Obudowa blaszana, 0,8 - 1 mm

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
zul
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 61
Rejestracja: 10 wrz 2005, 17:21
Lokalizacja: Bydgoszcz

Obudowa blaszana, 0,8 - 1 mm

#1

Post napisał: zul » 30 lip 2014, 10:13

Witam, proszę o poradę, mam zamówienie, na parę lay, na wykonanie
obudów blaszanych (szczegóły na rysunkach). Miesięcznie około 100 sztuk.
Czym najekonomiczniej giąć ten element? Nie posiadam w swoim warsztacie
krawędziarki ani innej prasy. Zastanawiam sie nad zakupem
prasy mimośrodowej + wykonanie odpowiednich narzędzi. Zda to egzamin?
Jakieś sugestie ;)?

Obrazek

Obrazek



pozdrawiam Łukasz



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 30 lip 2014, 12:19

A ile kosztuje jedna obudowa ? Taka matryca będzie dość droga i w dodatku tylko do tych puszek . W naszym zakladzie 1000szt idą na zwyklych prasach krawędziowych a matryce są tylko pod naprwdę seryjną robotę -moje zdanie jest takie że tylko krawedziarka - od biedy jak nie ma nawału innej pracy to i na zwykłej manualnej spokojnie te 100szt zrobisz.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
zul
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 61
Rejestracja: 10 wrz 2005, 17:21
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: zul » 30 lip 2014, 12:53

Dziękuję za odpowiedź. Jedna około 45 zł netto, ale to z zamontowanymi tulejkami i pomalowana. A gdyby wykonać stempel i matryce podobne do tych z krawędziarek i zamontować w prasie mimośrodowej? Z góry przepraszam za te pytania, moja wiedza na temat gięcia jest co najmniej znikoma. O jakiej manualnej piszesz? Jakiś przykład?

pozdrawiam Łukasz

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#4

Post napisał: clubber84 » 30 lip 2014, 18:26

zul pisze:A gdyby wykonać stempel i matryce podobne do tych z krawędziarek i zamontować w prasie mimośrodowej?
A chce kolega stracić palce?
Gięcie na prasie mimośrodowej - ze względu na prędkość obrotu wału - jest niebezpieczne, bez odpowiedniego zespołu narzędzi. Po prostu zagięcie jednej ze ścianek odbędzie się tak szybko, że kolega nie zdąży nawet zareagować.
Po drugie koszt narzędzia do gięcia takiej obudowy, będzie co najmniej trzy razy droższy, niż koszt wykonania 100szt. tej obudowy.
Jeśli już miałby kolega giąć taką obudowę na prasach kolumnowych, to tylko na hydraulicznych - prędkość pracy siłownika w takiej maszynie można dobrać samemu, ale szybkość wykonania jednego elementu może być nie do zaakceptowania (chyba, że 100szt. będzie robione miesiąc, a nie np. tydzień).
Ale koszt zakupu prasy kolumnowej hydraulicznej jest wyższy, niż prasy mimośrodowej.
Z góry przepraszam za te pytania, moja wiedza na temat gięcia jest co najmniej znikoma. O jakiej manualnej piszesz? Jakiś przykład?
Przykład prasy krawędziowej ręcznej (manualnej):
Obrazek
Przykład prasy krawędziowej mechanicznej:
Obrazek

Proponuję zlecić zamówienie na zewnątrz (przy braku zaplecza maszynowego) - wyjdzie taniej i szybciej.


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#5

Post napisał: trzasu » 30 lip 2014, 21:03

Albo niech kolega zakupi sobie zwykłą manualna zaginarkę segmentową, po wykonaniu tych 100 sztuk po 45 zł może się zwróci, na następne zlecenie zrobi ...


http://allegro.pl/listing/listing.php?b ... segmentowa

Pozostaje, odwieczne pytanie, jakie tolerancje wykonania są do zaakceptowania ...


Autor tematu
zul
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 61
Rejestracja: 10 wrz 2005, 17:21
Lokalizacja: Bydgoszcz

#6

Post napisał: zul » 31 lip 2014, 00:08

Koledzy nie zrozumieli. Sto sztuk miesięcznie, przez parę najblizszych lat, a w przyszlych wiecej. to daje conajmniej 1200 sztuk rocznie i więcej.. Nie duzo ale czas zabiera, a ja lubie robic rzeczy szybko i dobrze.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#7

Post napisał: adam Fx » 31 lip 2014, 15:50

no jeśli ma być ze tego kasa to krawędziarka hydrauliczna ewentualnie znaleźć podwykonawcę (minie kasy ale więcej czasu na inne zabarw). Nie widzę innej uzasadnionej ekonomicznie opcji (no poza ewentualnie własną prasą hydrauliczną ze złomu ale to dla ludzi co mają czas na takie zabawy).
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#8

Post napisał: clubber84 » 31 lip 2014, 19:56

zul pisze:Koledzy nie zrozumieli. Sto sztuk miesięcznie, przez parę najblizszych lat, a w przyszlych wiecej. to daje conajmniej 1200 sztuk rocznie i więcej.. Nie duzo ale czas zabiera, a ja lubie robic rzeczy szybko i dobrze.
W związku z powyższym, polecić koledze do takiej pracy jednostkowej mogę jedynie giętarkę ręczną segmentową.

Będzie ona w wystarczającym stopniu spełniała oczekiwania kolegi odnośnie produkcji takiej obudowy z blachy 0,8mm (przede wszystkim czasu jej wykonania, bo 100szt/mies. to nie będzie produkcja seryjna).

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#9

Post napisał: podrzeźbi » 01 sie 2014, 11:54

Może tak przy okazji tego aktualnego tematu pochwalę się praską hydrauliczną DIY jaką dokonałem ostatnio. Jest to maszyna analogowa i typu unplugged. Właśnie przymierzam się do produkcji skrzynek z blachy o w.w. grubości. Małe serie. Matryca jest z Techmetu, ze stali narzędziowej, pryzma 88°, stemple ze zwykłego płaskownika. Zrobiłem także zgrzewarkę punktową na trafo toroidalnym, tzn. tylko uzwojenie pierwotne na 1kW. Blachy 1 mm zgrzewa całkiem nieźle. Koszta wykonania tych maszynek były wielokrotnie mniejsze od komercjalnych ustrojstw a efekt pracy zbliżony. Więcej zdjęć na moim chomiku.
Załączniki
krawędziarka ze stemplem V_small.jpg
Praska krawędziowa DIY.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”