Moja ręczna krawędziówka - Glie "Ercoletta"

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 888
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Moja ręczna krawędziówka - Glie "Ercoletta"

#1

Post napisał: bh91 » 19 wrz 2016, 11:41

Witam!
Jakiś czas temu udało mi się zdobyć fajną krawędziówkę - akurat taka jak potrzebuję, gnie nierdzewkę. Ma też parę wad i chciałbym zrobić kilka przeróbek - może macie jakieś sugestie do tego?

1. Prasa ma 4 stronną matrycę oraz stemple - 500mm, 250mm oraz taki z wałeczkiem 500mm. Niestety stemple były uszkodzone i kwestia ich naprawy. Każdy pisze, że nie da rady nie da rady - choć na moje oko to wystarczy zamocować, wrzeciono pod dobrym kątem i jazda. Albo jakaś tarcza szlifująca? Na nowe mnie nie stać więc jeśli nic nie uda się zjadę to sam kątówką - pilnikiem i będzie krzywo ale lepiej niż z zadziorem.
Mniejszy stempel potnę na potrzebne mi fragmenty.
Może jest jakieś rozwiązanie gotowe? Wymiary delikatnie mogą odbiegać.

ObrazekObrazek

2. W internecie znalazłem zdjęcie (choć informacji w ogóle jest jak na lekarstwo) tej prasy z napędem elektrycznym. W mojej wersji dźwignią obracamy mimośród i tak następuje gięcie. Zastanawiam się, jak to jest zrobione w tej wersji elektrycznej - otworki mam pod to ;) Jaki silnik, jaka przekładnia? Jaka blokada aby nie spalić nic?
Może macie pomysł?

Obrazek

3. Zderzak.
Na razie jest on na prostym pokrętełku. Układ jest sztywny i dość precyzyjny. Myślałem nad zainstalowaniem liniału aby mieć dokładność. Ale im dalej w las... a gdyby silnik krokowy + sterowanie? Było by idealnie bez komputera, autonomicznie (może arduino?) ale mój elektronik nie może przeskoczyć tematu i chce montować krokowca na kilka amperów - na nic nie zdają się tłumaczenia, że to tylko zderzak :)
Liniał to prościzna. Może jakieś sugestie macie co do tego elementu? Albo podobne rozwiązania? Gdyby ktoś był w stanie stworzyć elektronikę do tego to zapłacę (oczywiście po ustaleniach! :lol: )

ObrazekObrazekObrazek

Sama prasa wygląda na super przemyślaną konstrukcję - wszystko smarowane, nic nie opiera się na śrubach. Cała waży ze 70kg. nierdzewkę 1,5mm o długości 15cm gnie jak po maśle.
AAaa i niech was nie zmyli tabliczka "Hyllus" - ktoś kiedyś ją musiał dodać. oficjalnie nic nie wiedzą o tym sprzęcie.

Pytanie laika. Jak wymierzyć idealnie środek gięcia? przystawić zderzak do stepla? czy jakieś narzędzia specjalne są? Nie mam bladego pojęcia jak jest poprawie to robione.

ObrazekObrazek


Jest robota - jest pinonc :wink:

Wróć do „Obróbka plastyczna”