Prasa krawędziowa i rozwinięcia blach

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
Kacper Zagórski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 23
Rejestracja: 28 sty 2016, 14:06
Lokalizacja: Rabka Zdrój

Prasa krawędziowa i rozwinięcia blach

#1

Post napisał: Kacper Zagórski » 19 kwie 2016, 19:27

Witam.
Pracuję na starym Trumpfie ze sterowaniem Delem DA 66W. Mam dwa pytania:
1. Czy jest możliwość ustalenia dla różnych wysokości stempli i matryc stałego Dead Pointu czy też wraz z każdym przezbrojeniem trzeba definiować ten punkt na nowo?
2. Wiem, że promień gięcia zależy od promienia stempla. Mam pytanie odnośnie rozwinięć i doboru narzędzi: Jeżeli, przyjmując zasadę 2/3 grubości blachy = promień stempla oraz 8 razy grubość blachy = rozwartość matrycy, to zakładając gięcie blachy o grubości 3 w kątownik 90 st. o ściankach 50x50, na matrycy V22, stemplem o r = 2, jej rozwinięcie przy takich narzędziach będzie mniejsze niż w przypadku użycia r = 1 i mniejszej matrycy, np. V 16?
Konkretnie chodzi mi o zależność pomiędzy r stempla oraz V matrycy, a wielkością rozwinięcia.
Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

Re: Prasa krawędziowa i rozwinięcia blach

#2

Post napisał: clubber84 » 20 kwie 2016, 20:38

Kacper Zagórski pisze:Witam.
Pracuję na starym Trumpfie ze sterowaniem Delem DA 66W. Mam dwa pytania:
1. Czy jest możliwość ustalenia dla różnych wysokości stempli i matryc stałego Dead Pointu czy też wraz z każdym przezbrojeniem trzeba definiować ten punkt na nowo?
2. Wiem, że promień gięcia zależy od promienia stempla. Mam pytanie odnośnie rozwinięć i doboru narzędzi: Jeżeli, przyjmując zasadę 2/3 grubości blachy = promień stempla oraz 8 razy grubość blachy = rozwartość matrycy, to zakładając gięcie blachy o grubości 3 w kątownik 90 st. o ściankach 50x50, na matrycy V22, stemplem o r = 2, jej rozwinięcie przy takich narzędziach będzie mniejsze niż w przypadku użycia r = 1 i mniejszej matrycy, np. V 16?
Konkretnie chodzi mi o zależność pomiędzy r stempla oraz V matrycy, a wielkością rozwinięcia.
Pozdrawiam
Witam,
Ad.1. Maszyna sama definiuje sobie martwy punkt (punkt muting) - standardowo jest to 6mm powyżej matrycy (matryca + blacha).
Oczywiście można samemu wprowadzić odpowiednią wartość dla ułatwienia sobie pracy.

Ad. 2. Dokładnie tak, jak piszesz kolego :wink:
Im większy promień gięcia, tym mniej blachy potrzebne na gięcie.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2016, 18:05 przez clubber84, łącznie zmieniany 3 razy.


Autor tematu
Kacper Zagórski
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 23
Rejestracja: 28 sty 2016, 14:06
Lokalizacja: Rabka Zdrój

#3

Post napisał: Kacper Zagórski » 21 kwie 2016, 07:10

Przepraszam, mój błąd. Oczywiście chodziło mi o każdorazowe definiowanie mute pointu, czyli o ile się nie mylę przejścia osi y z szybkiego do wolnego posuwu. Irytuje mnie trochę, że muszę z każdym przezbrojeniem definiować to na nowo i zastanawiam się czy jest jakaś uniwersalna metoda, żeby tego nie robić.

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#4

Post napisał: clubber84 » 21 kwie 2016, 18:02

Nie ma takiej metody (ew. o niej jeszcze nie słyszałem/czytałem).
Trzeba samemu definiować punkt muting w celu ułatwienia sobie pracy i/lub przyspieszenia procesu gięcia detalu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”