300 APC ALARM

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Anmart
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 paź 2008, 15:04
Lokalizacja: Nowy Sącz

300 APC ALARM

#1

Post napisał: Anmart » 31 paź 2008, 15:31

To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie.
Mamy w firmie tokarkę produkcji CBKO Venus 200 na sterowaniu fanuca Series Oi Mate-TB (btw bardzo nieudana konstrukcja) no i chłopakom na wcześniejszej zmianie wyskoczył alarm
jak w temacie (300 APC ALARM OS Z WYMAGA ZRN), w instrukcji opis alarmu 'OS n WYMAGA ZRN Reczny dojazd do punktu referencyjnego wymagany jest dla n - tej osi (n=1 -4).

No i teraz nie wiem o co chodzi, trochę czytałem na zagranicznych forach że to może być problem z baterią, tylko baterie były wymieniane jakieś 3 miesiące temu na nowe (ale sprawdziłem na innej baterii nadal to samo).
Inna teoria że to może być kabel tylko nie wiem o jaki kabel chodzi i co sprawdzać.
Ktoś mógł by pomóc?? jakieś porady co sprawdzać i jak. Tylko prosił bym bardzo prostym językiem krok po kroku, ja znam się tylko na podstawowej obsłudze i pisaniu programów, a koledzy z innego działu pracują na MAZAKACH i też mi nie umieją pomóc.

Pozdrawiam



Tagi:


kasjo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 323
Rejestracja: 23 lis 2005, 18:07
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: kasjo » 31 paź 2008, 16:33

Błąd pojawia się gdy odłączy się kabel od enkodera lub przy wyłączonej maszynie wyjmie się baterie podtrzymującą zasilanie enkodera.
Żeby usunąć ten błąd należy ręcznie wpisać do sterownika pozycje referencyjną osi. U nas w firmie jeden koleś to potrafi ale nie wiem czy wyczytal to w dokumentacji czy dowiedział się od serwisu. Niestety teraz jestem na urlopie i dopiero za tydzień go będe widział żeby się wypytać jak to się ustawia.

Awatar użytkownika

gelo
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1028
Rejestracja: 01 kwie 2006, 22:08
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

#3

Post napisał: gelo » 31 paź 2008, 17:28

Os wymaga zerowania......hmyy
Wymiana baterii na nowa nie przywroci zerowania :smile: Poza tym wymiana baterii moze odbywac sie tylko przy zalaczonym zasilaniu....
Procedura zerowania osi jest dosc niewdzieczna.
1. Trzeba recznie ustawic os w pozycji referencyjnej ( tam gdzie nastepuje najazd podczas reerowania maszyny).
2. Nastepnie nalezy odszukac parametr sytemowy 1815 ( przycisk System->wpisujemy 1815i naciskamy No.srh)
3. Wczesniej musimy zadbac o odblokowanie zmiany paramwtrow ( Offeset/Settings->Parameter Write ustawic na 1(Enable).) oczywiscie w trybie MDI
4. Teraz odszukujemy bit APZ dla osi, ktora zglasza alarm.
5. Ustawiamy go na 1
6. wylaczamy i wlaczamy sterowanie.

Zapomnialem dodac:
Oczywiscie reczne ustawienie osi nigdy nie bedzie dokladne. Wiec po pierszym zerowaniu ustalamy o ile nasz punk referencyjny rozni sie od idealu...
Robimy HOME ( REFERENCJA) i z tej pozycji przesuwamy os o tyle ile nam wyszlo
Teraz znowu idziemy do parametru 1815 dla naszej osi i robimy dla bitu APZ(dla wlasciwej osi!!!!) 0 a nastepnie olewajac komunikat ktory sie pojawi znowu 1.
Teraz dopiero robimy wyl/wl sterowania i od tejpory os mamy po saremu
Nie zapominamy o ponownym ustawieniu PARAMETER WRITE na 0, zeby przez przypadek nie zmienic jakiegos innego parametu
>>>>>>>>>> GELO <<<<<<<<<<


Autor tematu
Anmart
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 paź 2008, 15:04
Lokalizacja: Nowy Sącz

#4

Post napisał: Anmart » 03 lis 2008, 10:41

Dziękuję za pomoc, po kilku próbach i małej korekcie w zużyciu udało się ustawić i maszyna znowu bangla :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”