Złożenie

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Jaacekkkkkk
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 114
Rejestracja: 07 gru 2010, 13:48
Lokalizacja: Gdańsk

Złożenie

#1

Post napisał: Jaacekkkkkk » 12 sie 2011, 14:52

są detale które będą obrabiane na gotowo dopiero po zamontowaniu do układu /złożenia/.
Jakie adnotacje dać przy rysunku wykonawczym części i na rysunku złożeniowym? jak to opisać?



Tagi:


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 914
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#2

Post napisał: Pneumokok » 12 sie 2011, 15:55

Cześć. Wg mnie [ja tak robiłem] na rysunku dajesz strzałkę do danej operacji [np. otworu] i piszesz adnotację 'wykonać po montażu z detalem . Oczywiście najlepiej jeśli masz możliwość porozmawiania twarzą w twarz z wykonawcą, wtedy można to jasno i dokładnie wyjaśnić, ale mimo wszystko powinno być to zrozumiałe :)
Lub też jeżeli takich operacji w detalu jest więcej, to dajesz strzałkę do każdej z nich i piszez np. 1. Pod rysunkiem piszesz wyjaśnienie "1. Wykonać po montażu z detalem " Mam nadzieje, że dobrze zrozumiałem pytanie i troszkę podpowiedziałem. :)
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


ilove810T
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 01 lip 2011, 12:39
Lokalizacja: Kołobrzeg

#3

Post napisał: ilove810T » 12 sie 2011, 21:46

masz tutaj przyklad, na wykonawczym wystarczy
EDIT: dwa razy ten sam plik sie zalczyl, jak usunac zalcznik?
Załączniki
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (22.29 KiB) Przejrzano 1759 razy
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (22.29 KiB) Przejrzano 1759 razy

Awatar użytkownika

Zaharov
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 18 maja 2011, 22:49
Lokalizacja: Stąd

#4

Post napisał: Zaharov » 26 sie 2011, 22:11

może moje pytanie zabrzmi naiwnie ale...
Dlaczego chcesz tą operację umieścić na rysunku wykonawczym detalu a nie na rysunku złożenia, skoro operacja będzie wykonana dopiero podczas złożenia?
Wg mnie tak się powinno to odbyć i ja właśnie bym tak zrobił, iny sposób wydaje się nielogiczny.
Jeżeli Ci pomogłem kliknij: POMÓGŁ


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 914
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#5

Post napisał: Pneumokok » 27 sie 2011, 12:04

Rysunek złożeniowy służy do pokazania całego urządzenia/maszyny i umieszcza się na nim tylko najważniejsze wymiary lub wymiary gabarytowe i jeżeli kogoś interesuje dany detal to się bierze rysunek wykonawczy tego detalu do ręki i wszystko widać. Dokładne wymiarowanie i umieszczanie operacji obróbczej tylko na rysunku złożeniowym jest blędem ponieważ w jednym miejscu detal moze być wytwarzany a w innym montowany [np. w innych krajach] więc frezer/tokarz może wogóle złożeniówki nie widziec na oczy. W takim wypadku mogłoby dojśc do sytuacji, że przy montau okazało by się ze brakuje otworów ^^. Druga sprawa to fakt, że zamazuje to rysunek :)
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1539
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: upadły_mnich » 27 sie 2011, 16:13

kolega Pneumokok chyba wszystko wyjaśnił. Dodam od siebie, że mimo, że na złożeniówce często najłatwiej jest umieścić wymiary i obróbkę w złożeniu to raczej na wykonawczych rysunkach umieszczajmy. Różne zasady sa w różnych firmach, nie przewidzi sie wszystkiego ale adnotacja na rysunku wykonawczym ułatwia kontrolę, ułatwia wykonanie. zauważ, że ten detal może po tej obróbce w złożeniu jest dalej obrabiany choćby galwanicznie.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

Awatar użytkownika

Zaharov
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 33
Rejestracja: 18 maja 2011, 22:49
Lokalizacja: Stąd

#7

Post napisał: Zaharov » 28 sie 2011, 22:28

Ok wikipedia potwierdza to co pisze Pneumokok
ale życie swoją drogą:
Weźmy np. przykład detale które muszą zostać wiercone współosiowo... co wtedy?
co jeśli płaszczyzny kilku detali muszą zostać splanowane wspólnie...
co z zabezpieczeniami jak zawleczki przez śrubę i nakrętkę...
czy trzeba robić dodatkowy rysunek na wielkim złożeniu aby pokazać montaż samej zawleczki czy wystarczy na rysunku złożeniowym nanieść otwór, zawleczkę i ewentualnie dopełnić uwagą?
W robocie codziennie spotykam się wieloma sytuacjami i nie można dać się zwariować. Nigdy nie przewidzisz wszystkiego szczególnie przy złożeniu z kilkuset detali...
A jeżeli wyjdzie coś takiego na końcu musiałbyś prosić np. o zmianę kilkudziesięciu ogromnych rysunków.
Teoria teorią a życie swoją drogą.
Jeżeli Ci pomogłem kliknij: POMÓGŁ


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1539
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: upadły_mnich » 29 sie 2011, 18:20

ok tylko czy wykonanie rysunku otworu pod zawleczke w złożeniówce np czołgu podniesie czytelność? Nie mozna wariować i w tę stronę. Aha.. i nikt nie mówi o dodatkowym rysunku tylko o umieszczeniu operacji czy wymiaru na rysunku wykonawczym części.
Zgodzę się całkowicie, że nie da sie wszystkiego przewidzieć ale to nie tylko teoria. Ja też to mówie z praktyki.
Po za tym nie zapominajmy, że poza konstruktorem jest równiez technolog co opisuje rysunki, jest równiez często oprzyrządowanie technologiczne.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 914
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#9

Post napisał: Pneumokok » 29 sie 2011, 20:36

Ja osobiście jak osobnik młody i głupi zbyt wiele doświadczenia w konstrukcji nie posiadam [niestety]. Tak jak Kolega Upadły_mnich powiedział chodziło mi o umieszczenie adnotacji na rysunku wykonawczym części :) Robiłem tak pare razy i wszystko wyszło. Mam jednak świadomość, że czasem trzeba będzie zrobić tak jak mówisz, Zaharov. Do tego momentu jeszcze osobiście się z tym nie spotkałem ale prędzej czy później mnie to czeka :). Jako, że niewiele w życiu widziałem mój ostani post napisałem na podstawie tego co mi łożyli na uczelni i włąsnego mikrego doświadczenia :).

Pozdrawiam
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

Awatar użytkownika

Czesio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 320
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:47
Lokalizacja: Ustroń

#10

Post napisał: Czesio » 30 sie 2011, 21:45

Ja to widzę inaczej:
Powinno być zaznaczone na rysunku wykonawczym tulei lub korpusu, że otwór należy wywiercić po włożeniu tego bolca.
Ogólnie tak jest dobrze i w niczym ta informacja nie przeszkadza :smile:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”