Ocena poprawności rysunku technicznego

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
asia95
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 21 sty 2017, 16:08
Lokalizacja: wrocław

Ocena poprawności rysunku technicznego

#1

Post napisał: asia95 » 21 sty 2017, 21:24

Chciałabym prosić o ocenę błędów w moim rysunku technicznym, zwłaszcza w wymiarowaniu. Wiem, że brak jest oznaczeń śrub, nakrętek oraz podkładek, ale nie jestem do końca pewna jak miałoby to wyglądać... Elementy te są znormalizowane, śruba ISO 4017-M4x8 więc nie wiem czy starczy taki odnośnik czy wymiarować na przekroju wszystko

Jest to jeden z 2 rzutów mojej konstrukcji, stąd brak niektórych wymiarów, ale najbardziej mnie zastanawia jak zwymiarować i przedstawić połączenia gwintowe, nie mogłam w internecie specjalnie znaleźć czy wymiarować śrubę i elementy znormalizowane na widocznych przekrojach czy też rozwiązać to jakoś inaczej... Dziękuję z góry :)

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

DRAGOO
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 17 wrz 2012, 08:59
Lokalizacja: POLSKA

#2

Post napisał: DRAGOO » 21 sty 2017, 21:49

Moim bardzo skromnym zdaniem wypowiedział bym sie tak śruby można oznaczyć np M10x50
wg jakiejś normy ale bardziej bym się skupił na otworach brak względem jakiej bazy mają być owiecarne brak osi symetrii czy bazy pomiarowej
TEORIA I PRAKTYKA NIE ZAWSZE IDĄ W PARZE


chuliganus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 120
Rejestracja: 07 cze 2008, 12:45
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

#3

Post napisał: chuliganus » 22 sty 2017, 11:07

DRAGOO dobrze pisze, określić to jest najlepiej za pomocą wielkości śruby (M8, M10 itd) uzupełnioną o jej długość. W tabelce elementów dodatkowo określ klasę śrub. Jeśli chodzi o normę - w zamówieniach najczęściej składanych na hurtownie, a nawet i w katalogach częściej spotkasz się z niemieckim określeniem, tj, DIN niż PN-EN, ale to już zależy głównie od przyjętych wewnątrz zakładu standardów.
Co do samego rysunku.
Złap bazę wymiarową.
Element ten jak widać nie jest symetryczny więc łap wymiary od górnej poziomej krawędzi. Tak samo wymiary poziome - łap je od głównej lewej krawędzi tego podwozia. Nie od zarysu opony tylko od blachy. Opona może mieć różne odkształcenia w zależności od ciśnienia z jakim będzie napompowana, temperatury, odlewu, czy obciążenia pojazdu. Te wymiary (z oponami) nawet przy określaniu homologacji dopuszczającej pojazd do ruchu podaje się w dużych "widełkach".

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”