pomoc z wymiarowanie

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
foofighter3
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 03 lis 2012, 14:07
Lokalizacja: Poznań

pomoc z wymiarowanie

#1

Post napisał: foofighter3 » 12 lis 2012, 17:43

Witam.
Byłby ktoś tak dobry i pomógł mi z wymiarowaniem rysunku. Z góry proszę o wyrozumiałoś bo to mój pierwszy wymiarowany przedmiot. Mam jeszcze kilka pytań co to tego rysunku. Groty oczywiście dorobię.

Obrazek

1)CZERWONY - czy mogę zrobić tak że zaznaczę na 1 łuku promień i zrobię x 3? czyli (3 x R7) w sensie że wszystkie zaokrąglenia są takie same czy na każdym muszę osobno to zaznaczyć?

2)RÓŻOWY - czy jeśli zaznaczyłem to takie wcięcie po prawej stronie = 5 to czy muszę też zaznaczyć że po lewej stronie przedmiotu obok tego półkola też jest 5 mm czy to widać z rysunku że to jest to samo?

3)NIEBIESKI - czy jeśli dolna krawędz tego prostokącika leży na tym samym poziomie co środek okręgu to czy mogę to jakoś zaznaczyć jakąś linią albo jakoś żeby nie musieć tego drugi raz wymiarować?

A tak wgl to nie jestem pewien czy dobrze zrobiłem że tak dużo wymiarów zaznaczyłem w środku przedmiotu i czy powinienem je poprowadzić na zewnątrz. Ale nie wiedziałem czy pomocnicze linie wymiarowe mogą tak przecinać te linie zarysu przedmiotu.

Z góry dzięki :)



Tagi:


Paola
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 251
Rejestracja: 16 mar 2012, 09:37

#2

Post napisał: Paola » 12 lis 2012, 17:52

Na wszystkie zadane pytania masz tutaj odpowiedź (rozdz.6 str 46)-tylko przeczytać i masz gotowca:
http://www.220.xaa.pl/esuna.pl/plik/rysunek.pdf


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1246
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#3

Post napisał: rc666 » 12 lis 2012, 18:24

Odpowiedzi:
1. Tak
2. Nie widac tego z rysunku
3. Pociagnij linie wymiarowa od prostokata i powinna ona przechodzic przez srodek tego okregu, jezeli jest taki sam wymiar.

Wymiary w srodku przedmiotu: Generalnie unikaj tego, wymiary dawaj na zewnatrz wymiarowanego przedmiotu.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


warszaw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 166
Rejestracja: 03 lut 2010, 22:19
Lokalizacja: Zielona Góra

#4

Post napisał: warszaw » 13 lis 2012, 13:01

Możesz również zrobić w ten sposób (patrz załącznik)
Wtedy nie musisz wymiarować wg niebieskich linii, poniważ położenie tego prostokąta wynika z wymiarów wewnętrznego wycięcia (no i masz dwa problemy z głowy Ad.1 i Ad.2) :mrgreen:

pozdr
Załączniki
płyta.zip
(52.76 KiB) Pobrany 232 razy
"Nie liczy się wiedza, tylko wyobraźnia" Albert Einstein

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”