Mniejsza moc przy szybszych obrotach silnika

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Janadamis
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 12 maja 2012, 14:33
Lokalizacja: Poland

Mniejsza moc przy szybszych obrotach silnika

#1

Post napisał: Janadamis » 12 maja 2012, 14:42

Witam
Jestem nowy na forum i nie bardzo wiedziałem gdzie umieścić temat.
Zrobiłem sterownik do silnika krokowego bipolarnego na tranzystorach bipolarnych.
mam taki kłopot ze gdy silnik chodzi wolno wg. programu z Atmega32 to ma siłę i palcami nie zatrzymam ale gdy zwiększę obroty silnika to już traci moc bo mogę go bez trudu zatrzymać.
Dlaczego tak się dzieje?
Wyczytałem w internecie że trzeba mu na siłę wepchnąć prąd żeby miał większą siłę przy szybkich obrotach. Ale jak?
Wyczytałem ze trzeba dać mu 2 razy wyższe napięcie. Czy to prawda?
Silnik chodzi na 12V 1,5A dałem mu 24V to chodzi ma siłę lepszą ale strasznie tak go trzęsie.
A do tego sterownik do niego się szybko nagrzewa ze zaczyna parzyć a tranzystory w nim są na 4A.
Co robić?
Proszę o pomoc



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 12 maja 2012, 14:53

Janadamis pisze:Co robić?
Zamiast wymyślać koło od początku wystarczy sięgnąć po gotowe rozwiązanie w postaci impulsowego sterownika silników krokowych. Można zbudować samodzielnie na: TB6560, A3977, TA8435 czy nawet L297+L298. Użycie pojedyńczego procesora nie zapewni powodzenia przedsięwzięcia. Proszę zajrzeć pod obudowę sterownika M542, fotki można znaleźć na forum.


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Raven » 12 maja 2012, 16:21

Ja bym zalecił na początek trochę poczytać na temat tego jak działają silniki krokowe... i dlaczego tracenie mocy z wzrostem obrotów jest w pełni normalne...

Reszta tak jak Leoo wspomniał - elektronika i jej meandry :)

W każdym razie nie zgodzę się, że na pojedynczym procku nie da się zrobić sterownika - oczywiście potrzeba dużo więcej elementów ale jest to jak najbardziej możliwe co więcej bez użycia gotowych sterowników takich jak wymienione, a nawet bez driverów mosfetów.


poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#4

Post napisał: poorchava » 12 maja 2012, 18:52

Da się, ale sam się przekonałem, że to nie takie proste :). Do powolnego obrotu jak najbardziej, ale jak się chce osiągnąć jakieś konkretniejsze parametry to robi sie problem.


Autor tematu
Janadamis
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 12 maja 2012, 14:33
Lokalizacja: Poland

#5

Post napisał: Janadamis » 12 maja 2012, 21:03

Ja nie chcę podłączyć silnika bezpośrednio do procesora tylko poprzez mostki H
Zrobione na tranzystorach. Czemu na tym jednym proku nie może być? Pierwsze takie coś słyszę.
Spróbuję zrobić na triakach (16A) i optotriakach wtedy będzie dobrze.

Co do tego to przeszukałem internet ale nie mogę znaleźć właśnie jak przy wysokich obrotach żeby miał większą moc a nie mniejsza. Gdzie to piszę?
Ja to chcę do CNC więc duże obroty nie są mi potrzebne ale na małych będzie za wolno jechać.

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#6

Post napisał: KAJOS » 13 maja 2012, 07:46

Janadamis pisze:przeszukałem internet ale nie mogę znaleźć właśnie jak przy wysokich obrotach żeby miał większą moc a nie mniejsza. Gdzie to piszę?
- szukaj w takim razie servomotor nie bedziesz miał takich problemów z moca przy wiekszych predkosciach.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: Raven » 13 maja 2012, 09:22

Janadamis... jak KAJOS napisał powyżej a ja wcześniej...

Nie bardzo wiem w jaki sposób chcesz w internecie znaleźć rozwiązanie które "ominie" spadem mocy wynikający z budowy silnika krokowego.

Utrata momentu wraz ze wzrostem prędkości obrotowej nie wynika z przyjętego sterowania.

Poorchava - zależy co rozumiemy przez powolny obrót... w wątku o sterowniku wspomniałeś o osiągnięciu trochę ponad 8 obrotów na sekundę dla 33V i 0.56A.

Sklejony na szybko prototyp sterownika opartego na mosfetach i powolnym AVR uzyskał 2 obroty przy 12v i 4A na cewkę (mikro 1/16)... nie robiłem eksperymentów ile da radę pociągnąć a obecnie projekt leży w pudle z braku czasu.


Autor tematu
Janadamis
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 12 maja 2012, 14:33
Lokalizacja: Poland

#8

Post napisał: Janadamis » 13 maja 2012, 14:44

Sklejony na szybko prototyp sterownika opartego na mosfetach i powolnym AVR uzyskał 2 obroty przy 12v i 4A na cewkę (mikro 1/16)... nie robiłem eksperymentów ile da radę pociągnąć a obecnie projekt leży w pudle z braku czasu.
jaki powolny AVR?
Przecież można osiągnąć nawet 20MHz
Ja zrobiłem program to czas pomiędzy krokami to na max 3ms i silnik chodzi ok 2obr/s
Co ma do tego szybkość AVR? Przecież na nim można uzyskać dowolną szybkość.

Serwomotor odpada całkowicie...
Czy może ktoś napisać jak zrobić żeby przy wyższych obrotach silnik zachowywał swoją moc?
Co ten sterownik robi ze silnik ma taka samą moc a może większą przy wysokich obrotach?
Nie mogę tego znaleźć.


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: Raven » 13 maja 2012, 17:50

Dla jasności tylko dodam, że przykład powyżej dotyczy silnika 60H86-3008B podpiętego bipolarnie równolegle (4.2A, 0.65 ohm, 3.2 mH, 2.73 V).

Janadamis - powolny = marne 8MHz... a 20 to naprawdę bez szału...

AVR jak na swoją cenę mają koszmarnie słabe możliwości.

Szybkość układu przekłada się na to jak wysoką częstotliwość sygnałów "step" jest w stanie on przetworzyć bez gubienia na wejściu, a to przekłada się na to jak szybko można zakręcić silnikiem.

Oczywiście bardzo upraszcza to problem, ale jeśli procek będzie zbyt wolny lub program napisany strasznie marnotrawnie to nie uzyska się zbyt wysokich prędkości obrotowych, szczególnie przy dużym podziale kroku...
Dla 1/64 (przykładowo 12800 impulsów na jeden obrót silnika) nagle okazuje się, że limit taktów procesora w którym musi zmieścić się pełna obsługa we/wy jest... bardzo mały.

Odnośnie twojego ostatniego pytania... Mam cegłę... jest ciężka i krucha... napiszesz co zrobić aby była lekka i elastyczna?

Zdaje się, że napiszę to trzeci raz...
Utrata momentu ze wzrostem obrotów nie wynika ze sposobu sterowania a z tego jak są zbudowane i działają silniki krokowe.


Autor tematu
Janadamis
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 20
Posty: 20
Rejestracja: 12 maja 2012, 14:33
Lokalizacja: Poland

#10

Post napisał: Janadamis » 13 maja 2012, 21:04

Już nie musisz pisać to 4 raz bo już od dawna wiem.
Ale jak temu za pobiec?
Co sterownik musi posiadać by działało prawidłowo?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”