Tolerancja kształtu i położenia

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

Tolerancja kształtu i położenia

#1

Post napisał: Robercik280214 » 19 lut 2017, 21:02

Witam,
mam pewien problem z tolerancjami kształtu i położenia. Nie do końca rozumiem jaki charakterystyczny wymiar nominalny mam wziąć pod uwagę podczas dobierania wartości tolerancji z tabeli.

Jak rozumiem opierając się o książkę prof. Burcana nt. rysunku technicznego :
1. dla prostoliniowości, płaskości, równoległości i prostopadłości - długość elementu (lub odcinek)
2. dla okrągłości, walcowości, współosiowości, bicia promieniowego - średnice elementu
3. dla bicia osiowego - średnica okręgu ograniczającego
4. dla symetrii i przecinania się osi - odległość między rozważanymi elementami

Dobrze rozumuje?

Ad1. Prostoliniowość - a gdy mamy otwór i chce zaznaczyć prostoliniowość osi, to biorę długość otworu czy średnicę otworu?
Równoległość - gdy chce zaznaczyć równoległość dwóch płaszczyzn, to mam brać pod uwagę odległość między nimi, czy ich sumaryczną długość? Bo w książce Burcana jest zaznaczona równoległość między dwoma płaszczyznami (odległosć między nimi to 7), a tolerancja wynosi 0,05, i gdy patrzę do tabeli to w żadnym szeregu tolerancji nie ma 50 mikrometrów, więc jak to jest?
Prostopadłość - tu podobnie, jak chce mieć prostopadłość jednego boku względem podstawy, to biorę długość tego boku? (w książce Burcana znowu żadna wartość się nie pokrywa z tabelą)

Ad2. Gdy chce mieć współosiowość dwóch osi lub walców, to mam co brać pod uwagę? Średnice największego walca (chyba, że są te same to średnice po prostu) czy może różnice między nimi czy co?
Bicie promieniowe - gdy chce mieć zaznaczone bicie promieniowe większej średnicy względem mniejszej, to którą średnicę mam przyjać? Może różnice między nimi czy jak?

Ad3. Bicie osiowe - co oznacza ta średnica okręgu ograniczającego?

Ad4. Symetria - gdy np chce zaznaczyć symetrię rowka na wpust względem walca, to jaki wymiar nominalny brać pod uwagę? Średnicę walca czy szerokość rowka?
Przecinanie się osi - podobnie, jaki tu wymiar brać pod uwagę?

Pomoże ktoś? Może zna ktoś jakaś dobra książka lub publikacja, która wiele wyjaśni?
Pozdrawiam



Tagi:


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tolerancja kształtu i położenia

#2

Post napisał: CFA » 19 lut 2017, 21:19

Robercik280214 pisze:mam pewien problem z tolerancjami kształtu i położenia. Nie do końca rozumiem jaki charakterystyczny wymiar nominalny mam wziąć pod uwagę podczas dobierania wartości tolerancji z tabeli.
[...]
Pomoże ktoś?
Przeczytałem kilka razy, to co napisałeś i nie do końca rozumiem czego nie rozumiesz.:-)
Nominalny to jest nominalny - teoretycznie doskonały - położenie czy kształt teoretycznie bez odchyłek. Wszystko co jest obok jest odchyłką.
Zakres w którym może znajdować się element jest jakimś tam polem tolerancji - tolerancji dla wymiaru, kształtu, położenia danych elementów. Gdybyś kiedykolwiek próbował coś wykonać i zdarzyło by Ci się zrobić coś na granicy wymiaru, to jak jest dołożona tolerancja położenia możesz się nie zmieścić.


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#3

Post napisał: Robercik280214 » 19 lut 2017, 21:26

CFA, nie o to mi chodzi . Chodzi mi o to jak dobierać tolerancje kształtu np. Symetria - gdy np chce zaznaczyć symetrię rowka na wpust względem walca, to jaki wymiar nominalny brać pod uwagę przy odczytywaniu tolerancji z tabeli? Średnicę walca czy szerokość rowka? Głównie o to mi chodzi


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: CFA » 19 lut 2017, 21:30

Robercik280214 pisze:CFA, nie o to mi chodzi . Chodzi mi o to jak dobierać tolerancje kształtu np. Symetria - gdy np chce zaznaczyć symetrię rowka na wpust względem walca, to jaki wymiar nominalny brać pod uwagę przy odczytywaniu tolerancji z tabeli? Średnicę walca czy szerokość rowka? Głównie o to mi chodzi
Przy tolerancji położenia nie jest istotny wymiar tylko jego oś (położenie).


zdzicho
Posty w temacie: 4

#5

Post napisał: zdzicho » 19 lut 2017, 21:36

No nie.Weźmy tolerancję prostopadłości np 0,01.dla wymiaru ,np.20 to żaden problem wykonawczy,dla wymiaru 1000 to już jest wyzwanie i analogicznie dla innych warunków technicznych.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: CFA » 19 lut 2017, 21:40

zdzicho pisze:No nie.Weźmy tolerancję prostopadłości np 0,01.dla wymiaru ,np.20 to żaden problem wykonawczy,dla wymiaru 1000 to już jest wyzwanie i analogicznie dla innych warunków technicznych.
To raczej oczywiste, że wielkość wymiaru generuje wielkość odchyłki.
Ja nadal nie rozumiem czego nie rozumie Robercik.


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#7

Post napisał: Robercik280214 » 19 lut 2017, 21:49

Może na przykładzie tolerancja symetrii rowka wpustowego względem osi nakiełków wynosi: 0,072 rysunek: https://zapodaj.net/554ea3b5b0f8e.bmp.html jak dobrana jest tolerancja wg tej tabeli https://zapodaj.net/0af032843d2a7.bmp.html ????


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: CFA » 19 lut 2017, 22:09

Robercik280214 pisze:Może na przykładzie tolerancja symetrii rowka wpustowego względem osi nakiełków wynosi: 0,072 rysunek: https://zapodaj.net/554ea3b5b0f8e.bmp.html jak dobrana jest tolerancja wg tej tabeli https://zapodaj.net/0af032843d2a7.bmp.html ????
Czyli bardziej interesuje Cię czy kierować się przedziałem odnoszącym się do średnicy wałka czy szerokości wpustu w celu ustalenia wartości odchyłki? Obojętnie wg której - jest to inna klasa. Nie rozumiem idei takiego ustalania odchyłek. W poprzednim wcieleniu byłem konstruktorem i zawsze odchyłkę ustalałem taką jaką potrzebowałem w konkretnym rozwiązaniu w zależności od pełnionej funkcji itp a nie wg tabelki. Wg tabelki to można to tylko przypisać do odpowiedniej klasy dokładności. I ewentualnie się dowiedzieć wtedy czy nie sprawi to kłopotu.


zdzicho
Posty w temacie: 4

#9

Post napisał: zdzicho » 19 lut 2017, 22:32

Te tolerancję nie są dobierane wg tabeli, dlatego masz mętlik.


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#10

Post napisał: Robercik280214 » 20 lut 2017, 06:40

CFA, o to bardzo dobrze się składa, że byłeś konstruktorem :). Czyli mòwisz, że te tablice są do bani :/. Hmm.to jak dobierałeś taką tolerancję ?? Na pewno im większy rowek tym większa tolerancja bo chyba nie ma innej opcji.
zdzicho, masz rację i dlatego mam mętlik, może doradzisz jak dobierać tolerancje kształtu i położenia :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”