Konfiguracja CNC- BL-TB6560AHQ v2.0 + BL-MACH v1.1 5osi

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
pablo1987
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2015, 18:02
Lokalizacja: Polska

Konfiguracja CNC- BL-TB6560AHQ v2.0 + BL-MACH v1.1 5osi

#1

Post napisał: pablo1987 » 28 lut 2015, 19:01

Witam
Chciałbym przedstawić konfigurację tychże płytek, sterowników silnika krokowego plus płyty głównej w machu 3 z silnikami nema 23 3A model 23HS8430, oraz przedstawić problem.
Podłączenie przewodów od silnika krokowego (bipolarny 4 przewody czarny A+, zielony A-, czerwony B+, niebieski B-) wpinamy w piny A B -+w BL-TB6560AHQ v2.0 + zasilanie GND +24V.
Po przeciwnej stronie mamy CLK+ CLK- CW+ CW- EN+ EN - wpinamy w płytkę BL-MACH v1.1 Kolejno P2,P3.. itd odpowiadają piną na kablu LPT i w machu w konfiguracji.
CLK+ do P2 , CW+ do P3 (dla osi X), dla P4, P5 ośY P6 P7 ośZ tak samo, EN+ mostkujemy z każdej osi i wpinamy do P14, EN- nie podłączamy. Następnie mostkujemy CLK- z CW- z każdej osi i uziemiamy do płyty głównej BL-machv1.1 w pin PCGND. Konfigurację macha przeprowadzamy według 5axisManual.pdf. Płytka zasilana z portu usb 5v.
Tutaj opis BL-TB6560AHQ v2.0 konfig sterownika.pdf

I teraz napotykam się z problemem silniki Osi X, Y działają prawidłowo mają kierunki lewo prawo, a Oś Z zawsze w prawo, nawet gdy wczytam g-code. Sprawdzałem czy sterownik silnika krokowego może być uszkodzony ale podłączając w piny w osi X lub Y działa prawidłowo tzn. mają kierunek prawo lewo. Czy ma ktoś jakąś podpowiedź ? co może być złego w konfiguracji (sprawdzałem podłączania piny itd jest poprawnie, zmieniałem konfiguracje w machu w oznaczeniach DIR STEP i inne i brak efektu, i pomysłów).
Pozdrawiam
Z góry dziękuję za sugestie.

[ Dodano: 2015-02-28, 20:18 ]
Obrazek[
Załączniki
5axisManual.pdf
BL-MACH v1.1 5osi
(693.14 KiB) Pobrany 214 razy
konfig sterownika.pdf
BL-TB6560AHQ v2.0
(55.52 KiB) Pobrany 205 razy



Tagi:


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

Re: Konfiguracja CNC- BL-TB6560AHQ v2.0 + BL-MACH v1.1 5osi

#2

Post napisał: Hrumque » 02 mar 2015, 11:55

pablo1987 pisze:Witam
Podłączenie przewodów od silnika krokowego (bipolarny 4 przewody czarny A+, zielony A-, czerwony B+, niebieski B-) wpinamy w piny A B -+w BL-TB6560AHQ v2.0 + zasilanie GND +24V.

Ok
Po przeciwnej stronie mamy CLK+ CLK- CW+ CW- EN+ EN - wpinamy w płytkę BL-MACH v1.1 Kolejno P2,P3.. itd odpowiadają piną na kablu LPT i w machu w konfiguracji.
CLK+ do P2 , CW+ do P3 (dla osi X), dla P4, P5 ośY P6 P7 ośZ tak samo, EN+ mostkujemy z każdej osi i wpinamy do P14, EN- nie podłączamy. Następnie mostkujemy CLK- z CW- z każdej osi i uziemiamy do płyty głównej BL-machv1.1 w pin PCGND.
Pierwszy błąd (?) - jak zostawisz EN- w powietrzu, to NIGDY EN nie będzie sterowane - nie bedzie luzowało silników w sytuacji naciśnięcia Estop/Reset. Niektórzy tak lubią, ale zasadniczo po coś to EN (enable) jest. Zresztą jak nie podłączasz jego (-) to po co podłączasz (+) ?

