Pomoc w podłączeniu elektroniki.

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
HARPUNNIK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:02
Lokalizacja: POLSKA

Pomoc w podłączeniu elektroniki.

#1

Post napisał: HARPUNNIK » 21 gru 2012, 20:10

Cześć!
Chcę prosić kogoś z formułowiczów aby pomógł mi podłączyć całą elektronikę od silników po włączniki i diody.
Mam narysowane poglądowe wyjścia elementów i prosiłbym o połączenie wraz z odpowiedziami/ radami co do niektórych rzeczy.
Prosiłbym o kontakt na PW i o podanie adresu na który mógłbym przesłać rysunek.
Dziękuję bardzo i pozdrawiam.



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 22 gru 2012, 00:29

Nie możesz po prostu umieścić rysunku na forum? Może inni też skorzystają. Wrzucaj ten rysunek :) to coś podpowiem.


Autor tematu
HARPUNNIK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:02
Lokalizacja: POLSKA

#3

Post napisał: HARPUNNIK » 23 gru 2012, 17:33

Sterownik firmy cncprofi, chciałbym aby ktoś pomógł mi podłączyć wszystkie elementy, krańcóki, przycisk stop, silniki, zasilacz, diody, bezpieczniki, wentylatory, przyciski, zasilanie.
Najlepiej gdyby mogła to być jedna osoba na wyłączność.
Pozdrawiam.
Obrazek


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Raven » 23 gru 2012, 23:59

HARPUNNIK pisze:Najlepiej gdyby mogła to być jedna osoba na wyłączność.
Szukasz żony czy pracownika na pełny etat? :wink:

Napisz z czym masz problemy to ktoś pomoże... i czekamy na rysunek - przesłałeś zdjęcie sterownika... Jego zawartość wyraźnie opisuje co i jak podłączyć.

Teraz czekamy na twój rysunek tego co już zrobiłeś.


Autor tematu
HARPUNNIK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:02
Lokalizacja: POLSKA

#5

Post napisał: HARPUNNIK » 24 gru 2012, 09:53

Ponawiam, zatem jak podłączyć elementy takie jak:
1)krańcówki
2)przycisk stop
3)silniki
4)zasilacz
5)diody
6)bezpieczniki (jakie?)
7)wentylatory (jakie?)
8)przyciski
9)zasilanie

Obrazek


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: ezbig » 24 gru 2012, 13:10

Zastanawiam się do czego chcesz użyć diod? Cały schemat podłączenia masz na obudowie sterownika. Nie wiem co jeszcze jest ci potrzebne żeby to podłączyć? Chyba podstawowa widza z zakresu elektryki. To jest jak podłączenie sprzętu AV w domu, wszytko opisane tylko wtyczki popodpinać. Tu jest analogicznie, nie ma się co bać (ale + z - nie należy mylić i AC z DC bo będzie dym).
Sieć L podajesz przez włącznik główny i bezpiecznik do AC zasilacza oraz na przekaźnik wrzeciona. N podłączasz pod wolny zacisk AC i powrót z wrzeciona. Jaki bezpiecznik? Za mało danych (jakie silniki tym napędzisz i jakiej mocy wrzeciono). Zasilacz +/-24V podłączasz do +/- DC sterownika. Krańcówki bazujące masz pokazane gdzie podłączyć, ESTOP też. Silniki do złącz AB (jak któryś będzie odwrotnie kręcił to trzeba zamienić mu A z B, a jak będzie brzęczał i dziwnie się zachowywał to sprawdzić czy coś nie pokręcone z kablami). Wentylatory musisz zasilić z zasilacza 12V (jeśli masz na takie napięcie przewidziane) - być może twój zasilacz ma wyprowadzone dodatkowe napięcie 12V (tego nie wiemy). Pytanie, czy są wymagane dla twojego obciążenia (jak np. dasz silniki na 3A to na pewno, ale jak np. 1,5A to już niekoniecznie).


