Wykonanie fazki w Alphacam 2013 R1

Alphacam

Autor tematu
Dawidotcz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 24 lut 2012, 16:35
Lokalizacja: Trójmiasto i okolice

Wykonanie fazki w Alphacam 2013 R1

#1

Post napisał: Dawidotcz » 08 paź 2013, 20:50

Witam wszystkich.
Używam do ćwiczeń programu Aphacam 2013 R1 w celu dokładniejszego poznania pakietu przed ewentualnym kupnem w niedalekiej przyszłości. Wiele osób zgodzi się ze mną iż jest to program ,który nie jest przyjazny użytkownikowi w porównaniu do np. EdgeCam czy np. VcarvePro ( z którymi to nie mam problemów). Zaprojektowałem niezbyt skomplikowany detal właśnie w Alphacam by poznać złożoność pakietu..

Obrazek

...detal zawierający ścieżki..lecz bez operacji fazowania...

Obrazek

...wykaz operacji

Obrazek

tak więc problem pojawił się przy operacji fazowania krawędzi kieszeni.

Stworzyłem przykładowe narzędzie w bazie do tego celu:

Obrazek

Dane narzędzia w sensie technologicznym to tylko przykładowe informacje...ważna średnica i maksymalna głębokość skrawania.W bazie narzędzi istnieje jako frez stożkowy.
Wybieram np..operację Grawerowanie 3D..chociaż testowałem też obróbkę konturów i efekt ten sam.

ObrazekObrazek

Obrazek

Jak widać średnica została zmieniona automatycznie chociaż narzędzie jest o średnicy 8 mm.Nie wiem dlaczego tak się dzieje.Doszedłem do wniosku iż Alphacam dodał głębokość dojścia oraz głębokość końcową jak i mniejszą średnicę narzędzia (0.1)-wierzchołek ,który podałem.Prowadzi to do małych niezgodności z faktycznym wymiarem narzędzia.

Chcę wykonać załamanie krawędzi kieszeni o długości fazy np..2 mm. Czy muszę wyliczyć z trygonometrii np. wysokość na którą narzędzie ma zanurzyć się w materiale?Mając np. kąt fazki..powiedzmy 45 stopni i długość tych 2 mm?Dodatkowo czy trzeba wykonać offset krawędzi kieszeni po której ma zostać prowadzone narzędzie by wykonać obróbkę?To również można wyliczyć jako przyprostokątna dla kąta 45 stopni.Lecz kiedy to robię narzędzie odsuwa się i średnica jego zostaje automatycznie zmieniona na podstawie wyliczeń Alphacam.Nie umiem tego usunąć jeśli chodzi tylko o narzędzie typu frez stożkowy.Przy innych problemu tego nie ma.W EdgeCam-mie jest odpowiednia operacja przeznaczona do fazowania.Detal został wykonany poprzez wyciągnięcie w płaszczyźnie Z i na tych głębokościach ,które sobie ustaliłem chcę to wykonać.Zaznaczam ,ze to tylko przykład.Dziękuję :)



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 08 paź 2013, 21:33

Raczej mam mało okazji robić coś na module do frezowania , do tego kolega który na stale się tym zajmuje nie patyczkuje się z fazami . Nie ma zdefiniowanych frezów do faz wiec wybiera jakiś frez , generuje ścieżkę po obrysie a resztę robi się na korekcji średnicy w maszynie .
Jak widać średnica została zmieniona automatycznie chociaż narzędzie jest o średnicy 8 mm.Nie wiem dlaczego tak się dzieje.Doszedłem do wniosku iż Alphacam dodał głębokość dojścia oraz głębokość końcową jak i mniejszą średnicę narzędzia (0.1)-wierzchołek ,który podałem.Prowadzi to do małych niezgodności z faktycznym wymiarem narzędzia.
Wg mnie to wyliczona średnica twojego narzędzia . Bo tyle akurat ma twój frez na głębokości 2mm . Patrzyłeś co pokazuje symulacja ? Spróbuje jutro zerknąć na to w pracy .


Autor tematu
Dawidotcz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 24 lut 2012, 16:35
Lokalizacja: Trójmiasto i okolice

#3

Post napisał: Dawidotcz » 09 paź 2013, 19:01

Więc tak..wygenerowałem ścieżkę narzędzia dla wykonania fazy np. 2 mm głębokość zanurzenia narzędzia wynosi -1.414 mm.Teoretycznie narzędzie powinno wykonać taką fazkę na profilu kieszeni.

Obrazek

Kiedy przechodzę do kolejnego okna ..sytuacja wygląda jak poprzednio (wyliczona średnica przez Alphacam).Narzędzie jest wtedy odsunięte od krawędzi i nie wykonuje zalecanej obróbki..nie zbiera materiału w ogóle.

Obrazek

Kolor zielony to profil kieszeni.Natomiast ciemny niżej jest ścieżką narzędzia.

Obrazek

Wszystko niby w porządku..lecz podczas symulacji...

Obrazek

...widok w momencie obróbki

Obrazek

Ok..wykonam teraz offset konturu kieszeni do zewnątrz w odległości 1.414 mm.

Obrazek

Następnie według tego offset-u wykonam obróbkę.

Obrazek

Tutaj widać jak narzędzie będzie poruszać się tak jak powinno.Wykonując ścięcie krawędzi o zadanym wymiarze 2 mm (ciemny kolor ).

A o to efekt symulacji...

Obrazek

Widok w przekroju z efektem końcowym...

Obrazek

Pytanie tylko ..dlaczego Alphacam wylicza tą średnicę narzędzia..Dziękuję za pomoc.Pozdrawiam.


zbyszek1731
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 29 maja 2011, 20:04
Lokalizacja: Włocławek

#4

Post napisał: zbyszek1731 » 02 lis 2013, 13:42

Wykonaj obróbkę konturu. Zjedź fazownikiem na głębokość np.3 mm i wpisz naddatek -2. Wykona fazę 2 mm. Średnica, którą pokazujesz wynika z głębokości zagłębienia fazownika w materiale i nie musisz się tym przejmować.
Pozdrawiam


Autor tematu
Dawidotcz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 24 lut 2012, 16:35
Lokalizacja: Trójmiasto i okolice

#5

Post napisał: Dawidotcz » 20 lis 2013, 18:27

Dzięki bardzo..o to mi chodziło.Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Alphacam”