Drugi błąd - wg pokazanej konfiguracji - ustawiasz sygnały sterujące na "active low" - a podpinasz przeciwnie. Wg takiej konfiguracji - Powinny być zmostkowane wszystkie plusy (CLK+, DIR+, EN+) i podpięte do płytki sterującej do PC5v, a sygnały minusowe - podpięte do odpowiednich wyjść X-Step, X-dir, Y-Step, Y-Dir itd płytki sterującej.

TEORETYCZNIE można by powiedzieć, że jest to obojętne, czy podłączysz "wspólny minus" (i w machu NIE-zaznaczysz przy sygnałach "active low") , czy zrobisz tak jak piszę (wspólny plus i "active low" - ale z pewnych elektrycznych powodów dużo lepiej jest jednak sterować "zwieraniem do masy" (czyli "active low") zamiast podawaniem plusa - znacznie wyższa wydajność prądowa "zwierania do masy" przez układy w LPT w komputerze oraz na tej płytce sterującej, niż "podawania plusa" daje znacznie lepsze=szybsze zbocza sygnałów, więc wyższe prędkości, lepszą stabilność itd.
I teraz napotykam się z problemem silniki Osi X, Y działają prawidłowo mają kierunki lewo prawo, a Oś Z zawsze w prawo, nawet gdy wczytam g-code.
Czyli ewidentnie sterownik osi Z dostaje tylko sygnał STEP (CLK, Z-pulse) a nie ma sterowanego sygnału DIR (kierunek, Z-dir). I tutaj trzeba szukać dziury.
Czy aby na pewno masz w konfiguracji MACHa ustawione dla osi Z Step na 6, DIR na 7 ?
Czy aby na pewno masz podłączony przewód od DIR ze sterownika osi Z do "Z-dir P7" na płytce sterującej?
Czy próbowałeś inny przewód LPT (może ma uszkodzony ten pin)
czy próbowałeś (o ile nie używasz) przepiąć "Z-dir" na inny pin, np od którejś osi dodatkowej, jeśli nie używasz ich - np na A-DIR P9 oraz zmiana w mach-u w oś Z > DIR = 9 (step zostaje jak był)?
Pomogłem? Kliknij poniżej "pomógł"


Autor tematu
pablo1987
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2015, 18:02
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: pablo1987 » 02 mar 2015, 18:40

Dzięki za podpowiedzi jutro wszystko jeszcze raz sprawdzę, podłącze według wskazówek narysuje schemat i napiszę co do rezultatów przewód sprawdzałem miernikiem tak jak podłączenia tutaj jestem pewny na 100% zapożyczę tak jak pisałeś z A-Dir p9 i zmienię w machu.


Autor tematu
pablo1987
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2015, 18:02
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: pablo1987 » 06 mar 2015, 21:48

Witam troszkę przedłużyłem odpowiedź, więc podłączyłem wszystko od nowa według wskazówek"Hrumque" sprawdziłem przewody lpt itd. jeszcze raz i jest wniosek dir na p7 w lpt albo jest uszkodzony w sterowniku albo w komputerze (podłączałem kombinacje z osią A raz P7 z step P8 i P6 z P9 i odwrotnie zeby sprawdzić który pin nie wysyła sygnału został P7 w sterowniku lub komputerze jutro jak się uda wykombinuję inny komputer z sprawdzonym lpt i sprawdzę co było w 100% przyczyną.
Dziękuję za pomoc z podłączeniem, jutro info dla zamknięcia tematu co było przyczyną. Zostaje składanie mechaniki, a wraz z nią inne problemy.
Pozdrawiam


Autor tematu
pablo1987
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2015, 18:02
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: pablo1987 » 09 mar 2015, 22:13

Witam
Sprawa z sterownikami rozwiązana oto poprawny schemat podłączenia 3 silników z sterownikami i pcb. Wersja druga dotyczy mojego uszkodzenia pinu 7 w sterowniku. temat do zamknięcia.
Pozdrawaim
Załączniki
schemat podlaczenia sterownikow 5 osi.pdf
(29.06 KiB) Pobrany 615 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”