Rysunek Techniczny

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
HaWuŚ
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 21 sty 2010, 11:58
Lokalizacja: Chorzów-KLIMZOVWIEC

Rysunek Techniczny

#1

Post napisał: HaWuŚ » 31 lip 2010, 12:00

Witam serdecznie mam życiowy problem w którym prosiłbym o pomoc.A wiec chciałbym nauczyć się czytać rysunek techniczny bo wiem że w pracy jako operator cnc jest to potrzebne.I moja prośba jest taka skąd wziąć jakieś rysunki i czy polecilibyście mi jakaś książkę związana z rysunkiem technicznym gdzie jest to opisane proszę was o pomoc bo jestem w tym laikiem.



Tagi:


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#2

Post napisał: vv3k70r » 31 lip 2010, 12:25

Na poczatek Lego Technic.
Nie robie sobie jaj, naprawde sa dobre zeby nauczyc sie wyobrazni przestrzennej w montazu.

Posciagaj sobie z ich stron building guid'y i obejrzyj.

Pozniej wez troche detali z warsztatu i w domu je zwymiaruj i zrob rysunki, idz do majstra zeby Ci powiedzial co jest zle.

I tak do bolu. Tak tu ucza i maja calkiem przyzwoite efekty.

W pracy itak szybko zauwazysz ze klienci przysylaja nie rysunki, a niechlujne szkice pelnbe poprawianych poprawek i trzeba sie nasleczec, zeby przerobic to na cos do pracy.

Glownie sprowadza sie nauka do tego, zeby rysowac i wymiarowac przedmioty, ktore widzisz. Opisac luki, ugiecia, nauczysz sie przy tym tolerancji, odchylen.


Zabierz synowi koparke-narysuj lyche. Tak sie to robi. Na poczatek. Przy okazji oswoisz sie z narzedziamipomiarowymi.
bumeluję


Autor tematu
HaWuŚ
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 21 sty 2010, 11:58
Lokalizacja: Chorzów-KLIMZOVWIEC

#3

Post napisał: HaWuŚ » 31 lip 2010, 12:48

Witaj vv3k70r w moim przypadku chodzi oto aby mieć przed sobą rysunek i nauczyć sie z niego czytać tak jak przy rozmowie kwalifikacyjnej,detale umie wymiarować i z narzędziami pomiarowymi umie korzystać.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 31 lip 2010, 13:17

HaWuŚ pisze:Witaj vv3k70r w moim przypadku chodzi oto aby mieć przed sobą rysunek i nauczyć sie z niego czytać tak jak przy rozmowie kwalifikacyjnej,detale umie wymiarować i z narzędziami pomiarowymi umie korzystać.
"HaWuŚ"] zapomnij!

Są pewne zawody, w których nie można wyuczyć się standardowych działań, w jaki sposób oczarować osobę rekrutującą. Ten zawód, za który chcesz się wziąć do tej grupy bezwzględnie należy. Nie nauczysz się rysunku, korzystania z widoków, czy przekroi do momentu, aż nie wyrobisz sobie wyobraźni. Ten pomysł z klockami lego i rysowaniem elementów dziecinnych zabawek ma jak najbardziej sens. Tu niczego nie zrobisz na skróty. Możesz być albo dobry (ale to wymaga pracy - nauki), albo po prostu jesteś nikim i pracy nikt ci nie da. To nie chodzi o to, by znać oznaczenia np. tolerancji, chropowatości, ale by wiedzieć w jaki sposób dany znak zinterpretować, by rozumieć jak narysowany detal wygląda, by jego kształt i wymiary odtworzyć sobie w wyobraźni.

Znałem wielu aktorów, którzy w pracy wytrzymywali dwa - trzy dni. Chcesz w ten sposób planować swoją karierę? Chyba nie. A więc nie myśl nawet o oszustwie, bo ci się nie uda. Rysunek w naszym fachu jest jak "ojcze nasz" dla księdza. To po prostu musisz umieć perfekcyjnie, bo inaczej to niczego nie zrozumiesz już na starcie. Nie będziesz wiedział, czego od ciebie chcą - po co ci kompromitacja. To już chyba lepiej kupić Dobrzańskiego (w ostateczności ściągnąć PDF-a) i pobawić się klockami, czy zabawkami młodszego braciszka.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: BYDGOST » 31 lip 2010, 13:20

HaWuŚ pisze:chodzi oto aby mieć przed sobą rysunek i nauczyć sie z niego czytać
Takich rzeczy powinni nauczyć w szkole. Samemu będzie trudno prawidłowo wszystko opanować, lepiej poprosić kogoś o pomoc w nauczaniu. Może to będzie kosztowało, ale skoro ma być z tego pożytek to nie ma co żałować. Druga sprawa to sięganie do książek ile tylko można. Z sieci można ściągnąć dużo.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#6

Post napisał: mdg » 31 lip 2010, 13:23

HaWuŚ pisze:w moim przypadku chodzi oto aby mieć przed sobą rysunek i nauczyć sie z niego czytać
HaWuŚ pisze:detale umie wymiarować
To chyba jakiś paradoks. Jak się umie pisać, to znaczy że się umie czytać. Skoro umiesz wymiarować, to czego nie potrafisz przeczytać na rysunku, tabelki? Oznaczeń? Czy niektórych symboli?
Zerknij tu, może to pomoże :
http://www.zspzlockie.muszyna.pl/rysune ... index.html
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#7

Post napisał: vv3k70r » 31 lip 2010, 14:43

Ja tu zaraz znajde material szkolny i wyniki nauczania, mzoe w obcym jezyku, ale google translator moze poratowac.
O jest... tytul tejgo nawet ciekawy "czytanie rysunku w technikum budowlanym-takie to glupie" (albo "tacy sa glupi" jak kto woli).


http://dspace.mah.se/dspace/bitstream/2 ... 080331.pdf

Polecam przejsc do zdjecia na stronie 16tej i zobaczyc CZYM SIE TO TUTAJ JE.

