CNC bez kompa - raz jeszcze

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

CNC bez kompa - raz jeszcze

#1

Post napisał: prokopcio » 11 sty 2005, 13:32

Witam...

Zrobiłem sterownik CNC 2,5D na Atmelku 89c51, napisałem program pod windows (delphi) - konwertuje, skaluje, przesuwa, symuluje i wysyła do sterownika dane z CorelDraw przez rs232. Wszystko będzie sterować wypalarką plazmową (robie mechanikę).

Problem w tym, że wypalarki bardzo brudzą (kurzą spalonym metalem). Nie chcę w pobliżu stawiać kompa tylko przenieść dane np:
Włożyć wtyczkę (z elektroniką) do coma np.w domu, załadować do niej dane (ok.50kb/skomplikowany detal) - potem włożyć do sterownika na warsztacie i "wyssać dane".

Co myślicie na ten temat ??? - myślałem o eeprom szeregowych.



Tagi:


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#2

Post napisał: anoda » 11 sty 2005, 14:21

Nie bardzo wiadomo jakie EEPromy masz na myśli. Jak duzy jest twój program po skompilowaniu - wydaje misię że jest to parametr krytyczny w tym rozwiązaniu
Powodzenia.!


Luki
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Lokalizacja: Wieliczka

#3

Post napisał: Luki » 11 sty 2005, 20:35

Po pierwsze zastanowił bym sie czy jednak nie dać jakiegoś komputera obok maszyny.
Zawsze można podglądnąć co masz narysowane, jak ustawić maszyne, i gdzie wystartować program. U mnie w robocie też sie kurzy a kompy jakoś chodzą, najlepiej wzadzić kompa do jakiejś szafki.
Jeśli chodzi o przenoszenie danych to najprościej zrobić to na eepromie szeregowym
musisz zrobić sobie programator, wgrywasz program, wyciągasz pamięć (trzba by zrobić na jakiejś wtyczce) i do maszynki.
Są teraz takie eepromy FRAM ramtrona. Zapisują bardzo szybko w porównaniu do zwykłych
eepromów.


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#4

Post napisał: prokopcio » 12 sty 2005, 08:08

Właśnie chodzi mi o coś takiego - to jest ploter pod plazmę całkowicie mojej konstrukcji wraz z oprogramowaniem... skoro działa na kabelku rs232 to musi się dać zrobiś samą wtyczkę z procesorkiem i pamięcią, która najpierw odbierze dane jak ploter z kompa (będzie go symulować) a potem wyśle do plotera (symulując komputer).

można wtedy mieć sporo opisanych wtyczek z gotowymi programami.

apropo ustawień maszyny - jest ona w pełni ustawiana z "panela operatorskiego"
Co do objętości programu "wysyłanego do plotera" to wychodzi ok. 5kb / 1m (cięcia)


grzeg27
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2005, 22:12
Lokalizacja: toru?

#5

Post napisał: grzeg27 » 25 sty 2005, 22:15

Może lepiej bybyło postawić obok jakiego starego kompa do dterowania pzreciez nie trzeba wielkich wymagań no i z nabieżąco można reagować na błedy.
pozdrawiam

Awatar użytkownika

MAAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 409
Rejestracja: 10 wrz 2004, 09:40
Lokalizacja: Kielce

#6

Post napisał: MAAK » 30 sty 2005, 13:44

Potwierdzam to co grzeg27 komputer musi być blisko maszyny i najlepiej gdy będzie to komp. do rysowania i wypalania na miejscu zaoszczędzi biegania o jednego do drugiego
Przydał by się jakiś podgląd roboczy i wyłącznik awaryjny itd.
Zależy co się wycina ale blacha to też jest spory wydatek
Widziałem takie maszyny - jedną też buduję, najczęściej są w osobnych pomieszczeniach
z wyciągiem spalin i oddzielonych szybą

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#7

Post napisał: chaos » 30 sty 2005, 19:53

Na pięćdziesiątki jedynki są ogólnie dostępne procedury obsługi fdd, hdd, i wielu różnych kart pamięci. Myśle że jeśli tyle napisałeś i zrobiłeś to zaimplementowanie jednej procedury nie sprawi tródności.
Spróbuj wygoglować, a jak nie znajdziesz to spróbuje odnaleźć to u siebie.
W EP też był artykół o pamięciach przenośnych i sposobach kożystania z ich dobrodziejstw.
Akcesoria CNC - EBMiA.pl
Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
www.ebmia.pl
MECHANIKA * AUTOMATYKA * PNEUMATYKA * NARZĘDZIA * BHP, CHEMIA * TWORZYWA SZTUCZNE


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: 251mz » 30 sty 2005, 20:49

zastanawiam sie czy np do przenoszenai danych z komap do frezarki mozna by uzyc czytników i karty mmc lub sd(takie jak sa w aparatach cyfrowych). lub za pomoca pendrive'a


camel131
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 84
Rejestracja: 27 gru 2004, 21:27
Lokalizacja: gdansk
Kontakt:

#9

Post napisał: camel131 » 11 lut 2005, 08:57

No myślę z pozycji takiego co o cnc myśli od 2 miesięcy że jednak łatwiej i może taniej wyjść postawienie kompa (jakiegoś grata za 100zł) w szafce przy ploterze a dane przenosić dyskietką lub siecią.


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#10

Post napisał: prokopcio » 11 lut 2005, 09:05

Chaos ma nie najgorszy pomysł z odczytem bezpośrednio z dyskietki (może trochę zawodny ale....).
chaos pisze:Na pięćdziesiątki jedynki są ogólnie dostępne procedury obsługi fdd, hdd, i wielu różnych kart pamięci..
Przeszykałem google itp... i co ? i nic - chyba nie umię szukać. Proszę chaos - gdybyś mógł podać jakiegoś linka do procedur obsługi fdd za pomocą '51.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”