testowanie nowych wersji CNConv (przed oficjalną premierą)

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu CNConv
Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 29
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

testowanie nowych wersji CNConv (przed oficjalną premierą)

#1

Post napisał: pitsa » 25 lip 2011, 08:41

UWAGA!
Program CNConv jest rozbudowywany pod potrzeby użytkowników stąd na tym forum dużą część dyskusji zajmuje "wyłapywanie błędów" i doskonalenie jego działania. W tym wątku testujemy kolejną wersję z wbudowaną możliwością kucia w kamieniu. Jeśli używasz tego programu i odkryłeś w nim coś co można udoskonalić pisz śmiało w tym wątku.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2011, 16:52 przez pitsa, łącznie zmieniany 1 raz.


zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Tagi:


pulek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 95
Rejestracja: 14 paź 2009, 12:13
Lokalizacja: NWM

#2

Post napisał: pulek » 26 lip 2011, 08:35

Dobrze, że powstał taki temat, również jestem zdania, że mimo swojej prostoty (a może dzięki niej) program jest godny uwagi. A błędy i niedociągnięcia? Są na bieżąco poprawiane.

Co do wersji 13.0:
1. koniecznie potrzebne jest sterowanie ręczne silnikiem głowicy kującej
2. jak się zbyt dużo/szybko przesuwa myszką projekt po ekranie to potrafi wyskoczyć błąd dzielenia przez zero :)
3. nie zawsze jest wykonywane piksele prawej i górnej (ostatnich) linii. Nie zauważyłem od czego to jest zależne.
4. Prędkość symulacji kucia nie pokrywa się z prędkością rzeczywistą - jest o wiele szybsza
5. Wizualizacja kucia - stuka kiedy chce :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 29
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#3

Post napisał: pitsa » 27 lip 2011, 19:20

CNConv:

Do kucia wczytywane są pliki w formacie BMP i JPG. Może zamiast BMP użyć plików graficznych w formiacie PNG? Korzystanie z BMP jest "nieekonomiczne" - pliki są zbyt wielkie.

Czy ta wizualizacja pukadełka i wskaźnik położenia są potrzebne podczas kucia? Może wystarczy tylko zmieniać kolory pikseli wykutych i pominiętych? Czarne na szare 70%, białe na szare 30% albo jakieś kolory?
Jeśli nie przeniesie to żadnych oszczędności czasu procesora, to proponuję jedynie wskaźnik punktu wykucia przesunąć o 1/2 w x i 1/2 w y aby wskazywał środek zamiast narożnika piksela.

Obrazek


Pomysły:

To kucie daje nowe możliwości. Nie koniecznie w obróbce twardego kamienia ale i miękkich materiałów.

Wpadłem dziś na pomysł, że kucie można wykorzystać do wycinania kartonu, krojenia ciasta, robienia makaronu itp. Nożem może być cienki twardy pręt. Nie potrzebna jest głowica obrotowa. Z takim bajerem typowy FRED uzyskałby prawo zamieszkiwania w kuchni jako robot kuchenny. :-)

Technika:

Zastanawiam się nad zalecanymi silnikami do kucia jeśli częstotliwość uderzeń ma być wysoka a kucie wydajne. Jaki stosunek moment bezwładności wirnika do moment trzymający będzie najodpowiedniejszy? Do zastanowienia: Przy tym samym momencie trzymającym lepszy jest krótki wirnik o dużej średnicy czy długi silnik z wirnikiem o małej średnicy?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 43
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#4

