Prośba o sprawdzenie rysunku pokrywy

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
tomasz91
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 03 sie 2013, 21:19
Lokalizacja: wawa

Prośba o sprawdzenie rysunku pokrywy

#1

Post napisał: tomasz91 » 03 sie 2013, 21:31

Witam! szanowne grono. Mam wielką prośbę. Czy moglibyście "wytknąć" mi błędy w rysunku?
Czy na rzucie przednim powinienem zaznaczyć kąt 45 st od osi do otworu? Czy powinienem wymiarować 3,5 x 45 st czy wystarczy samo 45st?
Obrazek
Aha wiem, że mam błąd w postaci niedobranych grubości linii.



Tagi:


DYWAN
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 24 lut 2011, 16:35
Lokalizacja: Tarnów

#2

Post napisał: DYWAN » 04 sie 2013, 12:39

To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich. Jaki element detalu posiada tolerancję równoległości? Podanie wymiaru przejścia 3,5 przy kącie 45st jest prawdopodobnie przewymiarowaniem (jak pewnie słusznie zauważyłeś). Dobrzański zaleca, żeby otwory wymiarować raczej na rzucie, na którym oś otworu jest równoległa do rzutni (w odniesieniu do 4xfi8). Dlaczego linia wymiarowa średnicy koła podziałowego nie przechodzi przez jego środek? Uczono mnie, że każda powierzchnia powinna mieć oznaczoną chropowatość (nie wiem, jak to jest uznawane w praktyce).


Autor tematu
tomasz91
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 03 sie 2013, 21:19
Lokalizacja: wawa

#3

Post napisał: tomasz91 » 04 sie 2013, 13:05

Dzięki za odpowiedź! Chropowatość zbiorczą mam na górze rysunku. To co jest tu wyciąłem, ponieważ nie chciałem pokazywać formatki. Rzeczywiście wymiar fi 75 mi zjechał ze środka. (ale to bym poprawił). Interesuje mnie głównie kąt 3,5x45 st i czy powinienem dać dodatkowy kat 45st na rzucie przednim od osi poziomej do osi otworu? Tolerancje równoległości posiada cześć elementu miedzy fi55 a fi53


DYWAN
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 24 lut 2011, 16:35
Lokalizacja: Tarnów

#4

Post napisał: DYWAN » 04 sie 2013, 13:48

3,5 bym usunął (wynika on z różnicy średnic, kąta). Kąt 45st jak najbardziej, przy czym umieściłbym go pomiędzy osią pionową, na której leżą dwa otwory fi2. Dodatkowo zaznaczył kąt pomiędzy czterema otworami, jako 4x90st (lepiej zwymiarować tutaj za dużo niż za mało). Jeśli chodzi o tolerancję równoległości, to jeśli odnosi się ona do płaszczyzny ograniczonej dwiema wspomnianymi przez Ciebie średnicami, to nie można linii odniesienia robić jako przedłużenia wymiaru 40, bo wynikałoby z tego, że tolerancja równoległości dotyczy płaszczyzny symetrii płaszczyzny bazowej A i płaszczyzny, którą rzeczywiście chcesz tolerować. Przesuń linię odniesienia trochę poniżej, żeby nie była przedłużeniem linii wymiaru 40 - wtedy tolerancja równoległości będzie dotyczyła rzeczywiście płaszczyzny, o której mówisz.


Autor tematu
tomasz91
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 03 sie 2013, 21:19
Lokalizacja: wawa

#5

Post napisał: tomasz91 » 04 sie 2013, 14:13

Dzięki za szybką odpowiedź, może inni jeszcze włączą się do dyskusji? :)


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1246
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#6

Post napisał: rc666 » 05 sie 2013, 18:54

Otwory ø8, nie widze jak sa rozmieszczone, pozycje tych otworow?
Tolerancja rownoleglosc, skasuj to albo zaznacz prawidlowo.
Glebokosc ø45?
Ja zrobilbym wymiarowanie od jednej bazy a nie od kilku jak jest na tym rysunku.
Zrob to na arkuszu A3 albo zmien skale bo to wszystko jest za bardzo scisniete.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Autor tematu
tomasz91
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 03 sie 2013, 21:19
Lokalizacja: wawa

#7

Post napisał: tomasz91 » 05 sie 2013, 19:50

Rc666 dziękuję za twoją odpowiedź. Co mam rozumieć przez skrót myślowy głębokość 45?
Obrazek
Baza dla wymiarów znajduje się na lewej krawędzi. W związku z tym pozostał mi dole wymiar 26 (inne od lewej strony w szczególe) czy jest to dopuszczalne? Czy aby oznaczyć jednoznacznie te otwory muszę podać jeszcze 3 wymiary 90st czy takie uproszczenie jak teraz jest wystarczające? Nie jest tak przypadkiem,że podanie średnicy na której znajdują się środki otworów i podanie wymiaru 45 st ( moim przypadku) i podanie ilości otworów jest wystarczające?


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1246
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#8

Post napisał: rc666 » 05 sie 2013, 21:30

Hodzilo mi o fi 45.
Te 4 otwory albo musisz zwymiarowa kazdy oddzielnie albo napisz adnotacje ze sa rozmieszczone rowno czy jakos tak.

Ktora to jest "lewa krawedz"???
Ty masz kilka baz tutaj na tym rysunku.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Autor tematu
tomasz91
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 03 sie 2013, 21:19
Lokalizacja: wawa

#9

Post napisał: tomasz91 » 05 sie 2013, 21:55

Adnotacja jest 4xfi8 i jest podany kat 45st także ten kąt 90st jest chyba niepotrzebny."Lewą krawędź" zaznaczyłem kolorem czerwonym. Nie wiem czy można przyjąć ją za bazę pomiarową. "Łańcuch wewnętrznych wymiarów" zaczyna się w szczególe. Może inny, lepszy pomysł na zwymiarowanie?
Obrazek


DYWAN
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 24 lut 2011, 16:35
Lokalizacja: Tarnów

#10

Post napisał: DYWAN » 06 sie 2013, 00:09

To zależy jaką dokładność przy jakim wymiarze musisz uzyskać. Wymiarując to w sposób szeregowy odległość fi45 od Twojej bazy będzie zależna od kilku wymiarów "po drodze", przy czym każdy niech ma te 0,4mm tolerancji, to widzisz sam, jak ten wymiar może pływać. Do tego jeszcze faza, której dokładnie nie zmierzysz. Jeśli któreś dno otworu jest istotne, to raczej zwymiaruj je bezpośrednio do Twojej bazy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”