czegoś nie rozumiem w doborze zasilacza

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Grzecho83
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 48
Rejestracja: 23 paź 2008, 15:53
Lokalizacja: Krosno

czegoś nie rozumiem w doborze zasilacza

#1

Post napisał: Grzecho83 » 26 lut 2011, 17:54

Witam,
na stronie z akcesoriami jest opis jak dobrać zasilacz do silnika krokowego, i według tego algorytmu trzeba napięcie zasilania przemnożyć przez 20-25 z tymże silnik z najmniejszym napięciem zasilania (z dostępnych w sklepie sponsora forum) to FL1564A - 2,8V jeśli to przemnożymy daje nam 56V. Posiadam dwa sterowniki SSK-B2 które mają maksymalne napięcie do 40V, kupiłem je na stronie akcesoria.cnc a ten algorytm doboru niestety je wyklucza, czy to znaczy że sprzedają sterowniki do których nie mają silników? nie żebym się czepiał ale to mi trochę plany popsuło.
Druga sprawa, tymi sterownikami sterowałem silniki wyciągnięte ze starej drukarki (w załączniku specyfikacja), w specyfikacji jaką znalazłem w necie było napięcie 24V, i tego już nie mnożyłem bo w sieci nie mamy nawet takiego napięcia, podłączyłem zwykły zasilacz i działały bez zarzutu, gdzie jest różnica? które napięcia mnożymy a których nie?
No i te silniki działały ale w małym prototypie, pytanie czy poradzą sobie z dużą maszyną, dodam że nie będzie to żadna obróbka, muszą sterować tylko ruchomą bramą i głowicą do której będzie pisak zaczepiony, a w przyszłości laser, oczywiście zastosuje odpowiednie przekładnie.
Załączniki
pm55l048.pdf
opis silnika z drukarki
(68.53 KiB) Pobrany 254 razy



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 26 lut 2011, 18:11

witam.
napięcia można dać tyle ile wytrzyma sterownik .
minus kilka V na " zwroty " ( cawka , zwymiot , itp ) z silnika .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Grzecho83
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 48
Rejestracja: 23 paź 2008, 15:53
Lokalizacja: Krosno

#3

Post napisał: Grzecho83 » 26 lut 2011, 23:03

wiem że więcej niż sterownik wytrzyma nie warto, ale pytanie ile spadnie moment obrotowy silnika skoro dam mniej niż wymaga i czy jest sens kupować skoro te moje z drukarki są na 24V a takie napięcie uzyskam bez problemu, kwestia mocy, czy sobie poradzą


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 26 lut 2011, 23:24

witam.
to nie tak .
chodzi o to że jak sterujesz silniki sterami z tzw. czoperem i doprowadzisz odpowiednio wyższe napięcie ( w granicach pracy sterownika ) to prąd w cewkach narasta szybciej .
w ten sposób uzyskujemy lepszą dynamikę pracy silników .
w pracy silników krokowych chodzi raczej o prąd niż napięcie - choć jest to powiązane z sobą .
sprawdź w opisie silnika - jaki moment osiąga przy jakim prądzie .
pewnie że jak brama będzie miała jakąś okropną masę to nic nie pomoże - będzie kicha .
będziesz zwiększał prąd ( aby zwiększyć moment ) - aż silniki zadymią i po sprawie .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”