Autor tematu
HARPUNNIK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:02
Lokalizacja: POLSKA

#7

Post napisał: HARPUNNIK » 24 gru 2012, 14:06

Diody aby sygnalizowały pracę urządzeń, jak podłączyć diody skoro z zasilacza wychodzi 24V?
Bezpieczniki, silniki 2Nm 2A, chcę aby układ był możliwie najlepiej zabezpieczony, silniki, zasilanie, sterownik, mają być włączone szeregowo między który przewód we wszystkich przypadkach, jaka ma być ich wartość dla silników, zasilania, sterownika?
Rozumiem, że FG (zasilacz) podłączyć do uziemienia złącza zasilającego czyli do E?
Na krańcówkach i przycisku stop są: NC, NO, C, które z nich podłączyć a które zostawić bez podłączenia? czy mogę wszystko połączyć szeregowo, tzn wszystkie C z krańcówek i stop do jednego gniazda np 6, analogicznie całą resztę?
Z wentylatora wychodzą 3 przewody, gdzie należy je podłączyć? bezpośrednio do zasilacza, co w przypadku wentylatorów 12V a napięciu 24V? Dzielnik napięcia, jak go wykonać?
Jak podłączyć włącznik z gniazda zasilającego mającego 4 wyprowadzenia a jak przycisk do uruchomienia całości który ma 3 wyprowadzenia? Jak mogę podłączyć te przyciski by był 1 może lepiej gdy będzie ich więcej dla osobnych podzespołów?
Do czego służą wyprowadzenia K1 I K2?
jakie znaczenie ma moc wrzeciona, chciałbym aby było podłączone osobno pod gniazdko 230V/ 50Hz?
Jak podłączyć regulację zasilania, rezystor obrotowy? Czy jest potrzebna?

Czy ktoś posiada swój sterownik nie upchany jeszcze w obudowie, rozłożony i podłączony na wzór?


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: ezbig » 26 gru 2012, 23:52

HARPUNNIK pisze:Diody aby sygnalizowały pracę urządzeń, jak podłączyć diody skoro z zasilacza wychodzi 24V?
No widzisz, bo rodzajów diod jest całe mnóstwo. Z twojego rysunku wynikało, że masz na myśli raczej prostownicze. W elektronice nie ma dowolności, musi być wszystko dokładnie określone. Choćby nawet kolor tych LED-ów, które chcesz użyć, bo od tego zależy napięcie pracy. Powiedzmy, że prąd ustalamy na 10mA, wtedy przy 24V musisz dać rezystor 2,2k (0,25W). Będzie on odpowiedni dla czerwonej, żółtej i zielonej. Dla niebieskiej już mniej, bo one są na ok. 3,5V, ale też zaświecą.
HARPUNNIK pisze: Bezpieczniki, silniki 2Nm 2A, chcę aby układ był możliwie najlepiej zabezpieczony, silniki, zasilanie, sterownik, mają być włączone szeregowo między który przewód we wszystkich przypadkach, jaka ma być ich wartość dla silników, zasilania, sterownika?
W tym sterowniku nie bardzo jest gdzie podłączyć bezpieczniki dla silników, bo sterownik jest zintegrowany (3 w 1) i jak producent tego nie przewidział to nie podłączysz ich. Możesz dać co najwyżej jeden do zasilania DC, ale nie bardzo widzę sens. Sterownik tego typu nie uszkodzi się nawet jak zewrzesz cewki silnika, bo i tak nie popłynie tam większy prąd niż ustalony zworkami.
HARPUNNIK pisze: Rozumiem, że FG (zasilacz) podłączyć do uziemienia złącza zasilającego czyli do E?
Tego ci nie potwierdzę, bo nie wiem co tam jest pod złączem FG. Uziemienie podłączasz do metalowej obudowy urządzenia. Jeśli FG jest podłączone do obudowy zasilacza, to jest to uziemienie. Jak nie to lepiej sprawdź w jego dokumentacji (jak jest).
HARPUNNIK pisze: Na krańcówkach i przycisku stop są: NC, NO, C, które z nich podłączyć a które zostawić bez podłączenia? czy mogę wszystko połączyć szeregowo, tzn wszystkie C z krańcówek i stop do jednego gniazda np 6, analogicznie całą resztę?
To już wynika z prostej logiki. NC - normalnie załączone, NO - normalnie rozłączone, C - to wspólne złącze. Do połączenia używasz C i NO lub NC. Jeśli łączysz NO to równolegle, jak NC to szeregowo.
HARPUNNIK pisze: Z wentylatora wychodzą 3 przewody, gdzie należy je podłączyć? bezpośrednio do zasilacza, co w przypadku wentylatorów 12V a napięciu 24V? Dzielnik napięcia, jak go wykonać?
Zadajesz takie pytania, jakby google zamknęli. Jak masz 3 przewody i jest to zasilacz komputerowy, to masz tam +12V, masa i wyjście z czujnika obrotów. Dzielnik napięcia - cóż, dajesz wentylator montując jednocześnie grzejnik 1-2W lub więcej w obudowie (zależy jakiej mocy masz ten wentylator). Lepiej dać te 15zł na wentylator na 24V niż tak kombinować.

