało ekonomiczny wynalazek albo inaczej... jako zabawka na chwilę OK ale jako maszyna do pracy średnio.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 21 maja 2011, 16:42

witam.
prawdę powiedziawszy za podobną cenę można zrobić stery na l297 i tranzystorach .
jak robisz coś do maszynki ( nawet edukacyjnej ) to parę pln nie robi różnicy .
dodatkowo napięcie można przyłożyć spore i prąd również .
w końcu w l297 jest czoper sprzętowy .
ale jeżeli spełniają założenia Kol. to ok - przecież o to chodzi .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#7

Post napisał: syntetyczny » 22 maja 2011, 23:25

A nie lepiej, zamiast tych mosfetów dać jakieś darlingtony? Ja osobiście używam tip-122 i one mają 5A i 100V,praktycznie się nie grzeją ,a diody zwrotne nie są wcale drogie...
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


matii_speed
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 02 sie 2011, 16:05
Lokalizacja: leszno

#8

Post napisał: matii_speed » 07 paź 2011, 00:58

Kolego syntetyczny a podzielisz się schematem? :)

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#9

Post napisał: ursus_arctos » 10 paź 2011, 11:59

A nie lepiej, zamiast tych mosfetów dać jakieś darlingtony? Ja osobiście używam tip-122 i one mają 5A i 100V,praktycznie się nie grzeją
To jest najzwyczajniej niemożliwe. Cudów nie ma. Jak na driver idzie 12V a na silnik 2V to 10V się odłoży na częściowo otwartym tranzystorze. Będzie się grzał, bo regulacja liniowa po prostu zakłada, że układ MA się grzać. To oznacza, że w spoczynku silnik 2A/2V będzie dostawał 4W mocy a tranzystor zdysypuje 20W.

BTW - co kolegę skłoniło do stosowania regulatora liniowego? A3977 można za niecałe 30zł kupić i ma wbudowane 2 mostki, PWMy, mikrostepping 1/8, zabezpieczenia termiczne itd itp. Jest mało wybredny w kwestii napięć i sposobu sterowania, można wsadzić w podstawkę (niezalecane, ale działa). IMHO same plusy. Cena: ok. 35zł na oś (do 1.5A; powyżej trzeba radiator doliczyć).


galek28
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 05 kwie 2011, 18:31
Lokalizacja: katowice

#10

Post napisał: galek28 » 06 lut 2012, 22:32

Witam
Soki fajny sterowniczek.
A mogłbys podać wartości rezystorów?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”