Catia - nakładanie siatki w MES na powłoki


Autor tematu
Kefir92
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 14 cze 2014, 18:23
Lokalizacja: Wrocław

Catia - nakładanie siatki w MES na powłoki

#1

Post napisał: Kefir92 » 22 lip 2014, 07:34

Cześć!

Mam pewien problem z analizą modelu powłokowego. Analizuję naprężenia w wahaczu motocyklowym, ale mam problem z łączeniem w węzłach siatek poszczególnych elementów metalowych. Nie pojawiają mi się tzw. "zielone kropeczki" na łączeniach. Jak naprawić ten problem? Nie sprawia mi trudności połączenie dobrze dwóch rur, pojawia mi się zgodność siatki, ale w miejscach pokazanych na zdjęciu, gdzie prosta blaszka jest wspawywana w nacięte rurki, niestety węzły się nie łączą.

Obrazek



Tagi:


rradek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 05 lis 2011, 20:45
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: rradek » 22 lip 2014, 18:38

Kolego, czy Catia wie że ma traktować cały model jako jeden element? Sądząc po kształcie i rozmiarach elementów siatki chyba nie bardzo. Wygląda na to, że rurki które Kolega narysował wiszą w powietrzu co oznacza, że węzły nie muszą się z sobą pokrywać(podobnie nie będzie żadnej zależności między kształtem i rozmiarem elementów dla blachy i rurki).


Autor tematu
Kefir92
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 14 cze 2014, 18:23
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: Kefir92 » 23 lip 2014, 09:56

Czyli najpierw powinienem użyć funkcji join, aby połączyć wszystkie rurki? Tylko wtedy stracę możliwość nadawania różnych 2D properties, aby określić grubość ścianek, prawda? Próbowałem to już zrobić. A może źle myślę?

Dziękuję za odpowiedź :)


Autor tematu
Kefir92
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 14 cze 2014, 18:23
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: Kefir92 » 06 sie 2014, 19:38

Zadanie rozwiązane. Przede wszystkim, należy zrobić linie w szkicu 3D na krawędziach przecięć powłok, które chcemy połączyć. Następnie wchodzimy w module do zaawansowanego nakładania siatki wchodzimy w zaawansowane nakładanie siatki 2D i szukamy opcji "constraints", wybieramy linię, którą chcemy związać powłoki, klikamy ok, wybieramy następną itd., po czym meshujemy i jest piękna siatka :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Catia”