Bardzo wolne obroty silnika-proszę o wskazówki

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
proceQQQ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 06 cze 2006, 19:18
Lokalizacja: malopolska

Bardzo wolne obroty silnika-proszę o wskazówki

#1

Post napisał: proceQQQ » 07 cze 2006, 09:33

Witajcie Szanowni Forumowicze, jestem tu nowy (nie tylko na forum ale także i necie). Proszę Was o pomoc w przyśpieszeniu pracy silnika krokowego unipolarnego Vcc 12V, prąd 0,35 A i 1,8 DEG. Zastosowałem układy takie jak : transoptor PC847 i sterownik 74HC194, UL2803. Podłączyłem do Mach2 i kęci ale bardzo wolno (około 1mm/3 sek) i widać duże przeskoki (kręci nieruwnomiernie), prubowałem też w VB napisać procedurę pod timer-em, przykład i schemat poniżej:

Private Sub Timer2_Timer()
Static aa As Integer
aa = aa + 1
If aa > 2 Then aa = 1

Select Case aa
Case 1
Out PORT, 1
Case 2
Out PORT, 0
End Select
End Sub

Interwal oczywiście ustawiłem na najmniejszą wartość - 1. Silnik obraca się także bardzo wolno lecz tym razem płynnie, i niewiem jaka ku temu przyczyna czy złe układy scalone zastosowałem czy to może wina komputera.

Proszę o pomoc Szanownych Panów ekspertów. Dziękuję.
Załączniki
schemat.gif
schemat.gif (7.08 KiB) Przejrzano 3672 razy



Tagi:


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#2

Post napisał: rchobby » 07 cze 2006, 12:15

Niezmiennie proponuję do uruchamiania sterowników używać dodatkowego/zewnętrznego generatora sygnału KROK zamiast podłączania do komputera. Wystarczy sklecić prościutki układzik na NE555, dobrać pojemności aby mieć wolne i szybsze przebiegi. Do kierunku wystarczy zwykły przełącznik 'z wajhą'. Dopiero jak będziesz pewny że sterownik-silnik działa można (moim zdaniem) 'siąść' do komputera.


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#3

Post napisał: anoda » 07 cze 2006, 12:52

Na wyjścia a i b zapnij diody LED i zaobacz jakie przebiegi są generowanne przy kolejnych impulsach podawanych na wejście

[ Dodano: 2006-06-07, 12:53 ]
oczywiście diody LED z rezystorami.
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.


Marky
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 79
Rejestracja: 04 paź 2004, 18:46
Lokalizacja: Płock/Warszawa

#4

Post napisał: Marky » 07 cze 2006, 20:00

Witam, Jeśli schemat pokazuje faktyczne podłączenie, to wspólne połączenie diód w transoptorach powinna iść nie na 13 pin (to nie jest masa), tylko na jedna z nóg 21 do 25 portu drukarkowego. A jeśli chodzi o Mach2 to należy odpowiednio dobrać parametry silników w używając Config -> Motor Tuning
Dobrze masz to opisane tu:

http://www.akcesoria.cnc.info.pl/mach2.htm

Pozdrawiam,

Marek


Autor tematu
proceQQQ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 06 cze 2006, 19:18
Lokalizacja: malopolska

#5

Post napisał: proceQQQ » 07 cze 2006, 20:39

Jeżeli chodzi o post Marky to masa diod z transoptora jest podłączona do obudowy metalowej wtyczki portu, ale to jest moja wina że widać inaczej bo za mały schemacik zrobiłem. Byłem już na tej stronce powyższej ale niewiele wiem z tego, prosiłbym Was Kolegów o może jakieś dokładniejsze wyjaśnienie jak prawidłowo ustawić parametry silników w mach2 w zakładce Config -> Motor Tuning.

Dzięki za wskazówki sprubuje wszystkich, jak wspomniałem wcześniej (chyba) to każda rada jest dobra. Ale cały czas czekam na dalsze. Pozdrawiam

Janek :grin:


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#6

Post napisał: pit202 » 07 cze 2006, 21:16

po pierwsze primo nalezy sprawdzic czy mach dobrze dziala, spotkalem sie juz z takim problemem ze nie dzialal , latwo to wykryc bo na dole pokazuje czestotliwosc taktowania, jezeli cos zle dziala to ona strasznie pływa ,

po drugie primo nalezy sie pobawic w motor tuning ( tak jak to wyzej Marky napisał ) ustawianie jest dosc proste i opisane na stronie chaosa ,

po trzecie primo suprimo nalezy byc absolutnie pewnym ze mamy dobrze połączone cewki i sa zasilane w odpowiedniej kolejnosci bo mi to wyglada na sterownik unipolarny.
PiteR


Autor tematu
proceQQQ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 06 cze 2006, 19:18
Lokalizacja: malopolska

#7

Post napisał: proceQQQ » 08 cze 2006, 08:20

Tak Drodzy Panowie to jest sterownik silnika unipolarnego, zrobiłem tak jak polecił mi Rchobby, aby podłącznyć układzik 555 sprubować czy da rade przyśpieszyć go. Podłączyłem i fajnie płynnie przyśpiesza czyli jednak to nie jest wina mojego sterownika tylko coś w moim komie siedzi- chyba. Proszę o dalsze podpowiedzi, a chodzi mi tu , bo gdzieś już przypadkiem wyczytałem że trzeba coś w ustawieniach kompa zmienić dla zwiększenia częstotliwości, każda pomoc jest na wagę złota.
Dziękuję


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#8

Post napisał: pit202 » 08 cze 2006, 13:08

a jaki jest ten komp ? ma sprzetowy lpt czy emulowany na usb ?
PiteR


Autor tematu
proceQQQ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 06 cze 2006, 19:18
Lokalizacja: malopolska

#9

Post napisał: proceQQQ » 08 cze 2006, 18:58

Nie jest najszybszy ale aby sterować mini frezarką myślę że może być. Procesor AMD (duron) 1.0 GHz, a port jest oryginalnie zapakowany w płytę główną.

[ Dodano: 2006-06-09, 20:14 ]
Tak sobie teraz myślę że może ktoś wie w jaki sposób ustawiać silniki w mach2-u, chodzi mi głównie oto co się tam wpisuje czy obroty silnika czy ilość kroków mój jest 200 kroków na obrót

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”