Cala ta praca jest o tym, jakie wyniki nauczania sa uzyskiwane w jakiej metodzie.
Bez nauki na modelach wyniki sa MIERNE.
A zaznaczam ze tutaj w technikach sa osoby, ktore w podstawowce o rysunku technicznym nie mialy nawet wspomniane. Mowie o kraju, w ktorym wymyslono klucz nastawny tylko malo kto wie jak ten klucz wyglada :D

Nizej, jak sa te obrazki na przykald na stronie 19tej opisy znacza co nastepuje:
Uppgiften-zadanie (to jaka kartke dostaje uczen)
Vanligaste felet (najpowszechniejszy blad)
Rätt svar (wlasciwa odpowiedz).

Strona 21 i 22 pokazuje wyniki nauczania bez modeli (utan modeler) i z modelami (med modeler). (zalacznik-bilaga)

Strona 30ta zawiera wlasnie te zadania do wykonania z modelami oraz wykonania ich pomiaru.

I tak sie tego wlasnie uczy, krok po kroku, model, rzuty, rysunek, pomiar, sprawdzenie i nastepny.
Az w koncu taki czlowiek moze usiasc do CADa, zeby mu proste linijki rysowalo... a moze w przyszlosci usiadzie do inventora i rozlozy proces montazu.

Ale bez modeli wyjasnienie czym jest R4mm nie jest mozliwe. Bez modelu nie wiesz ani co to jest, ani czym sie to mierzy, ani w jakich tolerancjach.

To jest akurat metoda nauczania dla technikum budowlanego.
Spawaczy troche bardziej mecza, a CNCopow nie mecza wcale, bo w zeszlym na przyklad roku do szkoly trafilo 15 chetnych, z czego jeden spelnial wymagania, zeby rozpoczac kurs (matma), ale poszedl tam tylko po to zeby dostac kwit, bo mu byl do pracy potrzebny i do kolekcji.
I sie cztery belfry nad jednym czlowiekiem pol roku pastwily :twisted:



------------------------------------------------------


Jakby mi kazali isc na jakas rozmowe kwalifikacyjna, to bym im tylko powiedzial "eeeeyyy" i wystrugal z balsy albo styropianu ten detal z rysunku.
Bo praca w rpzemysle z gadaniem nie ma NIC wspolnego.

A po latach z ochronnikami sluchu to czlowiekowi latwiej wpisac z glowy rotacje na pieciu osiach, niz wyjasnic kelnerowi co by chcial zjesc (dlatego mowi ze chce zjesc dobrze i dlatego tu przyszedl, a Wy juz zrobcie zeby bylo dobrze bo po to w restauracji pracujecie).

A jakbym mial przeprowadzic taka rozmowe kwalifikacyjna... to bym przyniosl na nia klocki. Sa nawet takie specjalne klocki dla warsztatow i szkol do robienia "modeli" i mimo wprowadzenia komputerow ciagle sa w uzyciu.


Niech bedzie, poszedlbym znowu do marketu i kupil te "koparke lego technic" co teraz jest w promocji, dalbym czlowiekowi 30 minut na "rozmowe" kwalifikacyjna.
Jesli UMIE czytac instrukcje-to by mu wyszla. Moze by zajela wiecej czasu.
A jesli to umie, to z rysunkiem tez sobie poradzi.

I niestety wiekszosc kandydatow wyklada sie na tej popularnej zabawce "od lat dwunastu".
A ja ich musze pilnowac przy obrabiarce i na rece im patrzec, zeby szkod nie bylo ponad miare.

Wiecie jaka to jest perelka "Pracownik co nie trzeba co chwile patrzec czy dobrze robi"?
bumeluję


Autor tematu
HaWuŚ
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 14
Rejestracja: 21 sty 2010, 11:58
Lokalizacja: Chorzów-KLIMZOVWIEC

#8

Post napisał: HaWuŚ » 31 lip 2010, 15:10

O tuż tak wielkie dzięki za wasze opinie i w przyszłości chciałbym być fachowce.Nie jestem żadnym cwaniakiem który chciałby iść na łatwiznę :cry: . Po prostu chciałbym się tego nauczyć jak najlepiej i mieć o tym pojęcie :wink: ,u mnie w pracy nie mam do czynienia z rysunkiem jako zwykły pracownik produkcyjny,jedynie ustawiacze i bardzo rzadko robie jako guzikowy.mdg. O coś takiego mi chodziło wielkie dzięki :grin:


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#9

Post napisał: vv3k70r » 31 lip 2010, 15:18

To ze nie masz doczynienia, to nie jest zaden powod zeby sie tego nie nauczyc.

Ja cos ostatnio przymarudzilem zeby sprzedawcow przeciagnac przez produkcjei rysunek, bo to co trafia do fabryki jako zamowienia to wrozki czesto wymaga, by w gusta klienta trafic :)
bumeluję


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#10

Post napisał: jasiu... » 31 lip 2010, 15:34

HaWuŚ pisze:Po prostu chciałbym się tego nauczyć jak najlepiej i mieć o tym pojęcie
No to zacznij od najpopularniejszej książki - zacząć możesz wpisując w google.com taki tekst Dobrzański site:peb.pl

I to naprawdę wystarczy, ale musisz to zrozumieć. Myślę, że gdy będziesz miał problemy, koledzy pomogą.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”