Prawo pracy i przepisy BHP dotyczące obsługi i eksploatacji

Dyskusje dotyczące przecinarek wodnych

Autor tematu
tomastomas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwie 2008, 07:34
Lokalizacja: Nikąd

Prawo pracy i przepisy BHP dotyczące obsługi i eksploatacji

#1

Post napisał: tomastomas » 10 lut 2011, 21:40

Witajcie kochani!
Postanowiłem założyc taki temat, jeśli go dubluję to przepraszam.
Chciałbym abyście wpisali tutaj wszystko co wiecie o prawie pracy dotyczącym wycinarek, o przepisach bhp.
Mnie najbardziej interesuje kwestia pracy operatora, rozpocząłem ten post z pobudek osobistych ponieważ pracuję jako operator/"programista" wycinarki ale jednocześnie muszę obsługiwac/"programowac" dwie inne maszyny, z zupełnie innej beczki, znajdujące się w innych halach. Jak to wygląda z opuszczaniem stanowiska pracy takiej maszyny? Albo włączanie jej na drugą zmianę i pójściem do domu, bo mój szef uważa, że maszyna może sama chodzic drugą zmianę i jak rano przyjdę do pracy, to będę mógł włączyc następne cięcie.



Tagi:


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#2

Post napisał: acetylenek » 11 lut 2011, 03:29

Nie jestem specjalistą w dziedzinie bhp ale wydaje mi się ze powinien być ktoś odpowiedzialny za te sprawy w firmie (z opisu wynika że to spora firma) i taki bhpowiec powinien rozjaśnić sprawę. Wydaje mi się też że do obsługi każdej maszyny powinna być instrukcja a nie zależnie od tego każdy pracownik powinien przejść przeszkolenie BHP (przynajmniej podpisać listę obecności musi - tak to jest rozwiązywane nie rzadko).

Z ciekawości ze świata w jednej firmie pierwsze 6 dni pracy to było szkolenie BHP codziennie ponad 8h szkolenia :shock: .

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#3

Post napisał: marchru » 11 lut 2011, 14:13

można się kłócić o rodzaj wykonywanej pracy jeśli ma się podpisany
Szczegółowy zakres czynnosci i odpowiedzialnosci na stanowisku: .........., Pan ..... ..........
W moim przypadku plan jest obfity - 19 rozbudowanych punktów. Co z tego jak nawet go nie czytałem.
Wszystko zależy od atmosfery w firmie. U mnie na podkarpaciu pracownika ma sie za nic i w porównaniu do zachodu dużo nam brakuje. Jeśli jesteś fachowcem i będzie trudno cię zastąpić to śmiało możesz się rozpychać ale jeśli na twoje miejsce jest kilkadziesiąt osób to podkól ogon i rób co trzeba.

Już w kilku firmach zauważyłem tendencję do nie przestrzegania reguły jedna maszyna, jeden pracownik. W takm przypadu ewentualna olizja lub brak są winą mistrz/majstra który wyraził zgodę.
Jakie BHP - człowieku zapomnij.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#4

Post napisał: InzSpawalnik » 17 lip 2016, 12:02

Czy Wasza firma ma certyfikat ISO ?
Jesli tak to powinna byc procedura ustalajaca takie szczegoly o jakie pytasz.
Jesli nie ma takuej procedury ( badz jest ale nie okresla co jest wymagane ) to masz prawo zapytac o wyjasnienie w biurze swojego menagera/szefa.
Najlepiej jesli zrobisz to mailowo zebys mial dowod ze zapytales. Oczywiscie stara dobra praktyka jest nie odpowiadanie na maile ale przynajmniej bedziesz mial podkladke.
Rowniez mozesz wyszukac w google jakie sa zasady bhp w tej kwestii albo wyslac zapytanie do PIP. Rowniez mozesz wyslac zapytanie do instytucji ktora wydala waszej firmie certyfikat ISO badz certyfikat bezpieczenstwa ( jesli takowy posiadacie ).

Jesli twoj szef wydaje Ci polecenia ustnie to zaloz sobie maly zeszyt w ktorym pisz jakie bylo polecenie z data itp. Bardzo sie takie cos lubi przydawac w razie czego.


arasz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 255
Rejestracja: 30 maja 2009, 22:26
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: arasz » 28 lip 2016, 10:11

Producent Waterjet KIMLA podaję w instrukcji, że nie wolno pozostawiać pracującej maszyny bez nadzoru, u mnie w instrukcji stanowiskowej BHP też tak napisali.


Cnc88vl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2016, 20:56
Lokalizacja: Rzeszów/Warszawa

#6

Post napisał: Cnc88vl » 26 paź 2016, 22:32

Przepisy BHP jednoznacznie zabraniają opuszczać stanowisko robocze gdy obrabiarka czy tez inna maszyna jest na chodzie.

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#7

Post napisał: clubber84 » 27 paź 2016, 18:36

Cnc88vl pisze:Przepisy BHP jednoznacznie zabraniają opuszczać stanowisko robocze gdy obrabiarka czy tez inna maszyna jest na chodzie.
AMEN.

Jeśli ktoś twierdzi inaczej, a najczęściej są to szefowie firm, to jest idiotą bez szkoły, a nie człowiekiem, który dba nie tylko o swoje, ale też innych pracujących osób bezpieczeństwo.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#8

Post napisał: kamar » 13 lis 2016, 19:13

Wszystko się zgadza. Stanowiskiem pracy jest hala a na niej kilka pracujących maszyn do ogarnięcia :)
A szkolę mam wystarczającą.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 13 lis 2016, 19:32

kamar pisze:A szkolę mam wystarczającą.
to jeszcze musisz udowodnić ze nie jestes idiotą hehehe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#10

Post napisał: kamar » 13 lis 2016, 20:09

Jak tylko zaczniesz udowadniać to potwierdzisz że jesteś :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Wodna / Water Jet”