HARPUNNIK pisze: Jak podłączyć włącznik z gniazda zasilającego mającego 4 wyprowadzenia a jak przycisk do uruchomienia całości który ma 3 wyprowadzenia? Jak mogę podłączyć te przyciski by był 1 może lepiej gdy będzie ich więcej dla osobnych podzespołów?
Jak podłączyć mój włącznik do sterowania frezarki, który mam w szufladzie i go nie pokażę? Nie jestem wróżką, więc tu nie pomogę.
HARPUNNIK pisze: Do czego służą wyprowadzenia K1 I K2?
Załączanie wrzeciona i np. pompki do chłodziwa - to już zależy jak sobie w programie skonfigurujesz.
HARPUNNIK pisze: jakie znaczenie ma moc wrzeciona, chciałbym aby było podłączone osobno pod gniazdko 230V/ 50Hz?
To już zależy o co ci chodzi. Z elektrycznego punktu widzenia jego moc nie może przekraczać mocy jaką jest w stanie załączać przekaźnik K1 lub K2 jeśli użyjesz któregoś do bezpośredniego załączania. Jeśli przekracza, to przekaźnik K1 lub K2 powinien załączać wrzeciono za pośrednictwem stycznika lub przekaźnika o większej mocy dopuszczalnej.
HARPUNNIK pisze: Jak podłączyć regulację zasilania, rezystor obrotowy? Czy jest potrzebna?
Nie mam pojęcia o co pytasz.
HARPUNNIK pisze: Czy ktoś posiada swój sterownik nie upchany jeszcze w obudowie, rozłożony i podłączony na wzór?
Zwykle sterownik przykręca się od razu w obudowie i tam łączy kable, więc pewnie będzie z tym ciężko. Nie możesz w ten sposób podchodzić do sprawy. Masz na obudowie swojego opisane szczegółowo, co, gdzie i jak podłączyć. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić na tej podstawie, to lepiej poproś kogoś kto się na tym zna, żeby ci podłączył.


Autor tematu
HARPUNNIK
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 21 gru 2012, 20:02
Lokalizacja: POLSKA

#9

Post napisał: HARPUNNIK » 27 gru 2012, 10:24

ezbig pisze:
Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić na tej podstawie, to lepiej poproś kogoś kto się na tym zna, żeby ci podłączył.
Dokładnie, taką wizję przyjąłem na samym początku, tak by wspólnie z jakimś życzliwym kolegą to poskładać.


maxdila
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 78
Rejestracja: 07 lis 2011, 11:49
Lokalizacja: Śląsk

#10

Post napisał: maxdila » 28 gru 2012, 22:17

To powinieneś się pochwalić z jakiego miasta jesteś i jakim piwem częstujesz :]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”