obudowa na elektronikę/sterowanie cnc

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

obudowa na elektronikę/sterowanie cnc

#1

Post napisał: Hrumque » 24 lis 2014, 00:16

Przymierzam się do "zamknięcia" mojego sterowania w jakiejś bardziej eleganckiej obudowie. Nie wiem czy dobry dział - ale w końcu to elektronikę cnc

Obecnie wszystko jest przykręcone po prostu do kawałka blachy (bok z dużej obudowy big-tower atx), i tak sobie stoi obok... A jeszcze obok tego wszystkiego leży falownik, leży rezystor hamujący itd. Po prostu wesoła plątanina.

Zawartość skrzynki:
- 4x drivery osi (TB6600, , docelowo te w większej obudowie:
Obrazek
Przy każdym driverze jest kondensator elektrolit 10 000uF/50v - taka mała szklaneczka

- falownik chiński - to chyba największy kloc
Obrazek
oraz spory rezystor hamujący do niego (150W)

- płytka interfejsu typu leafboy77
Obrazek

- 2 zasilacze (jeden 200W +12v +24v +5v dla sterowania, drugi 400W +48v dla silników) - typowe "kostki"
Obrazek

- jakaś drobnica, typu generator "swobodnego kręcenia" 4-tą osią tokarkową, filtry, hub usb, przejściówka USB>rs485/232 dla sterowania falownika wrzeciona, przekaźniki sterujące wyjściami pompki chłodzenia itp.

Wszystko to chciałbym zepchnąć do jednej skrzynki.
Teraz powstaje pytanie - sądzicie że zmieszczę się z tym w skrzynce rozmiaru rack19" (jakieś 3U lub 4U zapewne)?
Chciałbym użyć np. takiej obudowy ARAD4 (od pulsara, systemów alarmowych):
Obrazek
Stoi na alledrogo po 215zł więc chyba nie tak źle.
Czy robić własną skrzynkę z alu/sklejki? Czy może jakaś duża skrzynka plastikowa enegetyczna?

Drugie pytanie - gdzie umieścić sterowanie (start, stop, pauza, regulacja posuwu feedrate, przełącznik 4-tej osi (sterowanie cnc albo swobodne obroty jak tokarka), regulacja obrotów 4tej osi, wskaźniki (wyświetlacz od falownika, wskaźnik 0-100% obciążenia wrzeciona, napięcia i prądu z zasilacza 48v), może nawet DRO (mam taki chiński wyświetlacz cyfrowy na 4ry osie, którego się goni z clk/dir)?

Czy na froncie tej skrzyni sterowania, czy - co mi się wydaje raczej bardziej sensowne, zrobić osobną zgrabną skrzyneczkę-panel sterujący, lepiej dostępny przy samej maszynie, a właściwą skrzynię z elektroniką (razem np z pompką chłodzenia wodą i chłodnicą itd) ukryć gdzieś ładnie pod biurkiem/maszyną?



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 24 lis 2014, 21:10

Czemu nie chcesz zastosować zwykłej obudowy z kompa ?


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#3

Post napisał: Hrumque » 24 lis 2014, 21:22

skoti pisze:Czemu nie chcesz zastosować zwykłej obudowy z kompa ?
No obecnie mam - jakiegoś zabytkowego chiefteka big-tower. Ale jego zabudowanie (miejsca na 5 cdromów, na dyski, itd) wcale nie są ergonomiczne, front mi wcale nie pasuje (trzeba by zmienić całą blachę na froncie, bo ani plastik zewnętrzny, ani blacha wewnętrzna nie ma sensu). Sama boczna blacha - jest duża, ale wszystko i tak się na niej nie mieści (po odjęciu miejsc zajętych klatkami na cdromy, na wzmocnienie poprzeczne itd).

Może zmieściłbym się do jakiejś innej obudowy PC - ale to cepelia i rzeźba, jak mam robić od zera to to już bym wolał robić to w skrzynkę "gołą" ale za to "czystą" (jak ta wyżej, rack19, albo zamykaną "skrzynkę elektryczną") - bez nadmiaru otworów i dziur, które są mi nijak pasujące.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: ezbig » 24 lis 2014, 23:25

Hrumque pisze:Stoi na alledrogo po 215zł więc chyba nie tak źle.
No nie wiem, ja kupiłem kilka po 20zł za szt. od jakiegoś gościa co handluje sprzętem z demobilu - wystawiał je przez długi czas. Obudowy jak nowe tzn. coś w nich kiedyś było, ale nie miały żadnych śladów użytkowania. Nawet z tyłu miały gniazdo drukarkowe. Po 215 to kupiłem 2 Dell-e w takich obudowach.


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#5

Post napisał: Hrumque » 25 lis 2014, 23:38

ezbig pisze:
Hrumque pisze:Stoi na alledrogo po 215zł więc chyba nie tak źle.
No nie wiem, ja kupiłem kilka po 20zł za szt. od jakiegoś gościa co handluje sprzętem z demobilu
Możesz dać jakiegoś linka? Bo jak wpisuję "rack 19" w alledrogo - to nic poniżej 150, albo szajs jakiś okrutny


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: ezbig » 26 lis 2014, 00:30

Też nie widzę, ja to kupowałem od listopada 2012 do stycznia 2013. Zdjęcia nie znalazłem, mam tylko komputer:

Obrazek

W sumie to tylko chciałem uzmysłowić, że 215zł to nie jest aż taka okazja, da się taniej kupić tylko trzeba trochę czasu poświęcić na szukanie.


Autor tematu
Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#7

Post napisał: Hrumque » 26 lis 2014, 02:09

ezbig pisze:Też nie widzę, ja to kupowałem od listopada 2012 do stycznia 2013. Zdjęcia nie znalazłem, mam tylko komputer:



W sumie to tylko chciałem uzmysłowić, że 215zł to nie jest aż taka okazja, da się taniej kupić tylko trzeba trochę czasu poświęcić na szukanie.
No paaanie! to jest elegancja. A teraz na tym allegro to w "dziale racków" znajduje się takie rzeczy:
Obrazek Obrazek
albo po jakichś starych UPsach
Obrazek


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: ezbig » 26 lis 2014, 10:03

Tamte były w innym dziale, być może dlatego i cena byłą atrakcyjna, ale było tego kilkadziesiąt szt. Żałuje, że nie kupiłem z 10 na zapas jak teraz patrzę na te ceny (byłoby w cenie jednej nowej).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”