Post napisał: prokopcio » 28 lip 2011, 13:52

pulek pisze:koniecznie potrzebne jest sterowanie ręczne silnikiem głowicy kującej
zrobione.
pulek pisze:jak się zbyt dużo/szybko przesuwa myszką projekt po ekranie to potrafi wyskoczyć błąd dzielenia przez zero
zrobione
pulek pisze:nie zawsze jest wykonywane piksele prawej i górnej (ostatnich) linii. Nie zauważyłem od czego to jest zależne.
zrobione
pulek pisze:4. Prędkość symulacji kucia nie pokrywa się z prędkością rzeczywistą - jest o wiele szybsza
5. Wizualizacja kucia - stuka kiedy chce
poprawiam.
pitsa pisze:Do kucia wczytywane są pliki w formacie BMP i JPG. Może zamiast BMP użyć plików graficznych w formiacie PNG? Korzystanie z BMP jest "nieekonomiczne" - pliki są zbyt wielkie.
JPG nie jest złe a na kamieniu nawet nie można powiedzieć o utracie jakości (chba, że kompresja jest na ekstremalnym poziomie) :) chwilowo PNG nie będzie. a dla wymagających jest BMP...
pitsa pisze:Czy ta wizualizacja pukadełka i wskaźnik położenia są potrzebne podczas kucia? Może wystarczy tylko zmieniać kolory pikseli wykutych i pominiętych? Czarne na szare 70%, białe na szare 30% albo jakieś kolory?
tym się zasjmuje PC tylko jak niema nic innego do roboty... z pikselami myślałem ale nie wymyśliłem nic mądrego - obraz widoczny jest tylko obrazem przeskalowanym przez system prawdziwego obrabianego obrazu (przez to taki brzydki) - musiałbym kolorować oryginał i uaktualniać okno co piksel co znacznie obciąży procka - na pewno coś mądrzejszego wymyślę ale na razie szukajmy błędów...
pitsa pisze:wskaźnik punktu wykucia przesunąć o 1/2 w x i 1/2 w y aby wskazywał środek zamiast narożnika piksela.
zrobione, nie zauważyłem tego wcześniej bo nigdy mi nie przyszło do głowy testowania na rozdzielczości 10x10 px :) inaczej tego błędu wyświetlania nie zauważysz.
pitsa pisze:Wpadłem dziś na pomysł, że kucie można wykorzystać do wycinania kartonu,......................
tak, tak, wiem - należało by dorobić funkcję kucia wektorów a nie tylko bitmap i korzystnie było by wystawić na głowicę sygnał generujący ze stałą (ustawianą) częstotliwością...

[ Dodano: 2011-07-28, 13:52 ]
poprawioną wersję zamieszczę jutro.


michallesinski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 10 paź 2005, 17:17
Lokalizacja: Torun

Re: testowanie CNConv w wersji 0.13.0 (przed oficjalną premi

#5

Post napisał: michallesinski » 24 sie 2011, 18:45

A kiedy będzie wersja 13 do pobrania??
Michoo


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 43
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#6

Post napisał: prokopcio » 24 sie 2011, 22:07



michallesinski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 10 paź 2005, 17:17
Lokalizacja: Torun

#7

Post napisał: michallesinski » 04 wrz 2011, 19:47

Mam pytanie odnośnie kalibracji głowicy kującej. Na czym ona polega??

Michoo


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 43
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#8

Post napisał: prokopcio » 04 wrz 2011, 19:50

jest to troszkę na wyrost opisane ;) to są tylko przyciski które wystawiają krok w górę/krok w dół aby ustawić początkową pozycję silnika...


michallesinski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 10 paź 2005, 17:17
Lokalizacja: Torun

#9

Post napisał: michallesinski » 04 wrz 2011, 20:02

Odnośnie programu zauważyłem że jak ustawię 2000 kroków na obrót i przesuw 62 mm na obrót to zdjęcie jest wykuwane linia po linii. Jeżeli ustawię 31 mm na obrót to co ok. 1 cm jest zgubiona linia. Z czego to wynika??

Michoo


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 43
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#10

Post napisał: prokopcio » 04 wrz 2011, 20:11

podeślij mi swoje config2.ini oraz obraz z konfiguracją w którym występuje problem

[ Dodano: 2011-09-04, 20:11 ]
prokopcio małpa poczta onet pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNConv”