wykrojnik i zaginak

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
Zdolny1989
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 141
Rejestracja: 30 lip 2009, 22:56
Lokalizacja: Podkarpacie

wykrojnik i zaginak

#1

Post napisał: Zdolny1989 » 05 lip 2014, 16:45

Cześć wszystkim,
Mam kilka wątpliwości dotyczących wykrojnika i zaginaka, który możliwe, że trzeba będzie zaprojektować. Mam nadzieję, że pomożecie mi.
W załączniku jest szkic blachy, którą trzeba wygiąć, a najpierw wykroić rozwinięcie na dwóch osobnych narzędziach (przyrządach).
1. Jeśli chodzi o wykrojnik to:
a) Czy prawidłowa jest koncepcja, że najpierw wycinam otwór, następnie będę wycinał cały zarys tak, żeby gotowy wykrój wypadał?
b) czy w takim przypadku stempel i matryca coś takiego wytrzyma? Obliczyłem, że siła cięcia to około 90T! Produkcja średnioseryjna.
c) Jaka jest jakość takiej wykrojki?
d) Czy potrzebny jest docisk przy takiej grubej blasze?
e) Jaki luz byście przyjęli? 10% grubości materiału?
2. Jeśli chodzi o zaginak to:
a) Zaginał bym półki do dołu. Zagięcie ma być 90 stopni i blacha jak widać jest dość wysoka. Do tego chciałbym aby był jak najmniejszy promień gięcia. Bazowałbym na wcześniej wykonanym otworze. Ten otwór później by poprawił (rozwiercił).
Czy taka koncepcja jest prawidłowa?
b) Docisk realizować za pomocą sprężyn o przekroju prostokątnym, elastomerem czy spreżyny gazowe?
c) Sam stempel osadził bym w grubej płycie na wcisk.

Proszę pomóżcie.
Załączniki
KF0857.pdf
(15.92 KiB) Pobrany 329 razy
narzedzie koncepcja.pdf
(17.11 KiB) Pobrany 327 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: wykrojnik i zaginak

#2

Post napisał: WZÓR » 05 lip 2014, 19:45

Zdolny1989 pisze:....
1. Jeśli chodzi o wykrojnik to:
a) Czy prawidłowa jest koncepcja, że najpierw wycinam otwór, następnie będę wycinał cały zarys tak, żeby gotowy wykrój wypadał? ...
Tak , prawidłowa.
(...)
d) Czy potrzebny jest docisk przy takiej grubej blasze?...
Docisk nie jest potrzebny.
Detal wycinaj z pasa ...... , płyta prowadząca wykrojnika poniżej ( ... do wglądu).

http://zapodaj.net/bcb9636cee519.jpg.html
...e) Jaki luz byście przyjęli? 10% grubości materiału?
http://zapodaj.net/d2c499b9c8905.jpg.html

... 2. Jeśli chodzi o zaginak to:
a) Zaginał bym półki do dołu. Zagięcie ma być 90 stopni i blacha jak widać jest dość wysoka. Do tego chciałbym aby był jak najmniejszy promień gięcia.
Z promieniem gięcia nie poszalejesz ...... , musi / powinien wynosić R4
... b) Docisk realizować za pomocą sprężyn o przekroju prostokątnym, elastomerem czy spreżyny gazowe?...
Ja wybrałbym gazowe.
... Produkcja średnioseryjna....
W tym wypadku odradzam wykrojnik.
..... wybrałbym usługę - laserek.

W tym miejscu może matryca nie wytrzymać .... , może i stempel też.
Hmm ... , nie podałeś wymiaru , więc trudno wnioskować.

http://zapodaj.net/070a96d6ce99a.jpg.html

Mariusz.
Ostatnio zmieniony 05 lip 2014, 20:01 przez WZÓR, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

