Otwory prostopadłe do powierzchni pochyłej w 2 osiach

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Eradicated
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 02 gru 2011, 13:14
Lokalizacja: Krk

Otwory prostopadłe do powierzchni pochyłej w 2 osiach

#1

Post napisał: Eradicated » 02 gru 2011, 13:27

Witam,

Mam pewien problem dotyczący wymiarowania. Otóż chcę wymiarować otwory zaznaczone czerwonym kółkiem na załączonym rysunku. Nie mam jednak żadnego pomysłu jak to zrobić. Powierzchnia jest pochyła względem dwóch osi, a otwory mają być do niej prostopadłe. Czy mógłbym liczyć na pomoc i poradę jak poprawnie wymiarować te otwory, żeby można było wykonać fizyczny element (najpewniej w technologii CNC)?

Z góry dziękuję za pomoc.

Bryła:
Obrazek



Tagi:


bateryjka
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 220
Rejestracja: 03 wrz 2008, 18:14
Lokalizacja: Opolskie

#2

Post napisał: bateryjka » 02 gru 2011, 16:15

Witam
Moim zdaniem
żeby można było wykonać fizyczny element (najpewniej w technologii CNC)?
najpierw trzeba zrobić model w programie CAD a następnie w CAM.


tomekw47241
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 25 lis 2011, 15:41
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: tomekw47241 » 02 gru 2011, 16:29

Eradicated, jak operator dostanie ten detal, to co będzie musiał zrobic? Zakładam, że kostka juz jest obrobiona na gabarytach zewnętrznych i splanowana. Następnym krokiem będzie skręcenie układu współrzędnych o kąty, które muszą byc podane na rysunku i na nowej plaszczyźnie XY podajesz wymiary do otworów względem skręconego układu współrzędnych. Następnie planowanie pochylonej powierzchni i obróbka otworów. Oczywiście robiąc rysunek wychodzisz z założenia, że operator nie ma kalkulatora i ma jak najmniej liczyc. Od tego jest technolog (konstruktor), czyli ty w tym zadaniu. :cool:


Autor tematu
Eradicated
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 02 gru 2011, 13:14
Lokalizacja: Krk

#4

Post napisał: Eradicated » 02 gru 2011, 18:12

bateryjka pisze:najpierw trzeba zrobić model w programie CAD a następnie w CAM.
Właśnie model CAD mam, ale na jego podstawie muszę zrobić rysunki 2D, choćby po to, żeby podać wszelkie tolerancje, etc.
tomekw47241 pisze:Eradicated, jak operator dostanie ten detal, to co będzie musiał zrobic? Zakładam, że kostka juz jest obrobiona na gabarytach zewnętrznych i splanowana. Następnym krokiem będzie skręcenie układu współrzędnych o kąty, które muszą byc podane na rysunku i na nowej plaszczyźnie XY podajesz wymiary do otworów względem skręconego układu współrzędnych. Następnie planowanie pochylonej powierzchni i obróbka otworów. Oczywiście robiąc rysunek wychodzisz z założenia, że operator nie ma kalkulatora i ma jak najmniej liczyc. Od tego jest technolog (konstruktor), czyli ty w tym zadaniu. :cool:
Dziękuję, rozjaśniłeś mi nieco sytuację, nie byłem pewny w jaki sposób będzie obrabiana taka część, więc nie chciałem wymiarować w sposób, który potem operatorowi nic da. Koncepcję mam, więc teraz coś wymyślę, dziękuję! :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”