Prasy hydrauliczne. Jestem nowy w temacie chciałbym

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
lucaszz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 24 lut 2007, 00:05
Lokalizacja: ziel gora

Prasy hydrauliczne. Jestem nowy w temacie chciałbym

#1

Post napisał: lucaszz » 24 lut 2007, 00:17

Witam, na wstępie chciałem napisać że jestem nowy i ogólnie nie mam większego pojęcia o maszynach CNC i prasach. Moje hobby to motoryzacja. Chciałbym się dowiedzieć czy gdybym kupił/zrobił prasę na siłownik hydrauliczny 10-20T i miał/zrobił odpowiednie kształtki/formy to czy byłbym w stanie zrobić jakieś w miare estetyczne elementy np. wloty, owiewki, małe kołpaki np. z własnym imionem, elementy wydechu etc etc etc. Chodzi mi czy tego typu narzędzia dla śmiertelników są wstanie dac zadowalający efekt. Czy powierzchnia wyprasowana jest gładka, czy zawsze lekko pomarszczona, z żeberkami, nierówna.

Jak widzicie jestem absolutnie zielony w tym temacie znacie może jakąś dobrą litereturę na temat pras hydraulicznych? Lub inne źródła informacji na ten temat? Jakimi metodami robi się kształtki/formy dla pras?

Pozdrawiam i prosze o wyrozumiałość.



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 24 lut 2007, 01:30

Witam w klubie. Jeżeli chodzi o pierwsze Twoje zdanie to mogę powiedzieć że jest już nas dwóch. Mimo to, zanim zacznie się burza fachowych mózgów, podzielę się z Tobą swoimi wątpliwościami co do Twojego pomysłu. Po pierwsze "na czuja" prasa 20t będzie raczej za słaba, jeśli chcesz formować elementy z blachy stalowej o grubości rzędu 1 mm. Skąd taki wniosek? Otóż jeżeli ma to być detal przykładowo o wymiarach 20cmx20 cm czyli o powierzchni 400 cm kw. to przy końcu formowania uzyskasz nacisk ok 50 kg/cm kw.Dla większych detali będzie jeszcze słabiej. Teraz organoleptycznie- wyobraź sobie że masz gładką powierzchnię (wyrównany, ubity piasek). Kładziesz na to swoją blachę, na nią nakrętkę M10( ma w przybliżeniu powierzchnię 1 cm kw.) i przykrywasz jakąś twardą deską, po czym stajesz na takim waflu swoją całą masą 50 kg :) żywej wagi. Teraz zobacz czy nakrętka zrobiła pod sobą foremne gniazdo w blasze. Mało prawdopodobne. Dlatego, jeżeli nie ma to być masowa produkcja przy której istotny jest czas, tylko hobby to proponowałbym zainteresować się może technologią alternatywną- wykonywaniem wymyślnych ozdób dla swojego wehikułu z laminatów poliestropwych lub epoksydowych z włóknem szklanym. Tu nie masz ograniczeń co do kształtu i wielkości ozdoby.


lucaszz
Posty w temacie: 1

#3

Post napisał: lucaszz » 24 lut 2007, 01:42

A jakaś literatura mądrzejsza na temat pras istnieje/znacie?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”