Re: wykrojnik i zaginak

#3

Post napisał: clubber84 » 05 lip 2014, 19:59

Zdolny1989 pisze:Cześć wszystkim,
Mam kilka wątpliwości dotyczących wykrojnika i zaginaka, który możliwe, że trzeba będzie zaprojektować. Mam nadzieję, że pomożecie mi.
W załączniku jest szkic blachy, którą trzeba wygiąć, a najpierw wykroić rozwinięcie na dwóch osobnych narzędziach (przyrządach).
1. Jeśli chodzi o wykrojnik to:
a) Czy prawidłowa jest koncepcja, że najpierw wycinam otwór, następnie będę wycinał cały zarys tak, żeby gotowy wykrój wypadał?
b) czy w takim przypadku stempel i matryca coś takiego wytrzyma? Obliczyłem, że siła cięcia to około 90T! Produkcja średnioseryjna.
c) Jaka jest jakość takiej wykrojki?
d) Czy potrzebny jest docisk przy takiej grubej blasze?
e) Jaki luz byście przyjęli? 10% grubości materiału?
2. Jeśli chodzi o zaginak to:
a) Zaginał bym półki do dołu. Zagięcie ma być 90 stopni i blacha jak widać jest dość wysoka. Do tego chciałbym aby był jak najmniejszy promień gięcia. Bazowałbym na wcześniej wykonanym otworze. Ten otwór później by poprawił (rozwiercił).
Czy taka koncepcja jest prawidłowa?
b) Docisk realizować za pomocą sprężyn o przekroju prostokątnym, elastomerem czy spreżyny gazowe?
c) Sam stempel osadził bym w grubej płycie na wcisk.

Proszę pomóżcie.
Ad1.a Prawidłowa koncepcja i dobór kolejności operacji - najpierw otwór, potem zarys - w takiej kolejności wykrawa się detale na prasach.
Ad1.b Stempel i matryca wytrzyma, aczkolwiek należy dobrać odpowiedni luz cięcia. Siła potrzebna do wycięcia tego detalu wg moich obliczeń musi wynosić min. 100T.
Ad1.c Jakość będzie zadowalająca, o ile żadna krawędź stempla lub matrycy nie będzie uszkodzona.
Ad1.d Przy każdej wykrawanej blasze potrzebny jest docisk, inaczej podczas wykrawania blacha w miejscu wykrojenia się zdeformuje.
Ad1.e 10% to za mało, przy 4mm grubości, dwustronny luz nacinania powinien być w przedziale 0,7-0,9mm.

Ad2.a Gięcie ramion w dół, to najczęściej spotykana operacja gięcia detali na prasach - przy tym detalu jest nawet wskazane gięcie w dół.
Jeśli idzie o promień gięcia, to nie nastawiałbym się na jak najmniejszy, ponieważ wytrzymałość blachy w miejscu gięcia jest tym mniejsza, im mniejszy jest promień gięcia detalu, a najmniejszy dopuszczalny promień gięcia, to zawsze 2/3 grubości giętej blachy - więc przy blasze o grubości 4mm najmniejszy promień gięcia powinien wynosić R2,7-2,8mm.
Z bazowaniem na otworze dobrze kolega pomyślał, ponieważ wystający kołek stabilizuje blachę względem matrycy, aczkolwiek na samym otworze bym się nie bazował - dodałbym jeszcze bazę na jedną z dłuższych krawędzi - zapobiegnie to obróceniu detalu na płycie matrycowej.
Ad2.b Docisk najlepiej zrealizować poprzez połączenie sprężyn z elastomerem.
Ad2.c Stempla nie montuje się na wcisk w płycie stemplowej, ponieważ może on wypaść podczas pracy narzędzia - przypominam, że prasa to maszyna udarowa - stempel przykręca się do płyty stemplowej (tak samo mocuje się matrycę lub płytę matrycową).

Jeśli chodzi o wykonanie tego detalu na prasie w kilku operacjach, to uda się, ale nakłady sił i środków będą większe aniżeli przy wykonaniu go metodą wycinania (laserową, plazmową lub wodną) i zagięcia na prasie krawędziowej.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: wykrojnik i zaginak

#4

Post napisał: WZÓR » 05 lip 2014, 20:07

clubber84 pisze:... Ad1.d Przy każdej wykrawanej blasze potrzebny jest docisk, inaczej podczas wykrawania blacha się zdeformuje. ...
≠4 blacha - wątpię. :???:
... może zrobi mały pałąk , ale następna operacja problem załatwi.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

Re: wykrojnik i zaginak

#5

Post napisał: clubber84 » 05 lip 2014, 20:20

WZÓR pisze: ≠4 blacha - wątpię. :???:
... może zrobi mały pałąk , ale następna operacja problem załatwi.
Zrobi mały pałąk i detal może nie wypaść z matrycy - zatrzyma się na jej wewnętrznej części.
Ale przy braku najważniejszych wymiarów oscylowałbym przy wykonaniu tego detalu poprzez wycięcie laserem/wodą i zagięcie na krawędziarce. :smile: Wg mnie - prostszy sposób.


Autor tematu
Zdolny1989
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 141
Rejestracja: 30 lip 2009, 22:56
Lokalizacja: Podkarpacie

#6

Post napisał: Zdolny1989 » 06 lip 2014, 20:41

dzięki za odpowiedź.
Teraz to już nie wiem jak z tym dociskiem. Docisk na pewno zwiększa koszt wykonania takiego wykrojnika. A jak wygląda taki "pałąk"?
WZÓR odp 1d) tzn. że oprócz ciasno osadzonego stempla w oprawie stempla prowadzić go jeszcze w płycie pośredniej?
Promień gięcia niestety musi być mały.
Prototypy zrobię laser + prasa krawędziowa.
Jak byście wstępnie wycenili wykonanie w metalu takiego wykrojnika i zaginaka?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 06 lip 2014, 21:43

Zdolny1989 pisze:dzięki za odpowiedź.
Teraz to już nie wiem jak z tym dociskiem. Docisk na pewno zwiększa koszt wykonania takiego wykrojnika. A jak wygląda taki "pałąk"?
Mniej /więcej tak;

http://zapodaj.net/193dcfb35b160.jpg.html

.... jak położysz na prostym , to może nie przylegać.
Docisku nie stosuj .... , sensu nie ma.
... WZÓR odp 1d) tzn. że oprócz ciasno osadzonego stempla w oprawie stempla prowadzić go jeszcze w płycie pośredniej?...
Ja bym nie wydziwiał.
Wykonaj stempel na drutówce i przykręć go śrubami do płyty górnej przyrządu.
.... cztery otwory gwintowane spokojnie wystarczą.

http://zapodaj.net/347afa00d0004.jpg.html
... Jak byście wstępnie wycenili wykonanie w metalu takiego wykrojnika i zaginaka?
Ja przyrządów nie wyceniam ... , tylko je robię.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


bamsek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2014, 22:44
Lokalizacja: bielsko

#8

Post napisał: bamsek » 07 lip 2014, 00:23

nawet przy malej serii klepanej z ręki dobrze jest mieć ustalony skok podawania. Przy 4mm jeśli źle podasz możesz uszkodzić stempla, zwłaszcza, że przy prowadzeniu stempla w wykrojniku nie widzisz cięcia. zgzadzam się, że prościej wtedy wykroje ciąć maszynowo, niż mocować się z czteromilimetrowym pasem przy prasie. Sugerowałbym narzędzie postępowe, gdzie w pierwszym kroku wycinasz otwór oraz dwie fasolki (słabe miejsca o których pisał wzór), w następnym kroku wykrój -pomijajac kształt fasolek.w stemplu okrawajacym dołożyć stożkowego pilota, który powinien pomóc zgrać dwa kroki. Na koncu powinno być odcinanie odpadu.
Luz w okolicy 16% wrysowany w stempla wykroju oraz w matryczkę otworu i fasolek.
co do mocowania stempla w płycie górnej za pośrednictwem płyty stemplowej i przekładki: siła wyjścia stempla z wykroju to około 30% siły wykrawania - czyli dużo...

Przy tej powierzchni będzie spory huk- pochliłbym matryce w dwa poziomy cięcia (równolegle do stempla na środku i po bokach).

Pierwszy szkic narzędzia nie ma ograniczników, oraz słupy+ tuleje też mile widziane.

/bamsek

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#9

Post napisał: clubber84 » 07 lip 2014, 19:06

bamsek pisze:
Pierwszy szkic narzędzia nie ma ograniczników, oraz słupy+ tuleje też mile widziane.

/bamsek
Podpowiedź:
słupy najlepiej wykonać z tocznych elementów prowadzących.


Autor tematu
Zdolny1989
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 141
Rejestracja: 30 lip 2009, 22:56
Lokalizacja: Podkarpacie

#10

Post napisał: Zdolny1989 » 07 lip 2014, 19:31

Dzięki za sugestie bamsek.
Oczywiście skok w jakiś sposób ustalę.
Jaki jest sposób na prawidłowe wprowadzenie pasa blachy po raz pierwszy? Nie chciałbym, że operator wsadził tak pas, że stempel tylko kawałek wytnie prawidłowego zarysu - boje się, że uszkodzi stempla.
Czy zawsze kierunek walcowania pasa blachy jest wzdłuż pasa?
Jakie są znormalizowane szerokości pasów i jaka jest ich tolerancja?
Może znacie jakąś stronkę?

Bamsek mógłbyś jeszcze wysłać szkic o co chodzi z tą matrycą z dwoma poziomami cięcia, bo nie mogę sobie tego wyobrazić.

Pytanie dotyczące zaginaka:
Co ze sprężynowaniem blachy? Co byście wymyślili, że blacha była zagięta na równe 90 stopni - finalnie i w miaro tanio? Może moja koncepcja dotycząca zaginaka jest zła. Może blachę powinien wciągać w matrycę jednym stemplem? Tak jak na tych zdjęciach:
http://zapodaj.net/e13c3ffaa661c.png.html
http://zapodaj.net/95ca3d780ebd0.png.html

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”